HiTec
CHATGPT UVODI PROMJENU KOJA SE MNOGIMA NEĆE SVIDJETI: Korisnici već negoduju
Prije 17 min0
Nekoliko mladih osoba prišlo je glavnom ulazu u džamiju i bacalo slaninu na objekat
Hronika
Prije 1h
0
Džamija džemata Gislaved u Švedskoj napadnuta je u večernjim satima 20. augusta, a Islamska zajednica Bošnjaka u Švedskoj i Ured muftije za Zapadnu Evropu najoštrije su osudili ovaj čin.
Ured muftije za Zapadnu Evropu i Islamska zajednica Bošnjaka u Švedskoj saopćili su da su sa zabrinutošću primili vijest o napadu na džamiju džemata Gislaved. Napad je izazvao osudu Islamske zajednice, koja poručuje da skrnavljenje i napad na vjerske objekte predstavljaju udar na sigurnost, međusobno poštovanje i vrijednosti zajedničkog života.
Iz Islamske zajednice posebno su zatražili da slučaj bude ozbiljno i temeljito istražen kako bi se utvrdile sve okolnosti događaja i eventualna odgovornost počinilaca.
"Za govor i djela mržnje, provokacije i skrnavljenje vjerskih prostora nema mjesta u demokratskim društvima", poručili su.
Ovaj događaj, kako navode, dodatno zabrinjava zbog sve intenzivnijih javnih i političkih rasprava o islamu i muslimanima u Švedskoj.
Ističu da legitimne političke i društvene debate ne smiju prerasti u generaliziranje i stigmatizaciju muslimana niti stvarati atmosferu u kojoj se ugrožavaju njihova sigurnost i dostojanstvo. Odgovornost za očuvanje društvene kohezije, poručuju, imaju svi koji učestvuju u javnom prostoru, posebno kroz odgovoran govor i jasno odbacivanje mržnje i nasilja.
Islamska zajednica izrazila je punu podršku imamu, rukovodstvu i članovima džemata Gislaved, posebno ističući njihovu smirenu i dostojanstvenu reakciju nakon napada. Istovremeno su pozvali nadležne institucije u Švedskoj da učine sve kako bi slučaj bio rasvijetljen, a građanima, bez obzira na vjeru i porijeklo, bilo omogućeno da svoju vjeru prakticiraju slobodno i bez straha.
U večernjim satima 20. augusta 2026. godine, u 20:02 sati, dogodio se napad na našu džamiju. Nekoliko mladih osoba prišlo je glavnom ulazu u džamiju i bacalo slaninu na objekat. Snimci nadzornih kamera predati su policiji, koja trenutno istražuje ovaj događaj.
"Ovo je prvi put od 2013. godine, kada smo se uselili u našu džamiju, da se nešto slično dogodilo u Gislavedu. Zbog toga smo tužni i razočarani, ali imamo povjerenje u nadležne institucije i daljnje korake prepuštamo njima. Pozivamo sve naše članove da ostanu smireni i da, ukoliko bude potrebno, sarađuju s nadležnim institucijama", objavili su na Facebook stranici ovog džemata.
Džematlijama je upućen poziv da sačuvaju mir i dostojanstvo te da daljnje postupanje prepuste nadležnim institucijama.
Facebook post
HiTec
CHATGPT UVODI PROMJENU KOJA SE MNOGIMA NEĆE SVIDJETI: Korisnici već negoduju
Prije 17 min0
Kultura
EMIR HADŽIHAFIZBEGOVIĆ STIGAO NA CRVENI TEPIH SFF-a: Prije "Počasnog Srca Sarajeva" dobio poklon koji ga je posebno obradovao
Prije 23 min0
Evropa
KRVAVI PETAK U UKRAJINI: Dronovi pogodili trgovački kompleks u Krivom Rihu, među žrtvama i... (VIDEO)
Prije 33 min0
Jeste li znali
PIJETE LI SVAKODNEVNO KAFU?: Naučnici otkrili zanimljivu vezu s masnim tkivom, mišićima i spolnim hormonima
Prije 43 min0
Hronika
"DOĐI OVAMO, ĐUBRE JEDNO, OVO JE MOJ OTOK!": Širi se snimak burne svađe na Jadranu, žena na kraju završila u moru
20. Avg. 20260
Hronika
U GLAVNOM GRADU NAŠE DRŽAVE PRONAĐENA TORBA S NOVCEM: Vlasnik mora navesti nekoliko detalja kako bi je dobio nazad
Prije 5h0
Hronika
HELIKOPTER SLETIO NA STADION POD BIJELIM BRIJEGOM: Ministarstvo zdravstva Republike Hrvatske potvrdilo transport bivšeg potpredsjednika Hrvatskog sabora...
20. Avg. 20260
Hronika
ZASTRAŠUJUĆI PONOVLJENI ZLOČIN: Izašao iz zatvora nakon ubistva, tri godine kasnije počinio gotovo identično
18. Avg. 20260
trenutak ...
Komentari - Ukupno 0
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.