Hronika
NA POMOLU ŠOKANTNA AFERA: Hakeri ukrali i prodaju osjetljive podatke iz...
26. Mar. 20260
Rezultati mjerenja Centra za ekotoksikološka istraživanja sprovedeni prije i nakon adaptacije kotla i dimnjaka Termoelektrane Pljevlja, jasno i nedvosmisleno potvrđuju da je tokom probnog rada postrojenja došlo do značajnog smanjenja emisija ključnih zagađujućih materija povezanih sa njenim radom
Ekonomija
21. Dec. 2025
0
Elektroprivreda Crne Gore (EPCG) tvrdi da rezultati mjerenja Centra za ekotoksikološka istraživanja (CETI), sprovedeni prije i nakon adaptacije kotla i dimnjaka Termoelektrane Pljevlja, jasno i nedvosmisleno potvrđuju da je tokom probnog rada postrojenja došlo do značajnog smanjenja emisija ključnih zagađujućih materija povezanih sa njenim radom.
“Na osnovu uporedivih i metodološki validnih mjerenja, koncentracija sumpor-dioksida (SO₂), kao dominantnog gasovitog zagađivača karakterističnog za rad termoelektrana, smanjena je za približno 29 odsto u odnosu na period prije adaptacije. Ovaj rezultat predstavlja jasan, mjerljiv i ekološki relevantan napredak i potvrđuje da Termoelektrana Pljevlja danas zagađuje manje nego prije ekološke rekonstrukcije i modernizacije. Registrovani blagi porast azot-dioksida (NO₂) u dimnjaku predstavlja očekivanu posljedicu stabilnijeg i efikasnijeg procesa sagorijevanja, kao direktan efekat tehničke adaptacije postrojenja, te nema praktičan niti mjerljiv negativan uticaj na kvalitet vazduha u urbanom području”, navodi se u saopštenju iz EPCG.
Uporedna analiza, dodaju, potvrđuje da su interni podaci EPCG gotovo u potpunosti saglasni sa nalazima CETI-ja, čime se, tvrde, potvrđuje pouzdanost, konzistentnost i objektivnost dobijenih rezultata.
Kako ističu, EPCG u ovom procesu nije nosilac mjerenja, već odgovoran korisnik i tumač podataka nadležne institucije.
“U tom kontekstu, Elektroprivreda Crne Gore smatra da se rješenja za preostale izazove u vezi sa kvalitetom vazduha u Pljevljima moraju tražiti na i drugim adresama, kroz širi, sistemski pristup, a ne kroz pojednostavljene i politički motivisane interpretacije koje zanemaruju činjenice i rezultate struke. EPCG svoju punu posvećenost rješavanju problema zagađenosti potvrđuje kako kroz realizaciju kapitalnih projekata ekološke rekonstrukcije i toplifikacije, tako i kroz kontinuiranu društvenu odgovornost, uključujući mjere usmjerene na smanjenje opterećenja građana tokom zimskih mjeseci. Prve vidljive i mjerljive rezultate ovih napora potvrđuje upravo istraživanje CETI-ja, koje jasno pokazuje da su ulaganja u modernizaciju postrojenja opravdana i u interesu kako lokalne zajednice, tako i cjelokupne javnostim", poručuju.
"Probni rad, u ovim uslovima, ne samo što je sproveden bez povećanja zagađenosti, nego je mjerenjima potvrđeno smanjenje štetnih emisija, čime se obezbjeđuje nesumnjivo stabilna osnova za dalji rad postrojenja”, zaključuje se u saopštenju EPCG.
Hronika
NA POMOLU ŠOKANTNA AFERA: Hakeri ukrali i prodaju osjetljive podatke iz...
26. Mar. 20260
Ekonomija
BH. SUSJEDI PREDALI DOKUMENT: Najavljeno gašenje veoma važne termoelektrane
08. Mar. 20260
Ekonomija
DRAMA ZBOG CIJENA GRIJANJA: Građani ustali protiv poskupljenja, podržao ih gradonačelnik
09. Jan. 20260
Ekonomija
PROIZVODNJA U PROBLEMIMA: Padavine smanjile isporuku uglja termoelektrani
06. Jan. 20260
Svijet
TRUMP POTPUNO POBJESNIO: "1000 projektila je repetirano, napunjeno i usmjereno prema Islamskoj Republici Iran...!"
Prije 17 min0
Svijet
IRANCI JOŠ NISU SVE POKAZALI ŠTA MOGU I ŠTA ZNAJU: Stigao žestok odgovor Trumpu - "Spremni smo za odbranu PUNIH RAZMJERA!"
Prije 32 min0
Sport
JASNA PORUKA CRISTIANU RONALDU: Novi portugalski selektor "presjekao" priče o statusu legende...
Prije 45 min0
Vijesti
DANAS JE DAN ŽALOSTI U FBIH: Ovo su vaše obaveze tim povodom...
Prije 54 min0
Ekonomija
"RAT" SA VLADOM FBiH GA NE ZAUSTAVLJA: Pogledajte gdje fočanski biznismen planira graditi stanove u Sarajevu
09. Jul. 20260
Ekonomija
OČEKUJU DO 400.000 PUTNIKA GODIŠNJE: Počinju radovi na pisti, projekat vrijedan 170 miliona KM
09. Jul. 20260
Ekonomija
VEĆINA JAGODA IZ EVROPE JE KONTAMINIRANO: Iz jedne zemlje su najbolje
08. Jul. 20260
Ekonomija
NOVI KORAK ZA INVESTICIJU OD 100 MILIONA KM: Sarajevska kompanija gradi fabriku od 45.000 kvadrata
09. Jul. 20260
trenutak ...
Komentari - Ukupno 0
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.