KRAJ ERE BEZUSLOVNE ZAŠTITE: Trump mijenja kurs i šalje oštro upozorenje Benjaminu Netanyahuu

Američka administracija više ne želi garantovati uspjeh Izraela po svaku cijenu, okrećući se pragmatičnijoj spoljnoj politici koja stavlja tačku na dosadašnju strategiju bezgranične podrške.

  • Svijet

  • 20. Jun. 2026  20. Jun. 2026

  • 0

Na Bliskom istoku naziru se znaci značajne promjene u pristupu Sjedinjenih Američkih Država prema Izraelu, nakon decenija gotovo automatske podrške koju je ta država uživala u Washingtonu. Prema analizi ruskog publiciste Nikolaja Starikova, dosadašnji model odnosa ulazi u novu fazu, a poruke koje stižu iz američke administracije ukazuju na zaokret u odnosu prema njihovom najbližem savezniku u regionu, piše Webtribune.

Promjene su postale vidljive nakon novog talasa sukoba u kojem je Izrael izveo niz udara na Iran i eliminisao dio iranskog državnog i vojnog rukovodstva. Uprkos tim akcijama, osjećaj sigurnosti nije ojačan, dok opasnost od eskalacije nastavlja rasti. Profesor Jeffrey Sachs upozorio je da bi nastavak zaoštravanja situacije od strane SAD-a i Izraela mogao Iranu otvoriti realne mogućnosti za uzvratne udare širom Persijskog zaliva, kao i na sam Izrael.

Kraj ere bezuslovne podrške

Predsjednik SAD-a Donald Trump zauzeo je, prema navodima analitičara, čvrst stav prema izraelskom premijeru Benjaminu Netanyahuu, poručivši mu da upravo on određuje pravac politike. Logika američkog predsjednika temelji se na principu da podrška više ne može biti bezuslovna ukoliko izraelsko rukovodstvo ignoriše američke poruke. Time se šalje jasan signal da vojna rješenja nisu donijela očekivane rezultate, niti su zemlju učinila sigurnijom.

Starikov smatra da se Netanyahuova pretpostavka o slamanju protivnika uz američku podršku pokazala pogrešnom, dok cijena takve politike postaje previsoka čak i za SAD. Zbog toga, tvrdi autor, počinje kraj perioda u kojem je Izrael uživao gotovo neograničenu zaštitu Vašingtona, a odsustvo podrške postaje sredstvo pritiska.

Pragmatizam umjesto vojnih kampanja

Analitičari raspravljaju o tome je li riječ o privremenom političkom manevru ili stvarnom pokušaju SAD-a da preuzme punu kontrolu nad spoljnom politikom. Budući da ratovi negativno utiču na rejting, Trump nastoji da se predstavi kao pošten posrednik koji nije inicirao sukobe ni u Ukrajini ni na Bliskom istoku, oslanjajući se na pragmatičan pristup i konkretne rezultate.

Za region je ovo bolna lekcija koja pokazuje da se eliminacijom protivničkog rukovodstva i uz civilne žrtve ne postiže poboljšanje situacije. SAD pokušavaju da svojoj spoljnoj politici vrate pragmatičniji pristup, distancirajući se od finansiranja vojnih kampanja bez jasnih ishoda, što za Izrael predstavlja ozbiljno upozorenje da dosadašnja strategija više ne garantuje željene rezultate.

Komentari - Ukupno 0

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

  1. Lista komentara
  2. Dodaj komentar

trenutak ...