Evropa
VISOKA PREDSTAVNICA EU ZA VANJSKU POLITIKU TVRDI: "Rusija ne pobjeđuje u ratu, izbori u Ukrajini nisu opcija"
11. Feb. 20260
U vezi sa sankcijama, Kallas je rekla: "Sljedećeg ponedjeljka želimo usvojiti 20. paket sankcija protiv Rusije. Sankcije djeluju. One ozbiljno štete ruskoj ekonomiji, a svaka nova mjera dodatno ograničava njenu sposobnost da vodi rat."
Evropa
Prije 2h Prije 1h
0
Evropska unija (EU) će usvojiti 20. paket sankcija protiv Rusije sljedećeg ponedjeljka, izjavila je u petak visoka predstavnica vanjske politike EU Kaja Kallas, javlja Anadolu.
Govoreći na zajedničkoj konferenciji za novinare nakon sastanka ministara odbrane E5 u Krakovu, Poljska, s ministrima iz Italije, Njemačke, Velike Britanije, Poljske i Francuske, zajedno sa zamjenicom generalnog sekretara NATO-a Radmilom Šekerinskom, Kallas je rekla da se Evropa suočava s neviđenim sigurnosnim izazovima.
"Sigurnost Evrope je neizvjesnija nego što je bila decenijama. Rusija predstavlja veliku prijetnju koja je jasna svima. Bliski istok ostaje nestabilan, a Kina je dugoročni izazov, a transatlantska veza se redefinira", rekla je.
Kallas je istakla da, dok je ruska vojska zaustavljena u Ukrajini, njeno hibridno ratovanje, uključujući cyber napade, sabotaže i upade dronova, se intenzivira u Evropi.
"Ali i Evropa reaguje. Sankcionišemo odgovorne. Pooštrili smo kontrolu kretanja ruskih diplomata. Pojačali smo akcije protiv ruske tajne flote i rasporedili smo hibridne timove za odgovor u partnerske zemlje koje su u riziku", rekla je.
U vezi sa sankcijama, Kallas je rekla: "Sljedećeg ponedjeljka želimo usvojiti 20. paket sankcija protiv Rusije. Sankcije djeluju. One ozbiljno štete ruskoj ekonomiji, a svaka nova mjera dodatno ograničava njenu sposobnost da vodi rat."
"(Ruski predsjednik Vladimir) Putin neće okončati ovaj rat dok troškovi ne budu veći od koristi, a to je tačka do koje moramo doći", dodala je.
Osvrnula se i na nedavne razgovore u Ženevi, rekavši da su pokazali da se Rusija ne udaljava od svojih "maksimalističkih zahtjeva".
"Rat je postao još brutalniji za Ukrajinu u protekloj godini; Rusija odugovlači pregovore umjesto da ide ka miru. Moramo vidjeti i ustupke s ruske strane kako bismo imali održivi mir", rekla je.
Šekerinska je istakla važnost transatlantske saradnje u osiguravanju evropske sigurnosti.
"Transatlantski savez je temelj naše sigurnosti u Evropi. On ostaje neophodan s obje strane Atlantika i radimo zajedno kako bismo osigurali da ostanemo jaki i sposobni", naglasila je.
Šekerinska je dodala da NATO ostaje budan i spreman da odgovori na svaku prijetnju, dok evropske nacije preuzimaju veću odgovornost za vlastitu odbranu, prenosi AA.
Evropa
VISOKA PREDSTAVNICA EU ZA VANJSKU POLITIKU TVRDI: "Rusija ne pobjeđuje u ratu, izbori u Ukrajini nisu opcija"
11. Feb. 20260
Evropa
OŠTRA PORUKA IZ MOSKVE: Kremlj odbacio Kaju Kallas i svaku mogućnost dijaloga
25. Jan. 20260
Evropa
KALLAS O UPOTREBI RAKETE OREŠNIK: "Ovo je upozorenje Evropi i SAD-u"
09. Jan. 20260
Vijesti
NAKON PRODUŽENJA MISIJE EUFOR-a: Poznato kada će visoka predstavnica EU Kaja Kallas posjetiti BiH
31. Okt. 20250
Vijesti
OGLASILI SE IZ AMERIČKE AMBASADE O NOVOM VELIKOM PROJETKU U BIH: "WTC Sarajevo će otvoriti nova radna mjesta i stvoriti nove mogućnosti..."
Prije 16 min0
Regija
ANDREJ NIKOLAIDIS: "Milatovićev zahtjev mučki udar na samu ideju pravne države, to je zahrđali mač u leđa evropskim integracijama"
Prije 23 min0
Vijesti
KLJUČNI DOKAZ KOJEG NEMA: Firma koja je montirala kamere u GRAS-ove tramvaje ističe da oni nisu bili zaduženi i za njihovo održavanje
Prije 29 min0
Sport
BH. REPREZENTATIVAC NA PREKRETNICI KARIJERE: Počeli pregovori s italijanskim gigantom!
Prije 36 min0
Evropa
RASPALA SE RUSKA ODBRANA: Ukrajinci oslobodili najviše teritorije u zadnje dvije i po godine
17. Feb. 20260
Evropa
SVEMU JEDNOM DOĐE KRAJ: Raspada se najveća Putinova vojna obmana, ruski predsjednik u velikim problemima...
18. Feb. 20260
Evropa
POTPUNI DEBAKL: Donald Trump pozvao Bjelorusiju na sastanak, a onda - šok...
Prije 11h0
Evropa
SVE SE MIJENJA IZ TEMELJA: Ruski agresori gomilaju velike gubitke, gube kontrolu terena...
19. Feb. 20260
trenutak ...
Komentari - Ukupno 0
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.