Hronika
POGORŠANJE ODNOSE S RUSIJOM DONIJELO NOVI TREND: Uvoz oružja u Evropi naglo je skočio
14. Mar. 20220
Dodao je kako su države u regiji i prije nedavnih američkih i izraelskih napada na Iran već poslale značajne nove narudžbe koje još nisu ušle u statistiku.
Evropa
09. Mar. 2026
0
Europa je u proteklih pet godina postala vodeći svjetski uvoznik oružja, što je izravna posljedica reakcije vlada na rusku prijetnju i sve manjeg povjerenja u sigurnosna jamstva SAD-a. Pokazuju to najnoviji podaci koje je u ponedjeljak objavio Stockholmski međunarodni institut za istraživanje mira (SIPRI), piše Reuters.
Uvoz oružja u europske zemlje u razdoblju od 2021. do 2025. više se nego utrostručio u usporedbi s prethodnim petogodišnjim razdobljem. Glavni razlozi su opskrba Ukrajine u njezinoj obrani od ruske invazije te obnova vlastitih vojnih zaliha nakon desetljeća nedovoljnog ulaganja. "Naglo povećanje dotoka oružja u Europu podiglo je ukupnu globalnu trgovinu oružjem za gotovo 10 posto", pojasnio je Mathew George, direktor SIPRI-jevog Programa za transfere oružja.
Prema izvještaju, Europa sada čini 33 posto globalnog uvoza oružja, dok je u prethodnom petogodišnjem razdoblju taj udio iznosio 12 posto. Iako jačaju vlastitu vojnu industriju, europske zemlje i dalje pojačano kupuju američko oružje, posebice borbene zrakoplove i sustave protuzračne odbrane velikog dometa.
Uvoz oružja na Bliskom istoku pao je za 13 posto, unatoč tome što su Saudijska Arabija i Katar i dalje među četiri najveća svjetska kupca. Taj pad se uglavnom može pripisati činjenici da se velike saudijske narudžbe iz ranijeg razdoblja tek trebaju isporučiti, objasnio je viši istraživač SIPRI-ja Pieter Wezeman.
Dodao je kako su države u regiji i prije nedavnih američkih i izraelskih napada na Iran već poslale značajne nove narudžbe koje još nisu ušle u statistiku.
Očekuje se da će trenutni sukob dodatno potaknuti nabavu, osobito proturaketnih i protuzračnih sistema. "Prvo će nadomjestiti potrošenu opremu, a zatim će razmotriti i nabavu dodatne kako bi se zaštitili još učinkovitije nego dosad", rekao je Wezeman.
Kad je riječ o izvoznicima, Sjedinjene Američke Države učvrstile su svoju dominaciju povećavši udio na globalnom tržištu s 36 na 42 posto. Na drugom je mjestu Francuska s 9.8 posto globalnog izvoza, dok je udio Rusije nakon invazije na Ukrajinu 2022. pao s 21 na svega 6.8 posto. Ukupni izvozni udio europskih zemalja iznosi 28 posto, što je četiri puta više od Rusije i pet puta više od Kine.
Ekonomija
VAŽNE VIJESTI SA SARAJEVSKOG AERODROMA: Na tržište BiH po prvi put dolazi nova niskobudžetna aviokompanija, novi letovi na tri destiacije..
Prije 11 min0
Regija
NA POMOLU JE PREOKRET: Evo šta bi u Sloveniji moglo promijeniti odnose snaga nakon izbora...
Prije 14 min0
Politika
EKSPLOZIVAN ISTUP SLAVENA KOVAČEVIĆA: „Zlatko Lagumdžija obmanjuje javnost, iznio je notornu neistinu i ponovio je nekoliko puta....“
Prije 20 min0
Rat u zalivu
NEMA MIRA NA BLISKOM ISTOKU: Izrael izveo novi val udara na Iran, sirene u Tel Avivu bez prethodne najave, Saudijska Arabija presrela više dronova...
Prije 45 min0
Evropa
DOK SVI GLEDAJU BLISKI ISTOK: Neočekivani preokret na frontu u Ukrajini kakav nije viđen od 2023.
Prije 14h0
Evropa
POTPUNA KATASTROFA: Premijerka Danske doživjela debakl na izborima, ovo odavno nije viđeno...
25. Mar. 20260
Evropa
DRAMATIČNA OBJAVA BRITANSKOG PREMIJERA: "Dao sam vojsci dopuštenje da se ukrca i zadrži..."
Prije 3h0
Evropa
UGLEDNI POLITICO, EKSKLUZIVNO: Nezapamćen sigurnosni skandal trese EU, u sve je umiješan...
25. Mar. 20260
trenutak ...
Komentari - Ukupno 0
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.