Ekonomija
EKONOMSKI EKSPERT OBJAŠNJAVA: Šta bi zatvaranje Hormuškog moreuza značilo za BiH
23. Jun. 20250
Uprkos epidemiji Covida-19 i veoma snažnoj ekonomskoj krizi u prvom tromjesečju, kineska ekonomija ponovo je u usponu, a potrošnja je u oktobru čak premašila lanjski nivo, navodi INSEE.
Ekonomija
03. Dec. 2020 03. Dec. 2020
0
U prvih devet mjeseci 2020., razmjena EU-a i Kine dosegla je 425,5 milijarda eura, a razmjena EU-a i SAD-a iznosila je u istom razdoblju 412,5 milijardi eura, pokazuju najnoviji podaci Eurostata. U istom razdoblju 2019. razmjena EU-a s Kinom bila je 413,4 milijarde, odnosno sa SAD-om 461 milijardu.
"Ovaj rezultat je posljedica rasta uvoza (+4,5 posto), a izvoz (u Kinu) je nepromijenjen", istaknuo je Eurostat, dodavši da je "u istom razdoblju trgovina sa SAD-om zabilježila znatan pad uvoza (-11,4 posto) i izvoza (-10,0 posto).
Ukupni deficit EU-a u trgovinskoj bilansi s Kinom popeo se na 135,9 milijardi eura u prvih devet mjeseci 2020., a u istom razdoblju 2019. bio je 123,9 milijardi, piše SeeBiz.
Mada je EU još od 2004. glavni trgovinski partner Kine - tada je pretekao Japan - ovo je prvi put da vrijedi i obrnuto, da je Kina skinula s trona SAD u odnosu na Europu, istaknuo je u srijedu francuski statistički zavod (INSEE) u konjunkturnom izvještaju.
Uprkos epidemiji Covida-19 i veoma snažnoj ekonomskoj krizi u prvom tromjesečju, kineska ekonomija je ponovo u usponu, a potrošnja je u oktobru čak premašila lanjski nivo, navodi INSEE.
Samo u trećem tromjesečju domaća potražnja je potaknula uvoz europskih proizvoda u Kinu, "napose u automobilskom i u sektoru luksuznih proizvoda, ali i telekomunikacija u očekivanju američkih sankcija Huaweiju", dodaje francuski zavod.
I izvoz iz Kine u Europu je porastao u ljeto i početkom jeseni zbog velike potražnje medicinske opreme i elektronskih proizvoda.
Tako je Svjetska zdravstvena organizacija u oktobru istaknula da je samo Kina izvezla gotovo 44 posto osobne zaštitne opreme kojom se trgovalo u svijetu u prvih šest mjeseci 2020.
Ekonomija
EKONOMSKI EKSPERT OBJAŠNJAVA: Šta bi zatvaranje Hormuškog moreuza značilo za BiH
23. Jun. 20250
Ekonomija
IZRAEL NA IVICI: Može li država finansijski izdržati rat na tri fronta?
22. Jun. 20250
Ekonomija
EKONOMSKA AKTIVNOST STAGNIRA: Kada je njemačka ekonomija "bolesna", pati i bosanskohercegovačka
30. Jan. 20240
Ekonomija
NA RUBU KATASTROFE: Inflacija razara tursku ekonomiju, vlada je ograničila povećanje…
18. Dec. 20230
Vijesti
NAKON 14 GODINA RADA: Al Jazeera Balkans emitovala posljednje vijesti!
Prije 21 min0
Politika
MINISTAR KONAKOVIĆ: "Istina o počinjenom genocidu u Srebrenici trese planetu jače nego ikad"
Prije 40 min0
Sjećanje
UBIJENI U REDU ZA VODU: Obilježena godišnjica masakra na Dobrinji, stradalo 14 Sarajlija
Prije 51 min0
Šareni svijet
NESVAKIDAŠNJI INCIDENT U SARAJEVU: Pogledajte kako je početnik za volanom napravio pometnju u saobraćaju (VIDEO)
Prije 1h0
Ekonomija
ČUDO U SARAJEVU: Mašine izašle na teren, ruši se čuveni objekat u Nedžarićima
10. Jul. 20250
Ekonomija
DA LI JE OVO POČETAK KRAJA: Njemački gigant u problemima, otpremnine idu do 150.000 eura
Prije 15h0
Ekonomija
PRVI PUT U HISTORIJI: Federacija BiH se zadužuje na Londonskoj berzi za oko 350 miliona eura!
10. Jul. 20254
Ekonomija
DOMAĆA KOMPANIJA NOVI VLASNIK, A BROJNA PITANJA ČEKAJU ODGOVORE: U ArcelorMIttalu radi 2.000 ljudi, a iz Sindikata...
Prije 8h0
trenutak ...
Komentari - Ukupno 0
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.