Evropa
SVIJET VIŠE NIJE ISTI: Danska strahuje od SAD. Prijete nam!
13. Dec. 20250
Bit će ukinuto 1500 radnih mjesta i uklonjeno 1500 crvenih poštanskih sandučića diljem zemlje
Evropa
Prije 3h
0
Odluka danskog PostNorda da prestane dostavljati pisma 30. decembra rezultat je sve veće digitalizacije danskog društva i činjenice da je dostava pisama dugo bila neprofitabilna. Djelatnost preuzima danska dostavna tvrtka DAO.
Danska poštanska služba PostNord dostavit će svoje posljednje pismo 30. decembra, čime će se okončati tradicija koja traje više od 400 godina.
PostNord, koji je osnovan 2009. godine spajanjem švedske i danske poštanske službe, ranije ove godine najavio je da će prestati dostavljati pisma i druge papirnate poruke. Kao rezultat "sve veće digitalizacije danskog društva", bit će ukinuto 1500 radnih mjesta i uklonjeno 1500 crvenih poštanskih sandučića diljem zemlje, izvijestio je The Guardian.
Kim Pedersen, zamjenica izvršnog direktora PostNorda Danska, rekla je prilikom objave odluke ranije ove godine: „Danska smo poštanska služba već 400 godina, tako da je teška odluka zatvoriti ovaj dio naše povijesti.“
Tvrtka tvrdi da je Danska „jedna od najdigitaliziranijih zemalja na svijetu“, zbog čega je potražnja za pismima dramatično pala. U međuvremenu, online kupovina i dalje raste, zbog čega su odlučili usredotočiti se na dostavu paketa.
Danci će i dalje moći slati pisma putem dostavne službe DAO, koja već dostavlja pisma u Danskoj, ali od 1. januara proširit će svoju uslugu s oko 30 miliona pisama u 2025. na 80 miliona sljedeće godine. Međutim, korisnici će morati ostaviti svoja pisma u poslovnici DAO-a ili platiti preuzimanje na kućnu adresu i platiti poštarinu online ili putem aplikacije.
Danska poštanska služba dostavlja pisma od 1624. godine, ali u posljednjih 25 godina slanje pisama u Danskoj znatno se smanjilo, za više od 90 posto.
Sport
LEGENDA JUGOSLAVIJE IZAZVALA "HAOS" U BEOGRADU: "Tito nam je promijenio prezime" (VIDEO)
Prije 7 min0
Žena
SLAVNA GLUMICA OTKRIVA PONIŽENJE IZ MLADOSTI: "To doista nije bilo lijepo" (FOTO)
Prije 11 min0
Vijesti
NENAD ČANAK ZA "SB": "Vučić plaća Putinu reket da ga ne bi UBIO, Dodik je nova rukavica na ruskoj pesnici, da ne kažem na šta je navučena… SANU je osmislio genocid u Srebrenici s namjerom da pogine 86 hiljada ljudi…"
Prije 17 min0
Kultura
BH. KULTURA U PROBLEMIMA: Muzej književnosti i pozorišne umjetnosti BiH radnicima duguje pet plaća, a Općina Stari Grad najavljuje...
Prije 20 min0
Evropa
OTKRIVEN PUTINOV PAKLENI PLAN: Rusija kreće na Evropu ranije od prethodnog plana, zna se i meta!
Prije 6h1
Evropa
INCIDENT U MOSKVI: Putinu postavljeno neugodno pitanje, pogledajte kako je sve završilo...
Prije 11h0
Evropa
DODIKOV PRIJATELJ VIKTOR ORBAN: "Nažalost, ima i jedna loša vijest..."
19. Dec. 20250
Evropa
ODLUKA JE PALA: Nakon 15 sati zasjedanja u Bruxellesu, EU donijela ključnu odluku o Ukrajini...
19. Dec. 20250
trenutak ...
Komentari - Ukupno 0
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.