Evropa
JAKI ARKTIČKI TALAS ĆE 23. DECEMBRA POGODITI EVROPU: Biće će pola metra snijega, a temperatura pada na -10
17. Dec. 20250
Studiju je proveo Njemački centar za integracijska i migracijska istraživanja (DeZIM) u periodu od 2024. do 2025. godine, uz sudjelovanje 2.933 ispitanika.
Evropa
Prije 11h
0
Svaka peta osoba u Njemačkoj razmatra mogućnost odlaska iz zemlje, pokazuje nedavno završeno istraživanje.
Istraživanje, objavljeno u subotu, pokazalo je da 21 posto stanovništva Njemačke razmatra odlazak iz zemlje, uključujući 34 posto osoba s migrantskim porijeklom te 37 posto njihove djece.
Studiju je proveo Njemački centar za integracijska i migracijska istraživanja (DeZIM) u periodu od 2024. do 2025. godine, uz sudjelovanje 2.933 ispitanika.Među osobama bez migrantskog porijekla, 17 posto razmatra odlazak iz Njemačke, dok je isto navelo 31 posto ispitanika podrijetlom iz bivšeg Sovjetskog Saveza te 28 posto onih iz drugih zemalja Europske unije.
Najčešće navođeni razlog za razmatranje emigracije u svim grupama bila je želja za "višim kvalitetom života".
Kod osoba s migrantskim podrijetlom, iskustva diskriminacije također su igrala značajnu ulogu.
Navodi se da je 25 posto ispitanika podrijetlom iz Turske te regije Bliskog istoka i Sjeverne Afrike kao razlog za razmatranje odlaska navelo iskustva diskriminacije.
Fabio Best, istraživač u DeZIM-u, naglasio je da podaci pokazuju kako želja za odlaskom iz Njemačke i dalje ostaje visoka.
"Posebno među osobama s migrantskim prijeklomi njihovom djecom, potraga za boljim životnim uvjetima, zajedno s percepcijom diskriminacije, ima važnu ulogu", rekao je Best.
Evropa
JAKI ARKTIČKI TALAS ĆE 23. DECEMBRA POGODITI EVROPU: Biće će pola metra snijega, a temperatura pada na -10
17. Dec. 20250
Evropa
BUNDESWEHR ĆE BITI SPREMNA RATNA SILA: Njemački parlament odobrava 2,6 milijardi eura za novu vojnu opremu
28. Nov. 20250
Hronika
HOROR U NJEMAČKOJ: Sveštenik iz BiH seksualno zlostavljao 18-godišnjakinju
23. Okt. 20250
Hronika
NJEMAČKA POLICIJA UHAPSILA GRAĐEVINSKE RADNIKE IZ BiH: Naređeno im da odmah napuste zemlju
14. Jun. 20250
Politika
JELENA TRIVIĆ REAGOVALA NA IZJAVU HELEZA POVODOM OBILJEŽAVANJA NEUSTAVNOG DANA RS: "Mi taj dan slavimo i slavit ćemo ko god da bude vlast, a tebi poručujem da smanjiš alkohol"
Prije 24 min0
Ekonomija
GODINA POČELA SILOVITO: Berze srušile sve rekorde na krilima Trumpovih milijardi
Prije 39 min0
Svijet
MADURO PROBIO ZATVORSKU TIŠINU: Kako je jedna rečenica iz zatvora mobilisala hiljade ljudi
Prije 48 min0
Politika
DAMIR NIKŠIĆ UPOZORAVA: "Bojim se da je Naša stranka nešto grdno zeznula po pitanju Bjelašnice i KJKP Rad"
Prije 58 min0
Evropa
NJEMAČKA U PROBLEMU: Zatvara se logistički centar, bez posla ostaje...
08. Jan. 20260
Evropa
UKRAJINCI STIGLI NA MJESTO UDARA OREŠNIKA, POGLEDAJTE ŠTA SU SVE PRONAŠLI: "Ovo je ratni zločin!" (FOTO)
09. Jan. 20260
Evropa
PUTIN JE BIJESAN, A ROBERT BARIĆ ZNA I ZAŠTO: "Velika Britanija može jednim projektilom uništiti Rusiju"
10. Jan. 20260
Evropa
NAPOKON JE SVE SPREMNO: Evropska unija potpisat će najveći sporazum u svojoj istoriji
08. Jan. 20260
trenutak ...
Komentari - Ukupno 0
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.