Evropa
SLOVAČKI PREMIJER UPOZORIO: "EU rizikuje da završi sa praznim benzinskim pumpama"
21. Mar. 20260
"Ako ukrajinski predsjednik u ponedjeljak ne obnovi isporuke nafte Slovačkoj, istoga ću dana zatražiti od nadležnih slovačkih kompanija da zaustave hitne isporuke električne energije Ukrajini", poručio je Fico.
Evropa
21. Feb. 2026 21. Feb. 2026
0
Slovački premijer Robert Fico zaprijetio je Kijevu da će Bratislava obustaviti hitne isporuke električne energije Ukrajini ako se do ponedjeljka ne obnovi tranzit nafte prema Slovačkoj.
Ovim ultimatumom dodatno se zaoštravaju napeti odnosi dviju zemalja.
"Ako ukrajinski predsjednik u ponedjeljak ne obnovi isporuke nafte Slovačkoj, istoga ću dana zatražiti od nadležnih slovačkih kompanija da zaustave hitne isporuke električne energije Ukrajini", poručio je Fico.
Optužio je ukrajinskog predsjednika Volodimira Zelenskog da se prema Bratislavi ponaša "zlonamjerno" jer ne podupire rat te da ne uvažava "mirovni pristup" Slovačke. Fico tvrdi da je Ukrajina najprije obustavila protok plina prema Slovačkoj, što je, kako kaže, prouzročilo štetu od 500 miliona eura godišnje, a potom i isporuke nafte, što je stvorilo dodatne gubitke i logističke probleme.
Naglasio je kako je Slovačka od početka rata pomagala Ukrajini, ističući da se na njezinu teritoriju nalazi oko 180.000 Ukrajinaca, da im pruža humanitarnu pomoć i organizira zajedničke sjednice vlada. Tvrdi da Bratislava čini "znatno više od nekih drugih zemalja".
"Ako Zapadu ne smeta što je plinovod Sjeverni tok dignut u zrak, Slovačka ne može prihvatiti da slovačko-ukrajinski odnosi budu jednosmjerna ulica od koje koristi ima samo Ukrajina. Slovačka je ponosna i suverena država, a ja sam ponosan i suveren Slovak", poručio je Fico.
Najavio je da će, ako se isporuke nafte ne obnove, od državne tvrtke SEPS zatražiti obustavu hitnih isporuka struje Ukrajini. Fico tvrdi da su takve isporuke, ključne za stabilizaciju ukrajinske elektroenergetske mreže, samo u januaru 2026. bile potrebne dvostruko više nego tokom cijele 2025. godine.
Fico je u istom kontekstu opravdao i odluku Slovačke da ne sudjeluje u najnovijem zajmu Evropske unije od 90 milijardi eura za Ukrajinu.
"S obzirom na neprihvatljivo ponašanje predsjednika Zelenskog prema Slovačkoj, koju tretira kao neprijateljsku zemlju, smatram potpuno ispravnim što sam odbio uključiti Slovačku Republiku u taj vojni zajam", izjavio je.
Podsjetimo, mađarski ministar vanjskih poslova Péter Szijjártó ranije je objavio da Budimpešta blokira odobrenje istog zajma dok se ne obnovi tranzit nafte. Time su Mađarska i Slovačka zajednički pojačale energetski i finansijski pritisak na Kijev.
Evropa
SLOVAČKI PREMIJER UPOZORIO: "EU rizikuje da završi sa praznim benzinskim pumpama"
21. Mar. 20260
Evropa
DRUŽBA JE DRUŽBA: Slovački premijer tvrdi - "Von der Leyen i ja se slažemo oko..."
10. Mar. 20260
Evropa
SLOVAČKI PREMIJER OTVORENO ZAPRIJETIO OSVETOM UKRAJINI: Blokirat ćemo...
08. Mar. 20260
Evropa
SLOVAČKI PREMIJER VAN SEBE: Naftovod Družba nije oštećen, Zelenski laže
05. Mar. 20260
Ekonomija
SAD JE SVE JASNO: Evo gdje Naftna industrija Srbije nabavlja naftu...
Prije 9 min0
Mini market
"SJEĆAŠ LI SE SREBRENICE, TOMAŠICE, SARAJEVA...": Burne reakcije nakon istupa Željke Cvijanović...
Prije 15 min0
Rat u zalivu
HLADAN TUŠ IZ WASHINGTONA: Donald Trump odbio plan Benjamina Netanyahua...
Prije 41 min0
Vijesti
"PUN POGODAK U METU": Nebojša Vukanović izazvao reakciju Milorada Dodika, sad je sve jasno...
Prije 51 min0
Evropa
DOK SVI GLEDAJU BLISKI ISTOK: Neočekivani preokret na frontu u Ukrajini kakav nije viđen od 2023.
Prije 12h0
Evropa
POTPUNA KATASTROFA: Premijerka Danske doživjela debakl na izborima, ovo odavno nije viđeno...
25. Mar. 20260
Evropa
UGLEDNI POLITICO, EKSKLUZIVNO: Nezapamćen sigurnosni skandal trese EU, u sve je umiješan...
25. Mar. 20260
Evropa
VELIKE VIJESTI IZ BRUXELLESA: Nakon osam godina, Europska unija potpisala povijesni sporazum...
24. Mar. 20260
trenutak ...
Komentari - Ukupno 0
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.