Rat u zalivu
GORI NA BLISKOM ISTOKU: Izraelska vojska objavila zastrašujuće snimke, iranski general zaprijetio Americi...
Prije 23 min0
Ministarstvo odbrane Izraela je u decembru 2025. godine objavilo da je novi laserski sistem protivvazdušne odbrane uveden na teren
Rat u zalivu
12. Mar. 2026 12. Mar. 2026
0
Korištenje lasera za odbranu od prijetnji dugog dometa, poput iranskih balističkih raketa, moglo bi potrajati znatno duže, a neki predviđaju pet do deset godina ili više.
Laserska protivvazdušna odbrana Iron Beam nije korištena od strane Izraela i nije spremna za redovnu upotrebu tokom trenutnog rata, saopštila je IDF u četvrtak.
Ministarstvo odbrane Izraela je u decembru 2025. godine objavilo da je novi laserski sistem protivvazdušne odbrane uveden na teren. Ovo priznanje je uslijedilo uprkos činjenici da su različiti oblici Iron Beama korišteni za obaranje oko 40 Hezbollahovih dronova u jesen 2024. godine.
IDF nije objasnio diskrepanciju između prošle upotrebe i brojnih najava o spremnosti Iron Beama uz veliku pompu, nasuprot izjavi da se on ne koristi u trenutnom ratu i da nije dovoljno zreo za punu upotrebu.
Rafael, vodeća kompanija među više uključenih firmi za odbrambenu tehnologiju, uključujući Elbit i druge, odbila je komentarisati bilo kakve probleme s kojima se Iron Beam možda suočava i uputila je pitanja Ministarstvu odbrane.
Ministarstvo odbrane nije odgovorilo na zahtjeve za pojašnjenje do trenutka objave.
Lite Beam proglašen operativnim 2025. godine
U junu 2025. godine, ministarstvo i Rafael su objavili da je Lite Beam, manji srodnik Iron Beama, operativan. Sredinom septembra 2025. godine, Ministarstvo odbrane je objavilo da je Iron Beam operativan i da će se puni niz baterija rasporediti širom zemlje kako bi pružio vrhunske nove sposobnosti protivvazdušne odbrane u narednim mjesecima.
Još u junu 2025. godine, ministarstvo je već otkrilo da su izraelski laserski odbrambeni sistemi oborili oko 40 Hezbollahovih dronova u oktobru 2024. godine.
Ako i kada bude spreman zaista, Iron Beam ima veću snagu, duži domet i može se koristiti za odbranu od širokog spektra prijetnji u poređenju sa Lite Beamom, verzijom sistema kraćeg dometa.
Ako i kada laserski sistem postane spreman, on specifično može obarati ne samo dronove, već i projektile, rakete i minobacačke granate, što ga čini daleko moćnijim nego da je sposoban samo za obaranje dronova, koji su relativno sporometne prijetnje.
U 2025. godini, ministarstvo i IDF su rekli da očekuju da će Iron Beam odmah početi smanjivati troškove obaranja zračnih prijetnji, što je pitanje koje je izmaklo kontroli Izraela tokom ovog rata, u kojem je ispaljeno desetine hiljada prijetnji iz zraka na Izrael na šest frontova.
Ispaljivanje presretača Arrow može koštati milione šekela, presretači Iron Dome mogu koštati desetine hiljada šekela, ali ispaljivanje Iron Beama je jeftino poput paljenja svjetla.
Međutim, s obzirom na trenutne zastoje u raspoređivanju Iron Beama, nejasno je kada će on zaista biti koristan na terenu, a još je manje jasno kada će se moći rasporediti u dovoljnom broju da počne mijenjati prirodu protivvazdušne odbrane IDF-a.
Neki izvori su naveli da bi bilo kakav korak da Iron Beam zaista pretekne Iron Dome kao vodeća odbrana kratkog dometa mogao potrajati još niz godina.
Korištenje lasera za odbranu od prijetnji dugog dometa, poput iranskih balističkih raketa, moglo bi potrajati znatno duže, a neki predviđaju pet do deset godina ili više, piše Jpost.com.
Rat u zalivu
GORI NA BLISKOM ISTOKU: Izraelska vojska objavila zastrašujuće snimke, iranski general zaprijetio Americi...
Prije 23 min0
Jeste li znali
SPLETKE, INTRIGE I MOĆ NA DVORU: Kako je stvarno izgledala Ukrajinka, najmoćnija žena u povijesti Osmanskog Carstva…
Prije 31 min0
Zabava
HIT NA INTERNETU: Procurila poruka babe iz Hercegovine o ženama i muškarcima...
Prije 35 min0
Sport
BARBAREZ I SPAHIĆ NAPRAVILI SJAJAN POSAO: Zmajevi će uskoro dobiti veliko pojačanje...
Prije 44 min0
Rat u zalivu
POTEZ IRANA IZLUDIO TRUMPA, SARADNICI GA JEDVA OBUZDALI: WSJ otkriva šokantne detalje iz Sobe za vanredne situacije
19. Apr. 20261
Rat u zalivu
ZAMKA U VODAMA HORMUŠKOG MOREUZA: Njemačka šalje elitne jedinice u pomoć, prijetnja pod površinom gora nego ikad
19. Apr. 20260
Rat u zalivu
GORI U ZALJEVU: Iran napao američke vojne brodove, lansirani dronovi...
Prije 21h0
Rat u zalivu
VELIKA VIJEST IZ ISLAMABADA: Svi su na nogama, razgovarali Trump i pakistanski general...
Prije 12h0
trenutak ...
Komentari - Ukupno 0
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.