Vijesti
OTVORENO, IZ SRBIJE: Evo što se krije iza dolaska Đure Macuta na proslavu neustavnog dana RS-a...
08. Jan. 20260
-Dokaza i sad, nažalost, ima koliko hoćemo, kazao je.
Intervjui
23. Feb. 2026 23. Feb. 2026
0
Aleksandar Olenik, odvjetnik i potpredsjednik Lige socijaldemokrata (LSV-Vojvođani), govorio je za „Slobodnu Bosnu“ o aktualnoj političkoj situaciji u Srbiji.
Razgovarali smo o odnosima na relaciji Aleksandar Vučić – Milorad Dodik, državnom terorizmu koje provodi režim u Beogradu i planovima vlasti vezano za naredne izbore u susjednoj Srbiji.
Razgovarao: MARIO ILIČIĆ

U Srbiji je ponovno dramatično. Policijska represija prema demonstrantima je kulminirala. Žive li građani Srbije neku vrstu neobjavljenog vanrednog stanja?
-Neobjavljeno vanredno stanje se završilo pre godinu dana, a do tad smo bili i živeli u jednoj takvoj vrsti, odnosno stanju, a sada smo u zadnjih godinu dana u državnom terorizmu.
Razlika je velika, jer neobjavljeno vanredno stanje znači da je deo građanskih prava ukinut, odnosno da se ne primenjuje, a državni terorizam znači da država primenjujući silu pendrečenje, hapšenja, vojni suzavac, zvučni top, pretnje, ucene.., širi strah među svojim građanima. Jer terorizam je kada pomoću širenja straha pokušavate da ostvarite neki politički cilj.
Cilj Aleksandra Vučića, zbog kojeg širi strah državnim terorizmom prema svojim građanima, koristit će najvišu policiju za to i delove tužilaštva, je pod jedan da ostane na vlasti i pod dva da sačuva milione koje su oteli građanima.
Tako da, nažalost, davno smo prebazili neobjavljeno vanredno stanje, sada smo u državnom terorizmu.

Unatoč brojnim najavama, predsjednik Srbije Aleksandar Vučić još uvijek nije objavio kada će raspisati izbore. Smije li Vučić, uopće, raspisati izbore u ovakvim okolnostima, dok se građanski bunt ne stišava?
-Što se tiče izbora, moram priznati da ne verujem ništa Aleksandru Vučiću, pa ni to oko pitanja izbora. Ono što znam da on jeste političarima EU i Amerike, dao informaciju da će izbori biti u decembru. Ali, po mom mišljenju, izbora će biti jednog trenutka kada on proceni da uz krađu, pritisak, ucene, medijski mrak i državni terorizam na ulicama može da pobedi, a to neće biti skoro, tako da je mnogo verovatnija opcija da će izbori biti u redovnom terminu, to znači 2027.
Ali, evo, vama sad kažem i to je pod znak pitanja, jer kad radikal dođe na vlast, a Vučić je najbolji Šešeljev radikal, oni ukidaju izbore kao mogućnost dolaska, a ponajviše i odlaska, sa vlasti. Tako da i kad dođemo u redovni termin sledeće godine, 2027. za izbore, ako ne bude Vučić bio siguran da na bilo koji način može da dobije izbore, nisam siguran da će ih i tada raspisati i onda možemo da pričamo o nekoj vrsti vanrednog stanja.
Izbora će biti samo onda kad Vučić proceni da može da pobedi krađom, kupovinom, ucenom, uvozom birača. Ako njegova procena bude da ne može da pobedi na izborima na taj način, neće ih ni raspisati. To znači da ja sumnjam da će izbori biti ove godine, ali veća verovatnoća postoji da će biti u redovnom terminu 2027. godine, ali ne isključujem mogućnost da ni tada ne raspiše izbore i da onda pribegne nekom formalnom uvođenju vanrednog stanja.

