Svijet
TENZIJE NA ISTOKU: Sjedinjene Američke Države osporavaju pravo Kine na lokacije u Južnom kineskom moru, godinama koriste prijetnje...
14. Jul. 20200
Svrha ovog radikalnog autoputa je povezivanje sa mostom Huajiang Grand Canyon. Kada bude završen, ovaj most će se izdizati na nevjerovatnih 625 metara iznad kanjona rijeke Beipan, čime će zvanično postati najviši na planeti.
Šareni svijet
13. Apr. 2026
0
Dok se većina država bori sa izgradnjom običnih tunela, Kina je odlučila primijeniti brutalnu silu. U planinskoj provinciji Guizhou, inženjeri su odbacili tradicionalne metode i odlučili se na potez koji ostavlja bez daha: umjesto bušenja kroz stijene, oni su planine doslovno presjekli napola.
Autoput Lu'an, koji vodi do budućeg najvišeg mosta na svijetu (Huajiang Grand Canyon), postao je viralan zbog prizora koji izgledaju kao iz naučnofantastičnih filmova.
Provincija Guizhou je poznata po tome što je skoro u potpunosti čine nepristupačni vrhovi i litice. Iako je raj za fotografe, za vozače je decenijama bila noćna mora. Kineske vlasti tvrde da su ovakvi ekstremni zahvati neophodni kako bi se skratilo vrijeme putovanja i regija povezala sa ostatkom zemlje.
Međutim, snimci na kojima se vidi kako autoput prolazi kroz „izrezane“ planinske masive izazvali su lavinu komentara na društvenim mrežama. Dok se jedni dive kineskoj efikasnosti, drugi su užasnuti stepenom intervencije u prirodi.
Glavna tačka spora je utjecaj na lokalni ekosistem. Kritičari ističu da odsijecanje čitavih planinskih vrhova nepovratno uništava staništa i mijenja prirodnu drenažu vode. Iako planeri tvrde da tuneli na ovoj dionici nisu bili statički sigurni ili isplativi, ekolozi vjeruju da su postojale manje destruktivne opcije.
Na globalnim forumima poput Reddita, debate ne prestaju. „Ovo je nevjerovatna demonstracija moći, ali po koju cijenu?“, pitaju se mnogi korisnici, dok drugi ističu da Kina gradi infrastrukturu brzinom koju Zapad ne može ni zamisliti.
Svrha ovog radikalnog autoputa je povezivanje sa mostom Huajiang Grand Canyon. Kada bude završen, ovaj most će se izdizati na nevjerovatnih 625 metara iznad kanjona rijeke Beipan, čime će zvanično postati najviši na planeti.
Da bi se došlo do takvog arhitektonskog čuda, Kina je očigledno spremna da „pomjeri planine“ – doslovno, prenosi N1.
Svijet
OVDJE ŽELE ISELITI PALESTINCE: Izrael imenovao prvog ambasadora u separatističkoj regiji Somalije u kontroverznom potezu
Prije 23 min0
Hronika
DRŽAVLJANIN SRBIJE STIGAO NA GRANICU S HRVATSKOM: Mislio je da ga neće uhvatiti, a onda su uočili plastični hladnjak
Prije 25 min0
Sport
"LUDNICA" U MINHENU: Pet golova u prvom dijelu, Real vodi protiv Bayerna
Prije 29 min0
Politika
"ON JE JEDAN OBIČNI POZER I PARADER": Dodik tvrdi da Stanivuković želi da se kandiduje na izborima jer bježi iz grada u kojem je sve upropastio
Prije 34 min0
Šareni svijet
SVIJET U ŠOKU: Donald Trump objavio AI fotografije, sebe je prikazao kao...
13. Apr. 20262
Šareni svijet
ŠOKANTNI SNIMCI IZ IZRAELA: Ogroman roj pčela paralisao Netivot (VIDEO)
Prije 4h0
Šareni svijet
VIDEO KOJI JE ZAPALIO MREŽE: Melania Trump kao „Epsteinova kraljica“ u brutalnoj LEGO satiri (VIDEO)
14. Apr. 20260
Šareni svijet
BIBI U LANCIMA: Novi Lego video ismijava Netanyahua i Trumpa zbog neuspjele američke agresije na Iran (VIDEO)
14. Apr. 20260
trenutak ...
Komentari - Ukupno 0
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.