Vijesti
KO BI SE OVOME NADAO: Evo kakvo nas vrijeme očekuje u narednih nekoliko dana...
Prije 7 min0
„Slobodna Bosna“ donosi novu zanimljivu priču iz povijesti
Jeste li znali
29. Jan. 2020 29. Jan. 2020
0
Glavni junak naše današnje priče je Rudolf, princ prijestolonasljednik Austro-Ugarske, nadvojvoda i sin austrijskog cara Franje Josipa I. i carice Sisi.
U suprotnosti s vrlo konzervativnim ocem, Rudolf je za života bio izričito liberalnih shvaćanja čime je bio bliži svojoj majci Elizabeti, u narodu čuvenoj carici Sisi.
Rudolf je bio vrlo senzibilno dijete, no po želji oca Franje Josipa I. koji je bio pod velikim utjecajem svoje majke nadvojvotkinje Sofije, bilo mu je određeno strogo vojničko obrazovanje. Uspjevši se usprotiviti svekrvinim planovima, Elizabeta prekida takav način obrazovanja i potiče njegove sklonosti ka prirodnim znanostima.
Kao mladić proputovao je Europom i cijelim svijetom te prikupljao raznu građu, posebno iz oblasti ornitologije. Godine 1883. Rudolf uređuje enciklopedijsko izdanje "Die österreichisch-ungarische Monarchie in Wort und Bild" (Austro-Ugarska monarhija u riječi i slici), koje je od 1885. izašlo u 24 sveska.
Kasnije piše pod pseudonimom Julius Felix i to ponajviše novinske članke uperene protiv politike vlastitog oca. S 20 godina boravi u Pragu gdje se zaljubljuje u mladu Židovku koja je bila njegova prva velika ljubav, iako joj nikada nije otkrio svoj pravi identitet.
Na nagovor Franje Josipa I. oženio se dana 10. maja 1881. belgijskom princezom Stephanie, kćerkom kralja Leopolda II., kada je upriličena blještava i pompozna ceremonija državnog vjenčanja u crkvi sv. Augustina u Beču. Iako na početku sretno zaljubljeni dobivaju i jedino dijete, nadvojvodtkinju Elisabeth.
Svrha braka bilo je i osiguravanje muškog nasljednika krune, a po svemu sudeći Rudolf je 1886. svoju suprugu zarazio spolnom bolešću zbog koje Stephanie više nije mogla rađati. Rudolf sve češće ulazi u konflikte s vlastitim ocem, te postaje sve veći ovisnik o alkoholu i morfiju, a povelik je i niz njegovih ljubavnica od kojih je jedino s Mizzi Kaspar ostvario dužu vezu.
Godine 1887. kupuje dvorac Mayerling i uređuje ga kao lovački dvorac. U jesen 1888. godine tada 30-ogodišnji princ upoznaje 17-ogodišnju barunicu Mariju Vetseru. Od samog početka mlada ga barunica obožava i spremna je za njega sve učiniti. Iako mu to nije bila najveća romansa u životu, Rudolf je ipak gajio osjećaje prema Mariji, posebno zbog njezine fanatične ljubavi.
Prema službenim izvorima, njihova smrt dana 30. januara 1889., poznata pod nazivom afera Mayerling, bila je rezultat težnji Franje Josipa I. da okonča njihovu sramotnu vezu: prijestolonasljednik Rudolf i Marija Vetsera skovali su suicidalni plan, Rudolf je svoju ljubavnicu ubio hicem u glavu, a potom je sebi oduzeo život. Službeno je objavljeno da je Rudolf bio u stanju "duševne rastrojenosti" kako bi se omogućila njegova sahrana u carskoj grobnici u Kapucinskoj crkvi u Beču. Marijini posmrtni ostaci su iznijeti noću iz Mayerlinga i tajno pokopani na groblju opatije sv. Križa u Heiligenkreuzu, dok je dvorac Mayerling pretvoren u samostan karmelićanki.
Mnogi su već nakon tragičnog događaja posumnjali u istinitost službenog saopćenja bečkog dvora. Prije svoje smrti 1989. godine i posljednja austro-ugarska carica Zita, udovica Karla I.. više je puta javno iznijela optužbe kako su ubojstvo nesretnog para izvršili francuski špijuni koji su htjeli ušutkati Rudolfa nakon što je odbio sudjelovati u zavjeri protiv Nijemcima naklonjenog i konzervativnog Franje Josipa I. Navedene tvrdnje Zita za svog života ipak nije potkrijepila materijalnim dokazima.
Posmrtni ostaci Marije Vetsere ukradeni su s groblja u Heiligenkreuzu u decembru 1992. godine. Kada su ponovno pronađeni podvrgnuti su ispitivanjima forenzičara kako bi se utvrdilo je li uistinu pripadaju mladoj Rudolfovoj ljubavnici, što je na koncu i dokazano. Utvrđeno je, međutim, da na lubanji pokojnice ne postoje tragovi smrti od pucnja iz vatrenog oružja, te je dokazana mogućnost da je preminula od niza nasilnih udaraca u glavu.
Smrću jedinog sina carskog para konačno se raspao brak Franje Josipa I. i Elizabete.
I carica Sisi uskoro je stradala u atentatu na Ženevskom jezeru. Prijestolonasljednikom postaje najstariji živući carev brat, nadvojvoda Karlo Ludvig, kojeg će po smrti naslijediti sin Franz Ferdinand.
(SB)
Vijesti
KO BI SE OVOME NADAO: Evo kakvo nas vrijeme očekuje u narednih nekoliko dana...
Prije 7 min0
HiTec
JEDAN OD KLJUČNIH APPLEOVIH LJUDI ZNA PUNO I VIDI DALEKO: "Za deset godina iPhone možda više neće postojati"
Prije 5h0
Šareni svijet
I DIREKTORI I HIGIJENIČARI I LJEKARI I KUHARI - SVI: Vlasnik PSG-a vodi svih 600 zaposlenika kluba na finale Lige prvaka
Prije 5h0
Estrada
BEOGRADSKA PJEVAČICA SARA JO DUGO NIJE BILA SRETNIJA I PONOSNIJA: "Divno je kad svoje ljude dovodiš da vide..."
Prije 6h0
Jeste li znali
IMALI SU RUKE KRVAVE DO LAKATA: Opasni ratnici vjerovali su da im metak ništa ne može, a onda su iznenada nestali…
09. Maj 20250
Jeste li znali
BIO JE JEDAN OD NAJVEĆIH, A ONDA SU GA ZABORAVILI: Titov čovjek od povjerenja bio je trn u u oku fašistima, gazio je Neretvu i Sutjesku, a onda je krenula akcija oslobađanja Zvornika…
07. Maj 20250
Jeste li znali
LANDERSCHEF, GENERAL OD KOJEG SU SVI STRAHOVALI: Ko je bio austrougarski zemaljski poglavar Bosne i Hercegovine i zašto su ga se svi bojali…
08. Maj 20250
Jeste li znali
ENIGMA IZA KOJE STOJI BIZARAN RAZLOG: Zašto Evropa slavi Dan pobjede u Drugom svjetskom ratu 8. maja, a Rusija dan kasnije?
07. Maj 20250
trenutak ...
Komentari - Ukupno 0
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.