Regija
BURNO NA KOSOVU: Ustavni sud suspendirao odluku predsjednice Vjose Osmani...
10. Mar. 20260
Osmani je relevantni sporazum potpisala na Bahamima s tamošnjim premijerom Philipom Braveom Davisom.
Regija
19. Dec. 2025
0
Bahami su službeno priznali Republiku Kosovo kao neovisnu i suverenu državu, priopćila je predsjednica Kosova Vjosa Osmani, piše Anadolija.
Osmani je relevantni sporazum potpisala na Bahamima s tamošnjim premijerom Philipom Braveom Davisom.
Na društvenoj mreži X, sa sjedištem u SAD-u, objavila je zajedničko priopćenje Kosova i Bahama u kojem se navodi da su dvije zemlje uspostavile diplomatske odnose, koji stupaju na snagu danom potpisivanja Zajedničkog komunikea o uspostavi diplomatskih odnosa, u skladu s međunarodnim pravom i Bečkom konvencijom o diplomatskim odnosima iz 1961. godine.
Bahami i Kosovo potvrdili su svoju predanost ciljevima i načelima Povelje Ujedinjenih naroda, uključujući poštovanje suvereniteta, jednakosti država i mirnog rješavanja sporova. Također su se složili da će svoje odnose razvijati na temelju međusobnog poštovanja, reciprociteta i konstruktivnog angažmana.
Bahamas recognizes the Republic of Kosovo as a sovereign and independent state!
— Vjosa Osmani (@VjosaOsmaniPRKS) December 19, 2025
We just signed our bilateral agreement with Prime Minister @honphilipedavis. On behalf of the people of Kosovo, I extend my sincere gratitude for this decision of historic significance!
Full… pic.twitter.com/a9LLtW2BW7
U priopćenju se navodi i da Bahami i Kosovo očekuju izgradnju toplog i produktivnog partnerstva koje će služiti interesima oba naroda i doprinositi međunarodnom miru i suradnji.
Neovisnost Kosova ove su godine priznali i Sirija, Sudan i Kenija. Ukupan broj zemalja koje su priznale neovisnost Kosova predmet je rasprava, s obzirom na to da kosovski izvori navode kako je riječ o 121 državi, dok dužnosnici Srbije tvrde da je taj broj znatno manji, ispod stotinu.
Regija
BURNO NA KOSOVU: Ustavni sud suspendirao odluku predsjednice Vjose Osmani...
10. Mar. 20260
Regija
KOSOVO I ALBANIJA STALE UZ SAD: "Čas slobode došao za narod Irana"
28. Feb. 20260
Regija
VJOSA OSMANI POPUT ŽELJKE CVIJANOVIĆ: "Donald Trump zaslužuje sljedeću Nobelovu nagradu za mir..."
06. Feb. 20260
Regija
ŠTA SE IZA BRDA VALJA: Njemački medij otkriva - bliske veze Vjose Osmani i Donalda Trumpa nisu slučajnost, ali postoji i jedan problem...
05. Feb. 20260
Rat u zalivu
IRAN POTOPIO WASHINGTON: Rakete iz Hormuškog tjesnaca razotkrivaju propast američke strategije obuzdavanja Kine
Prije 8 min0
Rat u zalivu
SAUDIJSKA ARABIJA U KLOPCI: Huti postali direktna prijetnja rezervnom planu Rijada
Prije 8 min0
Hronika
STRAVA U HRVATSKOJ: U šumi pronađena dva tijela, otkriven mogući uzrok smrti
Prije 15 min0
Vijesti
OTIMANJE NOVCA FBiH SE NASTAVLJA: Amidžić ponovo blokira rad UO UIO
Prije 23 min0
Regija
USIJANJE U STUDIJU ZAGREBAČKE TELEVIZIJE: Svađa oko Irana i Izraela usred emisije - "PRIJATELJU, GOTOVO JE!" (VIDEO)
28. Mar. 20260
Regija
VLADA DONIJELA ODLUKU: Snage sa Kosova idu u...
Prije 7h0
Regija
VUČIĆ POLUDIO NAKON VIJESTI IZ HRVATSKE: "Ovo je takvo divljaštvo kakvo nije zabilježeno u Evropi!"
28. Mar. 20260
Regija
ALEKSANDAR VUČIĆ ŠOKIRAO SRBIJU: "Vjerujem da će svi ti ljudi biti pohapšeni..."
Prije 16h0
trenutak ...
Komentari - Ukupno 0
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.