Svijet
ISKORISTIO POSLJEDNJE SATE MANDATA: Biden preventivno pomilovao Faucija i penzionisanog generala američke vojske
20. Jan. 20250
Od sada do 2040. aplikacije umjetne inteligencije (IA), kombinirane s drugim tehnologijama, koristit će se u skoro svim aspektima života: u poboljšanju zdravstvenih usluga, sigurnijeg i učinkovitijeg prometa, personaliziranog obrazovanja, poboljšanja softwarea za svakodnevne poslove i povećanje prinosa u poljoprivrednim kulturama.
Svijet
07. Maj 2021 08. Maj 2021
4
Joe Biden ga je zatekao na svom stolu kad je došao u Bijelu kuću. Svake četiri godine, nakon svakih predsjedničkih izbora, američka obavještajna služba proizvede izvješće o stanju u svijetu i dostavi svoja predviđanja za naredne dvije decenije. U verziji 2009. izvješće je upozorilo na mogućnost virusne epidemije čiji bi izvor bio na Dalekom Istoku i proširenja, kao trag praha, na cijelu planetu. Izdanje 2021, upravo prevedeno na druge jezike u svijetu, naglašava da je pandemija COVID-19 izazvala u posljednjoj godini "najveći poremećaj u svijetu od Drugog svjetskog rata". Produbila je i ubrzala učinke žestokih preokreta s kojima se nijedna generacija u miru nije suočila: digitalna revolucija, umjetna inteligencija, genetski inženjering, klimatsko zagrijavanje i pad nataliteta isprepliću se i podpiruju napetosti u našim društvima.
Ove tendencije stvaraju konfliktan i nestabilan geopolitički kontekst s kojim će trebati navikavati na pogled narednih dvadeset godina. Toliko očekivani “svijet poslije” karakterizira se hiperkonektovanim individuama ali polomljenim zajednicama, ultrasenzibilnim identitetima, neviđenim migratorskim pritiscima, ubrzanim starenjem, nikad viđenim zaduženjima, fragmentiranim međunarodnim sustavom, moćnim privatnim i državnim akterima, generaliziranim ali neujednačenim bogaćenjem, i naročito - globalizacijom koja se nastavlja na kaotičan način i koja će biti sve više obilježena rivalitetima Amerike i Kine.
U toku dvije naredne decenije, demografski rast, ubrzana urbanizacija i loše upravljanje zemljom i resursima sve više će pogoršavati učinke klimatskih promjena u brojnim zemljama, naročito onima u razvoju. Regioni, koji još uvijek ovise od poljoprivrede koja je vezana za kišna razdoblja, biće naročito ranjivi: subsaharska Afrika, srednja Amerika, neki dijelovi Argentine i Brazila, neki predjeli Anda, Južne Azije i Australije. S druge strane, neka područja na višim geografskim širinama, kao Kanada, Sjeverna Europa i Rusija, mogla bi profitirati od klimatskog zagrijavanja, zahvaljujući dužem trajanju vegetacijskih sezona (…).
Od sada do 2040. aplikacije umjetne inteligencije (IA) kombinirane sa drugim tehnologijama koristiće se u skoro svim aspektima života: u poboljšanju zdravstvenih usluga, sigurnijeg i učinkovitijeg prometa, personaliziranog obrazovanja, poboljšanja softwarea za svakodnevne poslove i povećanje prinosa u poljoprivrednim kulturama. A iako će mnogi razvojni rezultati umjetne inteligencije biti na raspolaganju u cijelom svijetu, nacije koje će imati mogućnosti da podrže, razvijaju i primijene umjetnu inteligenciju već sada profitiraju od neuporedivih prednosti. Generalizirana primjena umjetne inteligencije, naročito u domenu rata, povećeva i rizike od svjesnog lošeg korištenja ili nenamjernog angažiranja (…).
Odnosi između država i njihovih društava u svim dijelovima svijeta doživjeće trajne napetosti zbog povećanog rascjepa između potreba ili očekivanja nacija i moguće ili željene ponude vlada. U mnogim zemljama, populacije čija su očekivanja bila pretjerana na temelju prethodnog prosperiteta, suočiće se sa napetostima i žešćim poremećajima zbog usporavanja gospodarskog rasta, neizvjesnosti perspektive zapošljavanja i demografske evolucije. Pojedinačno i kolektivno, ove napetosti će staviti na ispit kapacitete i otpornost država, iscrpiće budžete i učiniće upravljanje još kompleksnijim. U godinama koje dolaze ta neujednačenost između kapaciteta vlada i očekivanja građana rizikuje da se proširi i izazove veliku političku nestabilnost. Očekuju se podjela društva, porast populizma, talasi aktivizma i protesta, i u najekstremnijim slučajevima, nasilje, interni sukobi, i raspadi nekih država (…)
Tendencija ka eroziji demokracije pokazuje rizik da se nastavi najmanje u narednoj deceniji, a i duže. Legitimnost na dugi rok demokratskih sustava temelji se na dva opća uvjeta: održavanju poštenog, uključivog, nepristranog političkog procesa, i postizanju pozitivnih rezultata za naciju. Odgovoriti na zabrinutosti javnosti, koje se odnose na korupciju, monopol elita i nejednakosti, može doprinijeti uspostavljanju povjerenja u javnosti i jačanju institucionalne legitimnosti. Osim toga, činjenica da se isporučuju učinkovite usluge, gospodarska stabilnost i osobna sigurnost – što su povjesne prednosti za demokracije – proizvodi porast zadovoljstva u javnosti (…).
