VUKANOVIĆ DIREKTNO PITA: "Stanivuković i dalje napada Blanušu i pokušava mu 'skinuti glavu', zbog čega to SDS trpi?"

Iz SDS-a, PSS-a i NF-a poručuju da lični interesi i nesuglasice ne smiju biti prepreka za nastup opozicije jer će, dodaju, i vladajuća koalicija sigurno nastupiti jedinstveno. 

  • Politika

  • 21. Maj 2026  

  • 0

Tri opozicione stranke iz RS na predstojeće Opće izbore izlaze u jednoj koloni. Najavljeno je to jučer nakon sastanka delegacija Srpske demokratske stranke (SDS), Pokreta Sigurna Srpska (PSS) i Narodnog fronta koje su potpisale Sporazum o zajedničkom nastupu na izborima.

Lider PSS-a Draško Stanivuković najavio je da će SDS i PSS dati najbolje kandidate za predsjednika RS i člana Predsjedništva BiH iz reda srpskog naroda. Predsjednik SDS-a Branko Blanuša je i kandidat te stranke za predsjednika RS, a na tu funkciju pretendira i Stanivuković.

On je, međutim, kazao da se o tome jučer nije razgovaralo.

Jedna tačka spoticanja

Sastanku u Banjoj Luci nije prisustvovao lider opozicione Liste za pravdu i red Nebojša Vukanović. On insistira da kandidat bude Blanuša, a izričito je protiv kandidature Stanivukovića za kojeg tvrdi da je igrač režima u RS predvođenog SNSD-om. Tvrdi da su Stanivuković i Jelena Trivić, predsjednica Narodnog fronta, protiv kandidature Blanuše te zbog toga nije ni išao na sastanak.  

 

Vukanović je u izjavi za Raport potvrdio da je samo jedna tačka spoticanja u opoziciji, a to je imenovanje kandidata za predsjednika RS ispred opozicije.

'Od početka podržavamo SDS i Branka Blanušu i tu nema šta puno da se vrše neki pregovori i nagodbe. Jučer je trebalo potvrditi kandidaturu Blanuše na sastanku. Gospođa Trivić i Stanivuković bi trebali reći da li su za Blanušu ili nisu. Tu se svaka priča završava'. Jučer nisu podržali kandidata, Stanivuković i dalje napada Blanušu i pokušava mu 'skinuti glavu'. Zbog čega to SDS trpi treba pitati Blanušu, oni su trebali davno razriješiti taj Gordijev čvor', kazao je Vukanović.

On će biti kandidat za člana Predsjedništva BiH. Kaže da, osim Ljubiše Petrovića, drugu podršku nije dobio.  

Kandidatura za Predsjedništvo BiH

'Nisam je ni očekivao niti sam je tražio. Očekujem podršku naroda, može se neko kandidovati formalno da me pokuša 'minirati'. Optimista sam i vjerujem da se može proći u Predsjedništvo BiH. Tu mogu biti ja i kandidat režima ili eventualno neko ko treba odvući dio glasova, ali mislim da im to neće poći za rukom', zaključio je Vukanović za Raport.

Blanuša je jučer potvrdio da je novi sastanak opozicije u RS zakazan za 31. maj. Tada će biti izneseni konačni stavovi odnosno imena za inokosne funkcije. Stanivuković i Trivić očekuju da će sporazum potpisati i druge opozicione stranke.    

Iz SDS-a, PSS-a i NF-a poručuju da lični interesi i nesuglasice ne smiju biti prepreka za nastup opozicije jer će, dodaju, i vladajuća koalicija sigurno nastupiti jedinstveno. 

Vezane vijesti

Komentari - Ukupno 0

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

  1. Lista komentara
  2. Dodaj komentar

trenutak ...