OPASNO SE ZAKUHALO: Kina uvela uzvratne sankcije Britaniji zbog ujgurskog pitanja, pod sankcijama i bivši tužilac u procesu protiv Slobodana Miloševića

U odgovoru na sankcije službenog Londona kineskim dužnosnicima ranije ove sedmice zbog ujgurskog pitanja, Kina je zamrzavanjem imovine i zabranom ulaska u zemlju sankcionirala devetero britanskih državljana, među kojima je i nekoliko parlamentarnih zastupnika.

  • Svijet

  • 26. Mar. 2021  26. Mar. 2021

  • 2

Sankcionirani su “maliciozno širili laži i dezinformacije”, stoji u saopćenju kineskog ministarstva vanjskih poslova, objavljenom u petak na mrežnim stranicama ambasade Kine u Velikoj Britaniji, prenijela je Hina pozivajući se na DPA.

Među sankcioniranima su čelnik odbora za vanjske poslove britanskog parlamenta Tom Tugendhat, bivši vođa Konzervativne stranke Iain Duncan Smith te Neil O’Brien, Tim Loughton i Nusrat Ghani. Na popisu su i članovi Doma lordova David Alton i Helena Kennedy, kao i advokat za ljudska prava Geoffrey Nice, bivši tužilac u procesu koji je pred Haškim tribunalom vođen protiv Slobodana Miloševića i aktuelni predsjednik Tribunala za Ujgure, te stručnjakinja za Ujgure Joanne Nicola Smith Finley.

Sankcionirani su, također, Komisija za ljudska prava vladajuće Konzervativne stranke, Tribunal za Ujgure, "China Research Group" te londonski "Essex Court Chambers".

Smith: "Razljutiti Kinu znači dobiti 'medalju časti'"

Duncan Smith izjavio je da razljutiti Kinu znači dobiti “medalju časti”. “Naša je dužnost ukazivati na kršenja ljudskih prava kineske vlade u Hong Kongu i genocid nad Ujgurima. Mi koji živimo slobodno u pravnoj državi, moramo govoriti umjesto onih koji nemaju svoj glas”, napisao je na Twitteru. “Ako ću time izazvati bijes Kine, nosit ću tu medalju časti.”

Od petka, svim navedenim pojedincima i članovima njihovih užih porodica zabranjen je ulazak u Kinu, Hong Kong i Makao. Zamrznuo je njihovo vlasništvo u toj zemlji, a kineskim građanima i institucijama zabranjeno je s njima poslovno sarađivati.

Britanske sankcije “temelje se ni na čemu osim na lažima i dezinformacijama, besramno krše međunarodni zakon i osnovne principe međunarodnih odnosa, neumjesno zadiru u kineske unutrašnje poslove te ozbiljno dovode u pitanje kinesko-britanske odnose”, stoji u saopćenju kineskog ministarstva vanjskih poslova.

Dodaje se kako je britanski ambasador u Kini pozvan da “podnese dostojanstvenu predstavku, izražavajući čvrsto protivljenje i snažnu osudu”.

Sankcije uvele Britanija, SAD, Kanada i EU

Britanija je u ponedjeljak uvela sankcije protiv četiri viša dužnosnika u Kini i državne organizacije za sigurnost. To je prvi put da je vlada u Londonu poduzela takve mjere zbog ujgurskog pitanja. Nakon Britanije, slične sankcije – zamrzavanje imovine i zabranu putovanja – uvele su i Sjedinjene Američke Države, Kanada te Evropska unija.

Evropska unija je tako uvela restriktivne mjere protiv Kine zbog kršenja ljudskih prava prvi put od masakra na Trgu Tiananmen 1989. godine.

U posljednjih nekoliko godina, na stotine etničkih Ujgura, Kazaka i Huia svjedočilo je o zatočeništvu u internacijskim logorima u kineskog provinciji Xinjiang, u sklopu, kako tvrde promatrači, vladine kampanje prisilne asimilacije etničkih manjina.

Kineska vlada tvrdi da su kampovi – kroz koje je od 2017., prema procjenama, prošlo više od milion ljudi – “stručni obrazovni centri”, namijenjeni iskorjenjivanju ekstremizma i terorizma.

Vezane vijesti

Komentari - Ukupno 2

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

  1. Lista komentara
  2. Dodaj komentar

trenutak ...