PRVI PREDSJEDNIK SAMOSTALNE SLOVENIJE MILAN KUČAN: "U Bruxellesu znaju ko stoji iza non-papera o prekrajanju granica"

"Non-paper" je termin koji se koristi u Evropskoj uniji za nezvanični dokument kao teza za razgovore koji se razmjenjuje povjerljivo između vlada ili institucija.

  • Mini market

  • 11. Jun. 2021  11. Jun. 2021

  • 3

Prvi predsjednik samostalne Slovenije Milan Kučan komentarisao je pojavu non-papera kojim bi se promijenile granice na Balkanu.

"Očito postoji non-paper o promjeni granica na Balkanu, iako u Sloveniji poriču da stoje iza njega", rekao je za Radio Slobodna Evropa.

Član Predsjedništva Bosne i Hercegovine (BiH) Željko Komšić potvrdio je da je predsjednik Slovenije Borut Pahor prilikom posjete Sarajevu 5. marta rekao trojici članova Predsjedništva BiH da je u EU sve više glasova koji pozivaju na dovršetak raspada Jugoslavije. Pahor je, navodno, pitao da li je moguća "mirna disolucija" BiH.

U međuvremenu, u medijima su se sredinom aprila pojavile tvrdnje o navodnom prijedlogu slovenskog premijera Janeza Janeše za prekrajanje granica na Zapadnom Balkanu, kao putu za rješavanje problema između šest država u regionu.

"Ne znam šta je rukovodilo predsjednika Pahora da postavi to pitanje. On to poriče, kaže da je njegov stav jasan da nema nikakve diskusije o promjeni granica. Isto tako, to negira predsjednik naše Vlade, a očito takav non-paper postoji. Sada se ispostavilo da se zna u Bruxelelsu ko je njegov autor, kao i sadržaj, ali ne žele da to otkriju zbog njegovog pogubnog efekta po međunarodne odnose", ističe Kučan.

"Non-paper" je termin koji se koristi u Evropskoj uniji za nezvanični dokument kao teza za razgovore koji se razmjenjuje povjerljivo između vlada ili institucija.

Ovaj dokument je izazvao pometnju, jer se u njemu predlaže proširenje Srbije, Hrvatske i Albanije, dok bi Bošnjacima ostao manji dio Bosne i Hercegovine.

Postavlja se pitanje u kojoj mjeri su, osim nacionalističkih lidera na Balkanu, u pripremi ovog navodnog dokumenta učestvovali i pojedini krugovi u EU.

"Ne znam. Ja u te diskusije i te procese nisam više uključen", kaže Kučan te dodaje da je veoma opasno kada se na Balkanu govori o regionalnim silama.

"To je meni rekao u jednom razgovoru tadašnji predsjednik Vijeća Evrope Van Rompuj (Herman, Van Rompuy) da, prije svega, treba osposobiti Srbiju i učlaniti je u EU, jer bi time ona kao regionalna sila preuzela odgovornost za pacifikaciju Balkana.

Ja sam mu tada rekao: "Znate, predsjedniče, kada se na Balkanu govori o regionalnim silama - onda ste na pragu rata." Kad pogledam danas, tačno je deset godina otkako je taj moj izvještaj bio pripremljen, problemi u Bosni i Hercegovini su ostali isti. Zbog toga su oni, naravno, sve oštriji, sve više vode sukobu, a ne rješavanju", kazao je Kučan.

On dodaje da Slovenija ne može imati drugačiji stav od onoga s kojim je pošla u proces svog državnog osamostaljenja da sve republike imaju pravo na svoje države i da se raspad Jugoslavije okonča unutar postojećih granica.

"Dakle, nikakvo prekrajanje granica ne dolazi u obzir", rekao je Kučan za RSE.

Vezane vijesti

Komentari - Ukupno 3

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

  1. Lista komentara
  2. Dodaj komentar

trenutak ...