AFERA KOJA SE ŠIRI POPUT POŽARA: Je li Epstein bio Putinov čovjek?

E-mailovi sadržani u najnovijoj objavi dokumenata Ministarstva pravosuđa otkrivaju do kojih su granica Epstein i njegovi saradnici bili spremni ići kako bi regrutirali privlačne mlade Ruskinje.

  • Svijet

  • Prije 2h  Prije 2h

  • 0

Neki britanski mediji raspisali su se o navodnim ‘ruskim vezama’ Jeffreyja Epsteina s kremaljskim obavještajnim krugovima. Kako je u nedjelju pisao tabloid Daily Mail, obavještajni izvori vjeruju da je Jeffrey Epstein vodio ‘najveću svjetsku operaciju medene zamke’ za interes Moskve, dok konzervativni dnevnik The Telegraph – također izvijestivši o ‘operaciji medene zamke‘ (honey trap; zavođenje, seks i emocionalna manipulacija kako bi se metu navelo na otkrivanje povjerljivih informacija, ucjenu ili promjenu lojalnosti, op. a.) – u ponedjeljak navodi da Epsteinove veze s ruskim čelnikom Vladimirom Putinom i špijunima iz Kremlja potiču strahove i sumnje da je pokojni osuđeni pedofil bio ruski agent.

Kako navodi Telegraph, kada je Epstein jednom prilikom ponudio mladu ženu bivšem princu Andrewu - danas osramoćenom Andrewu Mountbatten-Windsoru - kao društvo za večeru, uvjeravao je tog člana britanske kraljevske porodice da je ona „Ruskinja, lijepa i pouzdana“. „Imam prijateljicu za koju mislim da bi ti se mogla svidjeti za večeru“, napisao je taj američki financijaš u razmjeni e-mailova 2010. godine.

Taj se e-mail nalazi među tri miliona dokumenata iz Epsteinovih dosjea koje je američko Ministarstvo pravosuđa objavilo u petak, zajedno sa 180.000 fotografija i 2000 videozapisa. Oni ukazuju na to da su mlade Ruskinje bile među ženama koje je Epstein nudio bogatim i moćnim muškarcima iz cijelog svijeta radi seksa.

No ogromna zbirka dokumenata upućuje i na njegovu mračniju povezanost s Rusijom, odnosno da je Epstein možda bio dugogodišnji agent koji je radio za Moskvu, prenosi Jutarnji list.

imageBivši princ Andrew s nepoznatom djevojkom na podu (Foto: Press/profimedia)

Među dokumentima se nalazi 1056 onih u kojima se spominje Putin te više od 9000 koji se odnose na Moskvu. Oni sugeriraju da je Epsteinu bilo omogućeno primanje kod ruskog čelnika – čak i nakon što je američki financijaš 2008. godine osuđen zbog podvođenja djeteta u svrhu prostitucije. Godine 2010. Epstein je u e-mailu saradniku ponudio pomoć pri dobivanju ruske vize, objašnjavajući: „Imam ti Putinova prijatelja, da ga pitam?“

Neki su sugerirali da regrutiranje ruskih eskort-djevojaka pokazuje kako je Epstein možda vodio klasičnu operaciju „kompromata“ (ruski izraz za kompromitirajući materijal koji se koristi za ucjenu, diskreditaciju ili uništavanje ugleda protivnika i drugih meta, op. a.) – mamio je utjecajne poslovne magnate, medijske mogule, državnike i političare u seksualne odnose sa ženama te ih snimao u svrhu ucjene.

Koncept ucjene bio je u središtu njegova razmišljanja u e-mailu koji je 2015. godine napisao Sergeju Beljakovu, tadašnjem zamjeniku ruskog ministra ekonomskog razvoja i diplomantu akademije ruske obavještajne službe FSB. Epstein ga je upozorio da „jedna Ruskinja iz Moskve… pokušava ucijeniti grupu moćnih poslovnjaka u New Yorku. To je loše za posao za sve uključene“, zaključio je.

U naknadnom e-mailu, koji je poslao samome sebi, čini se da razrađuje strategiju kako postupati s tom ženom i spriječiti njezin pokušaj ucjene. „Trebao bi znati da sam smatrao nužnim kontaktirati neke prijatelje u FSB-u“, napisao je Epstein. Upozorio je da bi pokušaj ucjenjivanja američkog poslovnog čovjeka koji planira ulagati u Rusiju, u očima FSB-a, od te žene napravio „neprijatelja naroda“. Rekao je da bi se prema njoj postupalo „iznimno strogo“. No, osim prijetnji, planirao ju je i isplatiti, nudeći joj 50.000 dolara mjesečno „iduće dvije godine“ u zamjenu za odustajanje od ucjene.

E-mailovi sadržani u najnovijoj objavi dokumenata Ministarstva pravosuđa otkrivaju do kojih su granica Epstein i njegovi saradnici bili spremni ići kako bi regrutirali privlačne mlade Ruskinje. Uključuju i zahtjeve za rezervaciju letova za modele i eskort-djevojke iz Moskve u Pariz i u New York. U e-mailu iz 2010. godine upućenom osobi čije je ime sakriveno Epstein je napisao: „Sutra organiziram večeru za neke nove ruske djevojke… vidimo se u 10.“ 

Robert Maxwell, Mossad, Izrael...

