Vijesti
KONAKOVIĆ O SITUACIJI U IRANU: "Javlja nam se veliki broj naših građana zabrinutih..."
28. Feb. 20260
Danas je u organizaciji Nacionalnog vijeća za energetsku dominaciju, u Washingtonu održan Transatlantski samitu o sigurnosti gasa.
Vijesti
24. Feb. 2026 24. Feb. 2026
1
Ovaj visokorangirani skup okupio je ministre i izvršne direktore vodećih energetskih kompanija sa ciljem jačanja transatlantske saradnje u oblasti sigurnog i raznovrsnog snabdijevanja prirodnim gasom u Evropi.
Potpisana je i Zajednička izjave o jačanju sigurnosti snabdijevanja prirodnim gasom u Centralnoj i Istočnoj Evropi, kojom se iskazuje zajednička posvećenost diversifikaciji izvora i ruta snabdijevanja, jačanje regionalne infrastrukture, unapređenje komercijalnih aranžmana, te dugoročna energetska stabilnost i sigurnost.
Za Vijesti.ba se iz Washingtona javio ministar vanjskih poslova Bosne i Hercegovine Elmedin Konaković.
- Dva su važna aspekta ove cijele priče, prvi je naravno ekonomski u kojem sav taj trend LNG gasa koji se danas širi svijetom, i zapravo njegova ekonomska strana važne su za ekonomiju BiH. A, druga je geopolitička, za nas možda još i važnija, ta neka borba za prevlast u regionu između Amerike i Rusije napokon se odvija u pravom pravcu. SAD bi u skorom roku trebale preuzeti potpunu dominaciju nad ovim dijelom tržišta, dakle evropskog tržišta, govorim o zapadnom Balkanu i ovaj vertikalni koridor kao jedan važan koncept za njihovu energiju zaista nam geopolitički ide na ruku, kaže Konaković i dodaje:
- Imati američki gas umjesto ruskog u geopolitičkom smislu za Bosnu i Hercegovinu znači mnogo. Znači smanjenje ruskog malignog utjecaja, znači rezanje krila proruskim snagama koje usporavaju naš evropski put u BiH i zaista je danas jedna fantastična stvar ovo što se u Washingtonu dešava.
Konaković dodaje je je iz Washingtona stigla “još jedna bitna poruka”.
- Bez obzira što po hodnicima u Washingtonu mogu prošetati neki političari i uslikat se, između SAD i BiH stvari se odvijaju institucionalno, odnosi dugo nisu bili bolji i vrlo smo zadovoljni pozicijom i odnosima koje trenutno imamo sa SAD-om, kaže Konaković za Vijesti.ba.
Dodaje da je BiH dio cijele ove priče o vertikalnom koridoru i nove infrastrukture ili postojeće infrastrukture u korist izvoza američkog LNG-a koji svakako dominira svijetom kroz implementaciju projekta Južna interkonekcija.
- Mislim da se o njoj ovih dana nije pričalo, imali smo nažalost tragičnu nesreću i neke druge teme koje su zaokupile bh. javnost, a evo do mene je prije nekoliko dana došao taj finalni draft Zakona koji bi vrlo brzo trebao u procedurtu na Parlament FBiH i mislim da smo mi tu blizu kraja što se tiče našeg dijela posla. Dakle, da se Zakonm riješi, otvori pitanje dodjele koncesije, da se naravno ta procedura provede transparentno i zakonito i da se odmah rješavaju ovi međudržavni sporazumi između Bosne i Hercegovine i Hrvatske, kaže Konaković i dodaje:
- Sve se stvari kreću, nijedna ne stoji i upravo tu dinamiku i ozbiljnost toj dinamici daje činjenica da su SAD vrlo zaintresovane. Nama je to veoma važno, jer pravljenje jednog dijela investicijom, ovaj manji dio ove cjelokupne infrastrukture, BiH postaje veoma važan regionalni faktor u transportu gasa u cijelom regionu.
Ono što je zanimljivo da su Zajedničku izjavu, koja je svojevrsni front protiv Rusije, potpisali i Srbija i Mađarska, pa će biti zanimljivo vidjeti reakciju Rusije.
- Do sada u nekim geopolitičkim odnosima, oni su blago ili malo više naginjali ka tom ruskom uticaju, ka ruskom gasu. Potpisom ovog Sporazuma danas, možemo konstantovati da se ta stvar na Balkanu mijenja. Bilo je vrlo važno da su ovdje da ne oporiraju, ali to vam je snaga američke ekonomije i američke diplomatije. Za Bosnu i Hercegovinu i to je jedna vrlo važna i pozitivna vijest, navodi Konaković.
Vijesti
KONAKOVIĆ O SITUACIJI U IRANU: "Javlja nam se veliki broj naših građana zabrinutih..."
28. Feb. 20260
Vijesti
STUDENTI ODBILI RAZGOVOR S KONAKOVIĆEM: Poslali mu jasnu poruku i dali zadatak
21. Feb. 20260
Regija
KONAKOVIĆEVE RIJEČI RAZBJESNILE ĐURIĆA: "Iskoristio priliku, optužio Srbiju i srpski narod za agresiju i označio ih kao zločince i agresore...."
24. Sep. 20244
Mini market
IMA LI PILOTA U AVIONU: Zukan Helez iznenađen, Aleksandar Goganović postupio po instrukcijama šefa stranke, a Elmedin Konaković....
16. Jul. 20241
Rat u zalivu
SAD JE IRANU PREDAO ORUŽJE ZA MASOVNI POREMEĆAJ: "Okusili su svoju moć"
Prije 20 min0
Regija
VUČIĆ KAŽE DA "VIŠE NIJE TAKO MLAD": "Tražim način da izbjegnem kandidaturu za predsjednika Vlade, ali...!"
Prije 31 min0
Rat u zalivu
IZRAEL RUŠI SVE PRED SOBOM, EVROPLJANI IH UPOZORAVAJU: "Vaša invazija na Liban mogla bi biti gora od...!"
Prije 51 min0
Ekonomija
PADAJU REKORDI: Najprometniji mart u historiji sarajevskog aerodroma
Prije 1h0
Vijesti
ČESTITKA GRADONAČELNIKA BANJALUKE REPREZENTACIJI BiH: Uvijek veliki trud i posvećenost donose rezultate
01. Apr. 20264
Vijesti
KONAČNO SE OGLASILI IZ UREDA VISOKOG PREDSTAVNIKA: "Za trajno rješenje pitanja državne imovine potrebna je..."
03. Apr. 20262
Vijesti
STANOVI, JAHTE I MILIONI: Nevjerovatna imovina političara u BiH, evo ko ima najviše
02. Apr. 20260
Vijesti
KLIMATOLOG BAKIR KRAJINOVIĆ: Već od danas stiže sunčano i natprosječno toplo vrijeme, ali krajem iduće sedmice...
03. Apr. 20260
trenutak ...
Komentari - Ukupno 1
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.