Autoritarni režimi će se suočiti sa istim rizicima kao i demokracije, i mnogi među njima će imati problem da se prilagode, što čini mogućim nagle i nasilne promjene vlada nakon razdoblja prividne stabilnosti. Iako su autoritarni režimi – od Kine do Srednjeg Istoka – dokazali da su otporni, pokazuju značajne strukturalne slabosti: generaliziranu korupciju, pretjeranu ovisnost od sirovina i osobnosti vođa (…).
U naredne dvije decenije intenzitet takmičenja za svjetski utjecaj dosegnuće najvišu razinu od vremena hladnog rata. U takvom svjetskom kompetitivnijem okruženju rizik međudržavnih sukoba može se povećati zbog tehnološkog napretka i širenja broja meta, veće raznolikosti aktera, teže dinamike odvraćanja i slabljenja ugovora i normi. Vojske velikih sila će najvjerojatnije tražiti kako izbjeći sukobe visokog intenziteta, tj. totalni rat, zbog profesionalnih troškova na polju resursa i ljudskih života. Ali rizik izbijanja takvih konflikata kao posljedica neke greške u računici ili zbog odbijanja kompromisa o temeljnim pitanjima – sigurno će porasti (…).
Regionalni i međudržavni sukobi, demografski pritisci, degradacija okoliša i uzmicanje demokracije pogoršaće političke, gospodarske i socijalne tenzije. Teroristi su dugo eksploatirali te probleme da bi stekli pristalice i utočišta za svoju organizaciju, uvježbavanje i urote. Svjetske džihadističke skupine mogu stvoriti najveće transnacionalne žestoke prijetnje, kao i opasnosti, u sredinama njihovog porijekla. One imaju koristi od koherentne ideologije, koja obećava milenijsku budućnost, solidne organizacijske strukture i kapacitet korištenja velikih teritorija koje nisu pod upravom ili je ona slaba, naročito u Africi, na Srednjem Istoku i u Južnoj Aziji. Napredak tehnologija, naročito umjetne inteligencije, biotehnologije i povezanosti predmeta, ponudiće teroristima mogućnost rukovođenja napadima ogromnih opsega razvijajući nove metode napadanja na distancu i suradnje preko granica.
Odabrala i prevela sa francuskog: Nada ZDRAVIČ
(Le Point, 6. 05.2021.)
Svijet
ISKORISTIO POSLJEDNJE SATE MANDATA: Biden preventivno pomilovao Faucija i penzionisanog generala američke vojske
20. Jan. 20250
Svijet
KAKO BI "PODIJELIO PATNJU OŽALOŠĆENIH PORODICA": Biden u ponedjeljak stiže na mjesto atentata u New Orleansu
03. Jan. 20250
Svijet
ERDOGAN JE OVO MORAO REĆI: "Novi potez američkog predsjednika za prekid vatre u Gazi dolazi sa zakašnjenjem"
28. Nov. 20240
Svijet
ŠTA SE IZA BRDA VALJA: Je li sporazum o prekidu vatre u Libanonu blizu?
25. Nov. 20241
Kultura
WARM FESTIVAL U SARAJEVU: Na 16 lokacija bit će izložene fotografije Palestinke Laure Boushnak, a bit će održan i koncert...
Prije 24 min0
HiTec
NOVI SMJER I ZNAČAJNA PROMJENA: YouTube više neće pratiti trendove u video-zapisima kao dosad
Prije 40 min0
Estrada
BEOGRADSKI GLUMAC ZAVRŠIO U BOLNICI: Mitrovićev medij izvijestio da se predozirao, on se javio i otkrio...
Prije 50 min0
Politika
POJEDINE STRANKE U RS-u KOJE SU U OZBILJNIM PROBLEMIMA PRED IZBORE 2026. GODINE: Dok Dodik "čeka", Miličević je...
Prije 1h0
Svijet
EVO KO IM JE SLJEDEĆA META: Izraelski stručnjak upozorava da je Turska "novi Iran"
10. Jul. 20250
Svijet
STRAVIČNI SNIMCI NAKON PADA MOSTA: Vozila se survala u vodu, samo on ostao da stoji, nikom nije jasno kako
10. Jul. 20250
Svijet
OBJAŠNJENJA TAKTIKA KOJA JE IZNENADILA: Kako Palestinci nadmudruju izraelsku vojsku?
10. Jul. 20250
Svijet
STVARNA ISTINA IZA AMERIČKOG UDARA NA IRAN: Trump je pokrenuo rat iz tri razloga
Prije 11h0
trenutak ...
Komentari - Ukupno 4
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.