Hronika
MIRNA PREDAJA NIJE BILA OPCIJA: Polugoli muškarac prkosio policiji, popeo se na kombi, a na kraju ga četvorica iznijela kao komad namještaja (VIDEO)
30. Jun. 20260
Nastavnik na kojeg su se sumnje odnosile odmah je suspendovan sa rada, kako bi se obezbijedila potpuna zaštita učenika i nesmetano vođenje daljeg postupka, navode iz resornog ministarstva
Hronika
03. Mar. 2026
0
Informacije o hapšenju prosvjetnog radnika zbog seksualnog uznemiravanja učenika podiglo je na noge cijelu javnost u Crnoj Gori.
Ministarstvo prosvjete, nauke i inovacija obavještava javnost da su se prve sumnje u vezi sa konkretnim slučajem pojavile 19. februara, nakon čega je škola iste večeri uspostavila komunikaciju sa Ministarstvom, kao i sa nadležnim organima.
"Od trenutka prijema informacije postupljeno je bez odlaganja i u skladu sa svim važećim propisima i procedurama. Nastavnik na kojeg su se sumnje odnosile odmah je suspendovan sa rada, kako bi se obezbijedila potpuna zaštita učenika i nesmetano vođenje daljeg postupka", kaže se u saopštenju.
U slučaj su, kako navode, uključeni nadležno tužilaštvo i policija, sa kojima je od prvog dana škola uspostavila punu saradnju i koordinaciju.
"Ministarstvo je, poštujući principe zakonitosti, odgovornosti i zaštite prava djece, u komunikaci sa školom preduzelo sve mjere kako bi nadležni organi prikupili relevantne činjenice i sproveli postupak u skladu sa zakonom. Kompletna komunikacija i dalja istraga vođene su uz poseban senzibilitet, imajući u vidu izuzetnu osjetljivost pitanja, a prioritet svih uključenih institucija bila je i ostaje zaštita djece", navodi se u saopštenju.
Podsjećaju da je Ministarstvo prosvjete, nauke i inovacija kroz izmjene Opšteg zakona o obrazovanju i vaspitanju prvi put eksplicitno definisalo zabranu svakog oblika nasilja u obrazovnim ustanovama, kao i da je utvrđena obaveza pokretanja prekršajnog ili krivičnog postupka protiv počinioca.
"Zakonom je propisano je da nastavniku protiv kojeg je podnijeta prijava za seksualno uznemiravanja učenika ili zaposlenog, direktor može privremeno zabraniti izvođenje obrazovno-vaspitnog rada do okončanja postupka. Na ovaj način se dodatno doprinosi obezbjeđivanju uslova za zaštitu od svih oblika nasilja i zlostavljanja u ustanovama. Ministarstvo prosvjete, nauke i inovacija nastaviće da u potpunosti sarađuje sa nadležnim organima, uz dosljedno poštovanje zakonskih procedura i interesa djece", kaže se u saopštenju.
Hronika
MIRNA PREDAJA NIJE BILA OPCIJA: Polugoli muškarac prkosio policiji, popeo se na kombi, a na kraju ga četvorica iznijela kao komad namještaja (VIDEO)
30. Jun. 20260
Hronika
NOVI FEMICID: Žena (46) pala sa zgrade i preminula, dan kasnije uhapšen član porodice
08. Jun. 20260
Hronika
UHAPŠEN I DRUGI OSUMNJIČENI ZA VANDALIZAM U FERHADIJI: Priveden muškarac s Ilidže
20. Maj 20260
Hronika
KARDINALNA GREŠKA: Policajci uhapsili vozača iz Bosne i Hercegovine, pokušao je...
22. Apr. 20260
SP 2026
OVAKVA MOĆ JE ZA SVJETSKE TITULE: Mbappe i Dembele riješili Marokance za polufinale Svjetskog prvenstva
Prije 2h0
Svijet
PAKISTAN PREKRAJA MAPU SVIJETA: Zaobišli Afganistan i otvorili nove koridore prema moru
Prije 2h0
Show
NE PREPORUČUJE SE MLAĐIMA OD 18 GODINA: Kylie Jenner priredila provokativne fotografije u novoj liniji kupaćeg kostima (FOTO)
Prije 2h0
Zdravlje
JEDNOSTAVNO RJEŠENJE ZA POVIŠENE MASNOĆE: Ove namirnice kardiolozi preporučuju za čiste arterije
Prije 2h0
Hronika
OPASNO SE ZALJULJALO: Jak zemljotres uznemirio građane Bosne i Hercegovine, epicentar kod...
08. Jul. 20260
Hronika
"NEMOJ BRATE, MOLIM TE": Konobari svjedočili koje su posljednje riječi koje su se čule prije ubistva Aleksandra Nešovića Baje
Prije 9h0
Hronika
OPSADNO STANJE NA JUGU SRBIJE: Upucan zloglasni Sandokan, gradom odjekuju policijske sirene...
Prije 19h0
Hronika
DRAMA NAKON VOŽNJE TAKSIJEM: Tražila 500 eura, a ono što je zatim uradila ostavilo je turiste bez izbora
08. Jul. 20260
trenutak ...
Komentari - Ukupno 0
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.