KO SU SUDIJE KOJE ĆE IZREĆI KONAČNU PRESUDU RATKU MLADIĆU: Među njima se izdvaja ime zambijske sutkinje...

Ona je u predmetu protiv Zdravka Tolimira imala izdvojeno mišljenje u odnosu na ostale članove sudskog vijeća.

  • Društvo

  • 08. Jun. 2021  08. Jun. 2021

  • 0

Žalbenim vijećem koje će u utorak izreći pravosnažnu presudu Ratku Mladiću, predsjedava Prisca Matimba Nyambe, sutkinja iz Zambije, a članovi vijeća dolaze iz Maroka, Jamajke, Gambije i Ugande.

Među njima se, u okvirima predmeta koji se tiču proteklog rata, izdvaja ime zambijske sutkinje Price M. Nyambe. Ona je u predmetu protiv Zdravka Tolimira imala izdvojeno mišljenje u odnosu na ostale članove sudskog vijeća, piše N1.

Prisca Matimba Nyambe

Prema zvaničnim biografskim podacima, Zambijka Prisca Matimba Nyambe izabrana je 2011. godine za sutkinju Međunarodnog rezidualnog mehanizma za krivične sudove, a od 2006. godine sutkinja je i Visokog suda Zambije.

Bila je, naime, dijelom vijeća koje je Zdravka Tolimira osudilo, ali Nyambe je imala izdvojeno mišljenje, u kojem je, između ostaloga, navela:

“Optuženi (Tolimir, op. a.) nije odgovoran za ubistvo po bilo kojem modalitetu odgovornosti. Iz toga slijedi da on treba biti oslobođen optužbe za ubistvo kao zločin protiv čovječnosti i za kršenje zakona i običaja rata po tačkama 4. i 5. optužnice. Budući da optuženi nije odgovoran za ubistvo, on se ne može smatrati odgovornim za istrebljenje kao zločin protiv čovječnost po tački 3. optužnice, jer istrebljenje pretpostavlja ubistvo ogromnih razmjera.”

Mustapha El Baaj

Mustapha El Baaj sudija je koji dolazi iz Maroka i jedan je od sudija u žalbenom pretresu u predmetu koji se vodi protiv bivšeg generala Vojske Republike Srpske Ratka Mladića, prvostepeno osuđenog na doživotnu kaznu zatvora.

Marokanca El Baaja, navodi se na stranicama Mehanizma, Generalna skupština Ujedinjenih nacija izabrala je još 2018. i uvrstila na spisak sudija u pripravnosti Međunarodnog rezidualnog mehanizma za krivične sudove. Sudija El Baaj obavlja i dužnost savjetnika u Kasacionom sudu u Rabatu, Maroko.

On je obavljao i dužnost zamjenika državnog tužioca Maroka od 2008. godine, gostujućeg profesora na Pravnom fakultetu u Meknésu, Maroko, od 2004. godine te prvog zamjenika državnog tužioca u Osnovnom sudu u Meknésu od 1996. godine. On je u ovo vijeće imenovan umjesto preminulog Geberda Gustava Kama iz Burkine Faso.

Aminatta N'Gum

Aminatta N'Gum sutkinja je iz Gambije. Jedna je od članica sudskog vijeća koje će Mladiću izreći presudu. N'Gum je državljanka Zimbabvea po osnovu državljanstva svojih roditelja. Također je, kako se navodi u njezinoj biografiji, državljanka Gambije, na osnovu braka sklopljenog s gambijskim državljaninom.

Imenovana je na funkciji sutkinje u pripravnosti Međunarodnog rezidualnog mehanizma za krivične sudove, a imenovala ju je Vlada Gambije u septembru 2011. godine. Generalna skupština Ujedinjenih nacija izabrala ju je 20. decembra 2011., dok je zakletvu pred sekretarom Mehanizma položila 27. aprila 2012.

Elizabeth Ibanda-Nahamyi

Kad je riječ o sutkinji iz Ugande Elizabeth Ibandi-Nahamyi, za nju se na zvaničnim internetskim stranicama navodi da je: ispunjena, pametna i predana sutkinja koja sa strašću pristupa prema međunarodnom krivičnom pravu, ljudskim pravima i međunarodnom humanitarnom pravu. Impresivna je, stoji ondje, pravna pozadina sutkinje iz Ugande na nacionalnom i međunarodnom nivou.

Ona je bila i sutkinja pri Odjelu za međunarodne zločine Visokog suda Ugande.

Seymour Panton

Na koncu, tu je i sudija Seymour Panton iz Jamajke. U nekoliko navrata je djelovao kao sudija Velikog suda Kajmanskih ostrva između 2001. i 2016. godine. Dobitnik je Fulbrightove stipendije za promatranje rada američkog pravosudnog i zakonodavnog sistema 1990. godine. I on je, također, dio Vijeća koje izriče pravosnažnu presudu bivšem zapovjedniku i generalu Vojske RS Ratku Mladiću.

Vezane vijesti

Komentari - Ukupno 0

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

  1. Lista komentara
  2. Dodaj komentar

trenutak ...