Hronika
HAOS U SARAJEVU: Tramvaji trenutno ne voze, putnica povrijeđena uslijed naglog kočenja
Prije 7 min0
Usvojenim izmjenama su ti uslovi izmijenjeni pa se kaže da kandidat mora da ima najmanje deset godina radnog iskustva na pravnim poslovima, od čega najmanje dvije godine nakon položenog pravosudnog ispita.
Politika
05. Dec. 2025
0
Ministarstvo pravde Republike Srpske raspisalo je konkurs za izbor i imenovanje novog Pravobranioca RS nakon što je dosadašnjem pravobraniocu Milimiru Govedarici istekao drugi mandat.
Govedarica je prije isteka mandata prenio ovlaštenja na svog dosadašnjeg zamjenika u Banjaluci Milana Raduјka koji će taj posao raditi do izbora novog pravobranioca.
Iako kandidati imaju rok od 15 dana da se prijave na konkurs, tokom nedavne skupštinske rasprave o izmjenama zakona o Pravobranilaštvu RS moglo se čuti da se zakon mijenja kako bi za novog pravobranioca bila izabrana Jelena Pajić Baštinac, generalni sekretar Predsjednika Republike Srpske.
Pored nje, spekuliše se i da su uslovi za pravobranioca prilagođeni donedavnom ministru pravde i funkcioneru dobojskog SNSD Milošu Bukejloviću.
Nedavno su usvojene izmjene i dopune zakona o Pravobranilaštvu RS koje su naišle na oštre kritike opozicije zato što su pojednostavljeni kriterijumi za izbor pravobranioca, prenosi Capital.
Prema starom zakonu, kandidat za pravobranioca morao je da ima najmanje osam godina radnog iskustva na pravnim poslovima nakon položenog pravosudnog ispita.
Usvojenim izmjenama su ti uslovi izmijenjeni pa se kaže da kandidat mora da ima najmanje deset godina radnog iskustva na pravnim poslovima, od čega najmanje dvije godine nakon položenog pravosudnog ispita.
To praktično znači da kandidati za pravobranioca umjesto dosadašnjih osam, moraju imati samo dvije godine radnog iskustva na ozbiljnim pravnim poslovima za koje je potreban pravosudni ispit.
Ministar pravde Goran Selak pozvao je sve zainteresovane da se prijave na javni konkurs, ističući da je rok za podnošenje prijava 15 dana od dana posljednjeg objavljivanja konkursa.
– S obzirom na to da su uloga i značaj rada Pravobranilaštva u sistemu pravne zaštite Republike Srpske veoma važni, postupak izbora i imenovanja će se provoditi profesionalno i transparentno u skladu sa zakonom kakva je bila i dosadašnja praksa – rekao je Selak.
Hronika
HAOS U SARAJEVU: Tramvaji trenutno ne voze, putnica povrijeđena uslijed naglog kočenja
Prije 7 min0
Evropa
AMERIKANCI UPOZORILI POLJSKU: Rusija sprema provokaciju protiv NATO-a
Prije 10 min0
Politika
DODIK U NEVJERICI: "Kada je to tako dobro, zašto nema u Velikoj Britaniji, Francuskoj, Austriji, Njemačkoj, Italiji?"
Prije 12 min0
Hronika
POLICIJA POZIVA NA OPREZ: Širi se nova SMS prevara s bankovnim karticama
Prije 19 min0
Politika
OZBILJNO UPOZORENJE VOŽDU IZ LAKTAŠA: Zašto je Dodik preko noći „utihnuo“ pred novim šefom OHR-a...
02. Jul. 20260
Politika
OGLASIO SE BAKIR IZETBEGOVIĆ: "Jutros je završeno jedno nezaboravno poglavlje, ali je..."
02. Jul. 20260
Politika
DOKUMENT KOJI POTPUNO RAZOTKRIVA ŽELJKU CVIJANOVIĆ: Zakasnila uložiti veto, a učestvovala je u odluci o vraćanju stranaca u Komisiju
30. Jun. 20260
Politika
PRAVNI EKSPERT MILAN BLAGOJEVIĆ POJAŠNJAVA: "Zbog greške Slobodana Miloševića u Daytonu, sada RS ispašta"
01. Jul. 20260
trenutak ...
Komentari - Ukupno 0
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.