SP 2026
BIVŠI BH. REPREZENTATIVAC ANALIZIRAO ZMAJEVE: "Alajbegović je čudo, ali brine me dečko koji je upao u rupu"
Prije 4 min0
Komemoracija će biti održana na autentičnom mjestu zločina na Bikavcu, uz prisustvo članova porodica ubijenih civila.
Vijesti
Prije 2h
0
Udruženje „Žena – žrtva rata“ obavještava javnost da će u subotu, 27. juna 2026. godine, s početkom u 11:30 sati, biti organizovano obilježavanje 34. godišnjice jednog od najmonstruoznijih zločina počinjenih tokom agresije na Bosnu i Hercegovinu – „Žive lomače“ na Bikavcu u Višegradu.
Komemoracija će biti održana na autentičnom mjestu zločina na Bikavcu, uz prisustvo članova porodica ubijenih civila.
Na današnji dan, kako navode iz Udruženja, s bolom i poštovanjem prisjećaju se zločina iz 1992. godine kada je u kući Mehe Aljića na lokalitetu Bikavac spaljeno više od 70 bošnjačkih civila, uglavnom žena i djece. Ovaj zločin ostao je upamćen kao „Živa lomača“.
Prema navodima, taj zločin preživjela je samo jedna osoba, Zehra Turjačanin.
Iz Udruženja podsjećaju da je Međunarodni krivični sud za bivšu Jugoslaviju u Hagu spaljivanje civila na Bikavcu kvalifikovao kao zločin protiv čovječnosti, uključujući ubistva, okrutno i nehumano postupanje te istrebljenje, počinjene s predumišljajem i proračunatošću.
Za ove zločine, kako se navodi, Milan Lukić je osuđen na doživotnu kaznu zatvora, dok ostali izvršioci do danas nisu procesuirani.
Posebno se ističe da posmrtni ostaci žrtava ni 34 godine nakon zločina nisu pronađeni, što, kako navode iz Udruženja, dodatno produbljuje bol porodica i predstavlja ozbiljan propust u procesima traganja za istinom i pravdom.
Obilježavanje godišnjice bit će održano uz prisustvo porodica žrtava i predstavnika Udruženja „Žena – žrtva rata“.
Predsjednica Udruženja Bakira Hasečić uputila je poruku sjećanja i poštovanja prema žrtvama ovog zločina.
SP 2026
BIVŠI BH. REPREZENTATIVAC ANALIZIRAO ZMAJEVE: "Alajbegović je čudo, ali brine me dečko koji je upao u rupu"
Prije 4 min0
Evropa
RAZOTKRIVEN PUTINOV TAJNI PLAN: Neće se zaustaviti na Ukrajini...
Prije 13 min0
Sport
PONUDA KOJA SE TEŠKO ODBIJA: Kerima Alajbegovića želi jedan od najvećih klubova svijeta
Prije 16 min0
Sjećanje
SJEĆANJE NA HISTORIJSKI PODVIG: Na današnji dan reprezentacija BiH upisala prvu pobjedu na Svjetskom prvenstvu
Prije 25 min0
Vijesti
GOTOVO JE: Bosna i Hercegovina pobijedila Katar i ispisala povijest!
Prije 18h0
Vijesti
NEKA SE DRUGI RADUJU: Pogledajte kako su Dodikovi mediji izvijestili o historijskom uspjehu reprezentacije Bosne i Hercegovine...
Prije 10h0
Vijesti
SABINA ĆUDIĆ ODGOVORILA RODU BLAGOJEVIĆU: Naša stranka prekida podršku Južnoj interkonekciji
23. Jun. 20260
Vijesti
ZASTAVE U ZRAKU: Slavlje od Sarajeva - preko Brčkog - do Republike Srpske...
Prije 7h0
trenutak ...
Komentari - Ukupno 0
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.