Vijesti
ODLUKA OVE SEDMICE: Je li na sceni sabotaža zakona ili...
31. Mar. 20260
Predstavnički dom Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine na posljednjoj sjednici dao je rok Ustavnopravnoj komisiji da se do 27. marta izjasni o prijedlogu zakona o VSTV-u BiH. Ona je bila zakazana, pa otkazana
Vijesti
26. Mar. 2026 26. Mar. 2026
0
Ustavnopravna komisija Predstavničkog doma Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine koja je trebala biti održana u petak i zauzeti stav o prijedlogu zakona o Visokom sudskom i tužilačkom vijeću Bosne i Hercegovine odgođena je.
Naime, Predstavnički dom Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine na posljednjoj sjednici dao je rok tom parlamentarnom tijelu da se do 27. marta izjasni o prijedlogu zakona o VSTV-u BiH.
Sporno je što je nakon usvajanja prijedloga zakona o VSTVU-u BiH u prvom čitanju, između ostalog, navedeno kako će se o tom materijalu zatražiti stav i Venecijanske komisije.
Na posljednjoj sjednici Predstavnički dom PS BiH modifikovao je svoj zaključak od 22. decembra prošle godine.
-Navedena mišljenja koja su podnesena ili dostavljena tokom javne rasprave bit će sastavni dio i prilog izvještaju o rezultatima javne rasprave, novi je zaključak Predstavničkog doma PSBiH.
Ustavnopravna komisija Predstavničkog doma Parlamentarne skupštine BiH ranije je zatražila od Kolegija Predstavničkog doma produženje roka za dostavljanje izvještaja o prijedlogu zakona o Visokom sudskom i tužilačkom vijeću Bosne i Hercegovine, do dobijanja mišljenja Venecijanske komisije o ovom prijedlogu zakona, zbog čega se izjašnjenje o tom aktu odlagalo u dva navrata.
Usvojen je Izvještaj o javnoj raspravi o Prijedlogu zakona o Visokom sudskom i tužilačkom vijeću Bosne i Hercegovine, koju je, po zaključku Predstavničkog doma, provela Ustavnopravna komisija.
Ustavnopravna komisija Predstavničkog doma Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine treba da dostavi izvještaj o provedenoj javnoj raspravi o prijedlogu zakona o Visokom sudskom i tužilačkom vijeću BiH, nakon čega će biti nastavljen dalji zakonodavni postupak u Predstavničkom domu Parlamentarne skupštine BiH.
Sastavni dio i prilog izvještaja o provedenoj javnoj raspravi, činit će i dostavljena mišljenja Evropske komisije za demokratiju kroz pravo – Venecijanske komisije, Visokog sudskog i tužilačkog vijeća Bosne i Hercegovine, kao i relevantnih udruženja sudija i tužilaca u Bosni i Hercegovini.
Ocijenjeno je da donošenje zakona o Visokom sudskom i tužilačkom vijeću BiH, kao ključnog koraka ka vraćanju povjerenja građana u pravosudni sistem države, predstavlja temelj vladavine prava i stabilnog demokratskog društva.
Predstavnički dom Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine usvojio je krajem prošle godine, u prvom čitanju i po skraćenom postupku, Prijedlog zakona o Visokom sudskom i tužilačkom vijeću Bosne i Hercegovine, čiji su predlagači poslanici Darko Babalj, Branislav Borenović, Mira Pekić, Nenad Grković i Mladen Bosić.
U skladu sa zaključkom Predstavničkog doma Parlamentarne skupštine BiH Ustavnopravna komisija tog doma održala je javnu raspravu o prijedlogu zakona o VSTV-u BiH prije izjašnjavanja o njemu u drugom čitanju.
(A.T.)
Vijesti
ODLUKA OVE SEDMICE: Je li na sceni sabotaža zakona ili...
31. Mar. 20260
Mini market
ZAKLJUČCI PREDSTAVNIČKOG DOMA PSBiH NIŠTA NE VAŽE: O zakonu o VSTV-u BiH ipak naredne sedmice
27. Mar. 20260
Vijesti
NOVA ŠANSA ZA ZAKON O VSTV-u BiH: Insistiranje na mišljenju Venecijanske komisije prolongirat će njegovo donošenje
20. Mar. 20260
Vijesti
KOLEGIJ DOMA NARODA PS BiH POKUŠAVA SPASITI SITUACIJU, ALI: Slijedi pobuna zaposlenih u institucijama BiH...
18. Mar. 20260
Jeste li znali
TITOVA MASERKA JE ZAPEČATILA JOVANKINU SUDBINU: Nakon skandala na Šri Lanci bila je PRVA DAMA SAMO NA PAPIRU, a Broz je više nikada nije gledao istim očima
Prije 1h0
Show
MONICA BELLUCCI U RIMU NAPRAVILA MODNO IZNENAĐENJE GODINE: Izašla iz crne boje i pokazala šta je vrhunska elegancija bez ijednog suvišnog detalja
Prije 2h0
SP 2026
BRITANSKI GUARDIAN PIŠE: "Navijači sve više sumnjaju da je sve namješteno - slučaj na utakmici protiv BiH pokrenuo je lavinu..."
Prije 2h0
Estrada
ŽIVI ŽIVOT IZ SNOVA: Prva slika Meline Džinović nakon udaje za MILIONERA - Kćerka je snima sa cigaretom, a na ruci sija MASIVNA NARUKVICA
Prije 2h0
Vijesti
SUTKINJA UZUNOVIĆ RAZBIJA DILEME: Može li Milorad Dodik (ipak) obavljati važne funkcije u RS-u?
09. Jul. 20261
Vijesti
TAKO IM I TREBA: Dodikovoj režimskoj RTRS blokirani svi računi!
09. Jul. 20260
Vijesti
BLANUŠA IZNENADIO PRIJEDLOGOM: Mandatar za novu Vladu RS trebao bi biti...
09. Jul. 20260
Vijesti
AHMET BAJRIĆ NAKON INCIDENTA U SREBRENICI: "Policajci nisu krivi, njima je tako naređeno"
Prije 6h0
trenutak ...
Komentari - Ukupno 0
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.