Godine 2012. primio je e-mail od pošiljatelja čije je ime također sakriveno, u kojem je stajalo: „Imam 2 Ruskinje da ih upoznaš, jedna 21, druga 24. Jedna mršava, druga s oblinama i preslatka“, napisao je. U e-mailu koji je Epstein napisao 2013. pojavila se tvrdnja da je Bill Gates trebao lijek „kako bi se borio s posljedicama seksa s ruskim djevojkama“, kao i dodatna tvrdnja da je osnivač Microsofta pokušao sakriti spolno prenosivu infekciju od svoje tadašnje supruge Melinde.

Glasnogovornik Billa Gatesa rekao je da su te tvrdnje „apsolutno apsurdne i potpuno neistinite“. „Imate Andrewa, Billa Gatesa, Donalda Trumpa, Billa Clintona i sve ostale dovedene u kompromitirajuće situacije na otoku prepunom tehnologije. To je najveća operacija medene klopke na svijetu“, rekao je, pak, za Daily Mail izvor iz obavještajne zajednice.

Osobe visokog profila koje se spominju u dosjeima redom poriču bilo kakvu krivnju. „Epstein je navodno imao kontakte s ruskim dužnosnicima i samim Putinom. Mnoge njegove djevojke bile su Ruskinje. Moćne zapadne elite prolazile su kroz njegov krug. Kolike su šanse da ovo nije bila klasična ruska operacija kompromata – i da Ministarstvo pravosuđa jednostavno ignorira očit i neugodan problem?“, napisala je Tanja Kozireva, novinarka iz Kijeva koja se bavi korupcijom na najvišim razinama širom svijeta.

Navodno je Epsteina u mutan svijet špijunaže uveo Robert Maxwell, britanski izdavački tajkun za kojeg se vjeruje da je radio za izraelsku obavještajnu službu Mossad. Upoznavanje je, navodno, omogućio jedan naftni tajkun koji je bio na platnom popisu ruske obavještajne službe. Maxwell, čija je kći Ghislaine Maxwell postala Epsteinova dugogodišnja partnerica, preminuo je 1991. nakon što je, navodno, pao s palube svoje jahte u Atlantiku. Već dugo postoje sumnje da je ubijen, možda čak od ruke izraelskih agenata.

U e-mailu iz 2018. godine Epstein je citirao istraživačku priču objavljenu u listu The Mirror, u kojoj se tvrdilo da je Maxwell prijetio Mossadu, koji ga je potom ubio. „On (Maxwell) im je rekao da će, ako mu ne daju 400 miliona funti kako bi spasili njegovo urušavajuće carstvo, razotkriti sve što je za njih učinio“, pisao je tada Mirror. „U to je vrijeme imao slobodan pristup Downing Streetu Margaret Thatcher, Bijeloj kući Ronalda Reagana, Kremlju i hodnicima moći diljem Europe. Maxwell je sve tajne koje je doznao prosljeđivao Mossadu u Tel Avivu. Oni su zauzvrat tolerirali njegove ekscese, taštinu i nezasitnu želju za luksuznim načinom života i ženama“, naveo je list.

Navodni sastanci s Putinom

Do 2011. godine činilo se da je Epstein razvio toliko dobar odnos s Rusima da je imao sastanke s Putinom. U septembru  te godine primio je e-mail od neidentificiranog saradnika koji je govorio o „terminu s Putinom“ tokom nadolazećeg putovanja u Rusiju. „Razgovarao sam s Igorom. Rekao je da si mu prošli put, dok si bio u Palm Beachu, rekao da imaš sastanak s Putinom 16. septembra i da može slobodno rezervirati kartu za Rusiju kako bi stigao nekoliko dana prije tebe“, stajalo je u poruci.

Novoobjavljeni dokumenti sugeriraju da je Epstein imao dogovoren još jedan sastanak s ruskim čelnikom 2014. godine, iako nije jasno je li se doista i održao. Možda je, kako piše Telegraph, otkazan nakon što su proruski separatisti na istoku Ukrajine, podržani od Moskve, u julu 2014. srušili avion Malaysia Airlinesa, pri čemu je poginulo gotovo 300 ljudi. Planirani sastanak s Putinom činio se „lošom idejom nakon pada aviona", rekao je Epsteinu japanski posrednik.

image

Fotografija Billa Gatesa s djevojkom sakrivenog identiteta, koja je snimljena na nepoznatoj lokaciji

 

Drugi novoobjavljeni dokumenti pokazuju da je Epstein rekao Thorbjørnu Jaglandu, tadašnjem glavnom sekretaru Vijeća Europe i bivšem premijeru Norveške, da može savjetovati Putina o najboljem načinu ophođenja s američkim predsjednikom Donaldom Trumpom prije ključnog summita između dvojice čelnika u Helsinkiju. Epstein je rekao da može pružiti „uvid“ u američkog predsjednika Sergeju Lavrovu, ruskom ministru vanjskih poslova. „Nije to složeno. Njemu (Trumpu) mora izgledati kao da je nešto dobio. Tako je jednostavno“, napisao je Epstein.

Najnovija tranša Epsteinovih dosjea također otkriva sumnje zapadnih obavještajnih službi da je Epstein radio kao agent Mossada. FBI je od jednog izvora dobio informaciju da je „Epstein bio blizak bivšem premijeru Izraela Ehudu Baraku i da se pod njegovim vodstvom obučavao za špijuna“.

Vezane vijesti

Komentari - Ukupno 0

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

  1. Lista komentara
  2. Dodaj komentar

trenutak ...