Ponovno smo svjedočili Dodikovim separatističkim izjavama i dolasku predsjednika SNSD-a u Beograd na sastanak s Vučićem. Neki analitičari navode da je ponovno dogovoreno da glasačka mašinerija s ove strane Drine pomogne ostanku Vučića na vlasti. Kako komentirate „zatopljavanje“ odnosa Vučića i Dodika?
- Nema otopljavanja odnosa između Vučića i Dodika, već čisti interes i trgovina. Dodik ima dogovor sa Amerikancima i Vučić ne može da ga otpiše onako kako bio on hteo, iliti narodski govoreći da ga pusti iz vodu, pa u toj situaciji gleda da izvuče korist kako god može za sebe, a to je tzv. „turističko glasanje“, odnosno uvoz glasača iz Republike Srpske kojima je u velikoj meri protivzakonito izdato državljanstvo i lične karte i koji ne mogu da glasaju i u BiH ili u Srbiji, ili će glasati tamo ili će glasati ovamo, ali na obe strane ne mogu, po zakonu i ustavu, ali to kod nas od davno ne važi.
Pobune su u pravosuđu, protesti na ulicama, blokada poljoprivrednika, očekujete li nastavak represije od strane režima kako bi se pokušale ugasiti brojne pobune protiv vlasti?
-Apsolutno će nastavak represije uslediti i to još gori nego što smo imali do sada, odnosno kako sam već rekao, to je državni terorizam. Preduslov za to je da se ukinu objektivni mediji, pre svih Nova, N1, Danas i Radar. Jer je cilj da se ta represija i državni terorizam odvija u mraku i tišini i da ni drugi građani ne čuje i ne vide polupane glave i da ostanu kod kuće, da ne izađu na ulicu u znak protesta, kao što je to bilo do sada. Ali isto tako i da evropska i svetska javnost, takođe, ne vide prave razmere državnog terorizma koji se sprovodi i koji će se tek sprovoditi, a sve u cilju ostanka na vlasti i daljeg otimanja miliona.

Već dugo upozoravate na državni terorizam koji vlast u Srbiji provodi nad građanima. Jeste li počeli s prikupljanjem dokaza?
-Nažalost, dokaza za državni terorizam ima koliko hoćete, nema čak potrebe ni da se nešto posebno pogledate dnevnu štampu, odnosno portale.
I evo, poslednji je slučaj Danijela Maletić, koja je bukvalno uhapšena, stavljene su joj lisice, slikana je tako, samo zato što je pokušala da vidi prihode i ko uplaćuje u njihov fond Vista Rica.
Znači, imamo potpuno klasičan primer da je i UKP pod vođstvom Krička, i Više javno tužlaštvo u Beogradu pod vođstvom Stefanovića, pod jedan - znaju da nema razloga za hapšenje, pod dva - znaju da nisu nadležni, ali to njima ne znači ništa, oni po naređenju Vučića hapse ovu ženu, slikaju i objavljaju u medijima, samo da bi zastrašili sve ostale koji bi pokušali da progovore o milionima koji su ovi oteli i koje skrivaju. Tako da kad dođe vreme, dokaza i sad, nažalost, ima koliko hoćemo.
Vijesti
OTVORENO, IZ SRBIJE: Evo što se krije iza dolaska Đure Macuta na proslavu neustavnog dana RS-a...
08. Jan. 20260
Regija
NAPETO U SRBIJI, NAKON HAPŠENJA ADVOKATA STOJKOVIĆA: „Nervoza i strah kod Aleksandra Vučića su veoma opravdani...“
30. Dec. 20252
Politika
VUČIĆEVI DANI SU ODBROJANI: Dokazi za „Sarajevo safari“ su dovoljni, rasplet slijedi...
23. Nov. 20250
Regija
ADVOKAT OLENIK ŠOKIRAO IZJAVAMA: Vučić izdao naredbu za posebno penderečenje
18. Nov. 20250
Šareni svijet
BIO JE PRVA LJUBAV MELANIJE TRUMP, SADA JE OTKRIO SVE: "Bio je to mali jednosoban stan i bilo nam je lijepo, onako mladalački...!"
Prije 18 min0
Šareni svijet
SNIMAK CEREMONIJE SVE GOVORI: 15-godišnja Ruskinja osvojila medalju a onda jednim potezom razbjesnila sve... (VIDEO)
Prije 28 min0
Politika
ZIJAD KRNJIĆ - META BROJ JEDAN: Dodikovi kadrovi poveli kampanju protiv Zijada Krnjića, pomaže im i HDZ!
Prije 40 min0
Svijet
ŠOKANTNA IZJAVA AMERIČKOG GENERALA: "Napustimo taj kukavički NATO, znam nekoliko hrabrih država za NOVI SAVEZ...!"
Prije 1h0
Intervjui
PROFESOR DINKO GRUHONJIĆ: Nedeljko Elek je još jedan nasilnik koji se skriva iza nacionalnog identiteta, pazite šta se događa u RS-u...
02. Apr. 20260
Intervjui
"SB" INTERVJU / ALMIR BEČAREVIĆ: "Južna plinska interkonekcija neće biti izgrađena prije prestanka isporuke ruskog gasa, preostaje nam samo jedno"
02. Apr. 20261
trenutak ...
Komentari - Ukupno 0
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.