Društvo
CIJENE EUROPSKE, PLAĆE DOMAĆE: Ništa od snižavanja cijena kruha, građani voće i povrće kupuju na komad, pogledajte šta kažu...
28. Feb. 20240
Na sastanku Stalnog odbora za finansijsku stabilnost BiH (SOFS) razmatrane su mjere koje institucije, članice SOFS, mogu poduzeti u okviru svojih nadležnosti i u postojećem zakonodavnom okviru u cilju koordiniranog djelovanja na očuvanju finansijske stabilnosti u zemlji
Ekonomija
20. Mar. 2020
1
Centralna banka Bosne i Hercegovine potvrdila je kako je s obzirom na aktualnu situaciju i imajući u vidu neophodnost očuvanja dostignutog nivoa i daljnjeg jačanja stabilnosti finansijskog sistema u uslovima potencijalnih rizika uzrokovanih vanrednom zdravstvenom situacijom u zemlji, i u Bosni i Hercegovini moguće donijeti odluke kojima se propisuje zastoj u otplati obaveza dužnika (moratorij).
Iz Centralne banke BiH Feni je rečeno kako je i na sastanku Stalnog odbora za finansijsku stabilnost Bosne i Hercegovine (SOFS) prije dva dana prenesen stav komercijalnih banaka da su banke spremne da uvedu moratorij na otplatu kreditnih zaduženja za fizičke osobe i pravne subjekte, uz donošenje relevantne regulative.
- Za donošenje takve odluke i usvajanje relevantnih podzakonskih akata nadležne su entitetske agencije za bankarstvo - navode iz Centralne banke BiH.
Na sastanku Stalnog odbora za finansijsku stabilnost BiH (SOFS) razmatrane su mjere koje institucije, članice SOFS, mogu poduzeti u okviru svojih nadležnosti i u postojećem zakonodavnom okviru u cilju koordiniranog djelovanja na očuvanju finansijske stabilnosti u zemlji.
CBBiH na raspolaganju ima mogućnost i smanjenja stope obavezne rezerve, ukoliko se za tim ukaže potreba. Također, osiguraće neometano funkcionisanje platnog sistema u zemlji i prometa s inostranstvom, snabdijevanjem gotovim novcem za sve komercijalne banke u BiH.
iz CBBiH podsjećaju da Agencija za osiguranje depozita BiH garantuje za depozite na računima u komercijalnim bankama do 50.000 KM.
Entitetske agencije za bankarstvo već pripremaju podzakonske akte kojima će posebno prilagoditi upravljanje nastalim rizicima i davanjem pogodnosti građanima i pravnim subjektima kod servisiranja obaveza prema bankama.
Također, banke su spremne uvesti moratorij na otplatu kreditnih zaduženja za fizičke osobe i pravne subjekte uz donošenje relevantne regulative.
I federalni premijer Fadil Novalić potvrdio je kako će fizičkim i pravnim subjektima banke omogućiti moratorij, odnosno odgodu plaćanja kredita minimalno tri mjeseca.
Nakon sastanka s predstavnicima banaka koje posluju na području Federacije BiH, Udruženjem poslodavaca FBiH i Agencijom za bankarstvo FBiH, na kojem je zaključeno da je bankarski sektor u FBiH likvidan i funkcionira bez problema, premijer Novalić je kazao da će Agencija za bankarstvo FBiH i predstavnici banaka usaglasiti odluku i propisati procedure potrebne za realizaciju tog dogovora.
Agencija za bankarstvo Federacije BiH (FBA) će u najkraćem roku pristupiti donošenju podzakonskih akata kojima se podržavaju ključne mjere za ublažavanje negativnih efekata virusa „COVID-19“ na bankarski sistem, građane i privredu u Federaciji BiH.
Kako ističu iz Agencije za bankarstvo FBiH poseban naglasak će biti na upravljanje kreditnim rizikom i utvrđivanju očekivanih kreditnih gubitaka. Agencija je također već izdala preporuke svim bankama u Federaciji BiH.
Prema tim preporukama banke trebaju pristupiti donošenju Programa općih mjera na osnovu kojih će klijentima (pravnim subjektima i fizičkim osobama, koji su izloženi negativnim ekonomskim efektima izazvanim virusom „COVID-19“, olakšati servisiranje kreditnih i drugih obaveza prema banci, te o tome obavijestiti Agenciju.
Agencija preporučuje da se struktura sadržaja evidencija zahtjeva i klijenata koji su pogođeni negativnim ekonomskim efektima izazvanim virusom „COVID-19“ usaglasi na nivou bankarskog sistema.
Banke trebaju da razmotre dodatne olakšice za klijente koje uključuju i preispitivanje trenutnih naknada za usluge koje banke pružaju klijentima i izbjegavanje naplate naknada za obradu modifikacija izloženosti.
Banke su dužne izvijestiti Agenciju za bankarstvo ukoliko nisu u mogućnosti postupati po datim preporukama ili ukoliko postoje objektivne okolnosti zbog kojih bi mogao nastati prekid kontinuiteta poslovanja ili kašnjenje u provedbi važećih regulatornih i izvještajnih zahtjeva.
U Federaciji BiH na dan 30. septembra 2019. godine poslovalo je 15 komercijalnih banaka, s 539 organizacijskih dijelova, u kojima je bilo zaposleno ukupno 6.745 osoba. U Republici Srpskoj na dan 30.septembra prošle godine bilo je registirano osam komercijalnih banaka sa 151 filijalom i organizacionim dijelom u kojima je bilo uposleno ukupno 2.994 radnika.
(SB / Fena)
HiTec
SAMSUNGOVI PAMETNI TELEFONIi DONOSE SNAŽNE PERFORMANSE: Ipak, neke greške se poavljaju
Prije 3h0
Kultura
QUENTIN TARANTINO JE SVE ANALIZIRAO I OBJASNIO: Kaže da su ovi filmovi označili kraj zlatnog doba Hollywooda
Prije 3h0
Politika
ENVER HALILOVIĆ O SAMITU U SKOPLJU: "Nažalost, Bosna i Hercegovina čak nije uspjela ni da ponudi..."
Prije 3h0
Hronika
TEŽAK UDES MOTOCIKLISTE IZ BOSNE I HERCEGOVINE U AUSTRIJI: Spasavao ga helikopter
Prije 4h0
Ekonomija
PREBOGATA DRŽAVA U KOJOJ ŽIVE BROJNI BOŠNJACI SUOČAVA SE S NAJGORIM: Ovo je skroz neočekivano
30. Jun. 20250
Ekonomija
ZAVLADALA PANIKA U NJEMAČKOJ, OVO BI MOGLO POGODITI I BOŠNJAKE: Jako se boje jedne stvari
Prije 5h1
Ekonomija
INTENZIVNE AKTIVNOSTI NA GRADILIŠTU: Blizu Sarajeva se gradi jedan od najvećih i najmodernijih resorta u regionu (VIDEO)
29. Jun. 20251
Ekonomija
DA LI JE OVO NAJJEFTINIJE MJESTO ZA LJETOVANJE: Cijeli dan jela i pila za samo 10,50 eura
30. Jun. 20250
trenutak ...
Komentari - Ukupno 1
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.