Ekonomija
ZAPADNI BALKAN OD DANAS BEZ ROMINGA: Šta to znači za korisnike mobilne telefonije?
01. Jul. 20211
Uvođenjem pravila "u roamingu kao u domaćem saobraćaju" korisnici će plaćati usluge u skladu s tarifnim paketom/opcijom koju su ugovorili sa svojim operaterom za domaći saobraćaj, odnosno neće plaćati dodatne naknade kada putuju unutar regiona Zapadnog Balkana.
Vijesti
02. Jul. 2021 02. Jul. 2021
2
Od 1. jula u zemljama Zapadnog Balkana (Albanija, Bosna i Hercegovina, Crna Gora, Kosovo, Sjeverna Makedonija i Srbija) maksimalna cijena naknada za roaming u mobilnoj telefoniji primjenjuje se u skladu sa pravilom "kao u domaćem saobraćaju".
To je definisano Sporazumom o sniženju cijena usluga u javnim mobilnim komunikacijskim mrežama na Zapadnom Balkanu, koji je potpisan na digitalnom samitu u aprilu 2019. u Beogradu, a koji je stupio na snagu 1. jula 2019.
Uvođenjem pravila "u roamingu kao u domaćem saobraćaju" korisnici će plaćati usluge u skladu s tarifnim paketom/opcijom koju su ugovorili sa svojim operaterom za domaći saobraćaj, odnosno neće plaćati dodatne naknade kada putuju unutar regiona Zapadnog Balkana.
Saobraćaj koji bude ostvaren unutar regiona Zapadnog Balkana (pozivi, SMS poruke, mobilni internet) će biti naplaćen ili oduzet od bonusa uključenog u tarifni paket na isti način kao da je korisnik kod kuće. Za korisnika će biti isto da li koristi mobilni telefon dok putuje unutar regiona ili ga koristi u Bosni i Hercegovini.
U cilju sprečavanja zloupotrebe ili prekomjerne potrošnje roaming usluga, u uslovima korištenja su definisane mjere koje se primjenjuju u okviru politike primjerenog korištenja, potvrđeno je iz Regulatorne agencije za komunikacije (RAK).
Mjere uključuju zahtjev za dodatni dokaz o prebivalištu u Bosni i Hercegovini ili drugim stabilnim vezama s Bosnom i Hercegovinom te primjenu mehanizma kontrole radi utvrđivanja ima li korisnik veću potrošnju mobilnih usluga na domaćem tržištu od potrošnje u roamingu, kao i da li je korisnik uglavnom boravio u Bosni i Hercegovini ili izvan Bosne i Hercegovine u regiji Zapadnog Balkana.
Među mjerama je i praćenje postoji li dugotrajna neaktivnost određene SIM kartice povezane uglavnom ili isključivo s upotrebom u roamingu u Zapadnom Balkanu ili postoji li pretplata i uzastopna upotreba više SIM kartica istog korisnika u roamingu u toj regiji te nadziranje organizovane preprodaje SIM kartica, piše Fena.
U skladu sa pravilom o primjeni politike primjerenog korištenja i procjeni održivosti ukidanja dodatnih naknada za regulisane maloprodajne usluge roaminga i Odlukom o cijenama usluga roaminga u javnim mobilnim komunikacionim mrežama na Zapadnom Balkanu, operateri su izvršili izmjene i dopune cjenovnika te kreirali dokument Uslovi korištenja roaming usluga na Zapadnom Balkanu, u kojem su precizno definisani uslovi i cijene korištenja roaming usluga u regionu.
Ekonomija
ZAPADNI BALKAN OD DANAS BEZ ROMINGA: Šta to znači za korisnike mobilne telefonije?
01. Jul. 20211
Ekonomija
DOBRE VIJESTI ZA SVE GRAĐANE: Od 1. jula bit će ukinut roming
29. Jun. 20210
Ekonomija
KONAČNO DOBRA VIJEST: Na Balkanu uskoro bez rominga, objavljeno u kojim zemljama se ukida...
14. Jun. 20210
Ekonomija
OVO SE DUGO ČEKALO: Poznato kada se ukida roming na Zapadnom Balkanu...
24. Feb. 20210
Hronika
DRAMA NA ČVRSNICI: Od sinoć traje intenzivna potraga za 23-godišnjom državljankom...
Prije 16 min0
Zdravlje
NIJE DOBRO: U Federaciji BiH godišnje se dijagnosticira oko 250 novih slučajeva...
Prije 19 min0
Društvo
BURNA RASPRAVA NA DRUŠTVENIM MREŽAMA: Kardinal Vinko Puljić stajao pokraj novog pape, a mediji u susjedstvu tvrde da je...
Prije 35 min0
Politika
ŠEMSUDIN MEHMEDOVIĆ NAJAVLJUJE: Ukoliko Dragan Čović danas ne potpiše, postoji većina i bez njega za eliminaciju...
Prije 45 min0
Vijesti
"NI DODIK, NI VUČIĆ, NI PUTIN NE MOGU ME...": Ministar unutrašnjih poslova FBiH Ramo Isak dobio prijetnje smrću
07. Maj 20250
Vijesti
POTPUNI PREOKRET: Darko Ćulum se predomislio, želi se vratiti na čelo SIPA-e...
07. Maj 20250
Vijesti
NAKON INTERVENCIJE MINISTRA KRALJEVIĆA: U Federaciji BiH se ukida naplata takse za isticanje...
Prije 23h0
Vijesti
STIGAO ODGOVOR MUP-u RS-a: "To što radite imat će ozbiljne posljedice!"
06. Maj 20250
trenutak ...
Komentari - Ukupno 2
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.