Društvo
MOSTAR SE PRIPREMA ZA VAŽNAN DOGAĐAJ: Planirana prva transplantacija organa...
Prije 8 min0
Novi pravilnik o državljanstvu Bosne i Hercegovine, koji će uskoro biti razmatran pred Vijećem ministara BiH, uvodi strože kriterije za podnošenje zahtjeva za državljanstvo i određuje ko može davati preporuke za kandidate.
Mini market
07. Dec. 2025
0
Za razliku od dosadašnjeg pravilnika iz 2009. godine, preporuke više ne mogu davati Vanjskotrgovinska komora i entitetske privredne komore. Preporuke sada mogu izdati Predsjedništvo Bosne i Hercegovine, nadležna ministarstva, entitetske vlade, Vlada Brčko distrikta, Olimpijski komitet BiH i registrovani sportski savezi.
Novi pravilnik zahtijeva da podnosilac zahtjeva dostavi uvjerenje o poznavanju jezika, biografiju, dokaz o izmirenim poreznim obavezama, stalnom izvoru prihoda, te izjavu o prihvatanju pravnog sistema i ustavnog poretka Bosne i Hercegovine. Ministarstvo civilnih poslova Bosne i Hercegovine, uz to, pribavlja podatke i od Službe za poslove sa strancima i Obavještajno-sigurnosne agencije BiH radi provjere sigurnosne podobnosti kandidata.
Razlozi za izmjene, kako se navodi, su potreba da se proces uskladi sa Zakonom o državljanstvu Bosne i Hercegovine i da se spriječi olako izdavanje preporuka osobama koje ne predstavljaju naročitu korist za državu, pišu Nezavisne novine.
Kriteriji za osobu od naročite koristi za Bosne i Hercegovine ostaju slični – to su pojedinci s postignućima u oblasti kulture, nauke, obrazovanja, sporta i ekonomije, koji mogu doprinijeti razvoju i međunarodnoj afirmaciji BiH.
Izvor: Vijesti.ba
Društvo
MOSTAR SE PRIPREMA ZA VAŽNAN DOGAĐAJ: Planirana prva transplantacija organa...
Prije 8 min0
Politika
RADOVAN KOVAČEVIĆ NADMAŠIO SEBE: „Milorad Dodik je imao viziju i vidjeli smo da su sankcije..."
Prije 11 min0
Mini market
JAJA, KOBASICE, ĐUS...: Evo šta se sve nalazi na meniju Molitvenog doručka u SAD
Prije 11 min0
Vijesti
U PENZIJU ODLAZI STOTINE SLUŽBENIKA DRŽAVNIH AGENCIJA, ZAMJENE NEMA: Haos u policijskim strukturama BiH
Prije 13 min0
Mini market
STIŽE LI DODIKU RUKA SPASA OD BOŠNJAKA: Sevlid Hurtić uoči ponavljanja izbora u Doboju stao na stranu SNSD-a?
Prije 19h5
Mini market
"PA NIJE POBIJEDILA HERCEG-BOSNA....": Pogledajte kako je jedan Zagrepčanin objasnio zašto neće dočekati rukometaše (VIDEO)
04. Feb. 20262
Mini market
PROCURIO TAJNI DOGOVOR OSAM MJESECI PRIJE IZBORA: Bećirović obećao Rami Isaku poziciju ministra sigurnosti, a Konakoviću i Sabini Ćudić...
Prije 17h1
Mini market
„JESTE LI MU REKLI ŠTA STE URADILI U SREBRENICI...“: Burne reakcije nakon istupa Željke Cvijanović u Washingtonu...
05. Feb. 20260
trenutak ...
Komentari - Ukupno 0
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.