KAKAV ŠAMAR ZA PREDSJEDNIKA SRBIJE: UEFA i FIFA traže da se Vučić NE MIJEŠA u fudbal

Najnoviji primjer miješanja politike u ovdašnji fudbal je činjenica da je FSS početkom jula poništio svoju odluku donesenu polovinom juna da od iduće sezone skrati Superligu sa 16 na 14 klubova, kasnije i na 12, nakon što je predsjednik države i SNS-a Aleksandar Vučić izjavio da Srbija mnogo ulaže u izgradnju stadiona i da bi manji broj klubova u takmičenju prvog ranga značio ukidanje fudbala u manjim mjestima, poput Vranja, Zaječara i Leskovca.

  • Regija

  • 21. Jul. 2021  22. Jul. 2021

  • 0

Evropska fudbalska unija (UEFA) i Svjetska fudbalska federacija (FIFA) zatražile su od Fudbalskog saveza Srbije da do polovine decembra izabere novo rukovodstvo po demokratskim principima, izjavio je Novica Tončev, funkcioner FSS.

Fudbalski savez Srbije 15. jula usvojio je novi Nacrt Statuta FSS, po kom državni i partijski funkcioneri ne mogu istovremeno da budu i na pozicijama u fudbalu i dao ga na javnu raspravu u narednih mjesec dana.

Kako piše RSE,ukoliko ovaj dokument bude usvojen i sproveden, u praksi bi donio veliku promjenu u ovdašnjoj fudbalskoj organizaciji, koju još od osnivanja prije više od 100 godina, posebno u posljednje tri decenije, prati političko kadriranje.

U ingerenciji Fudbalskog saveza Srbije, organizacije koja upravlja fudbalskim sportom u državi, je 3.087 klubova.

Novica Tončev, koji je i potpredsjednik SPS i ministar bez portfelja u Vladi Srbije, rekao je da je preporuka da se Statut FSS usaglasi sa statutima UEFA i FIFA i da se delegati izaberu na demokratski način, u skladu sa domaćim Zakonom o sportu, koji ne dozvoljava duple funkcije.

"Hoćemo da izbacimo politiku iz fudbala. U Statutu UEFA ne pominju se pojedinci, ali piše da država ne može da se meša u rad sporta. Znači, institucije države, Vlada, Skupština, da se ne mešaju u fudbal", naveo je Tončev.

Skupština FSS ima 73 delegata koje daju regionalni savezi, klubovi, sudijska i trenerska organizacija, kao i udruženje fudbalskih reprezentativaca. Kao najviši organ fudbalske organizacije, Skupština bira predsjednika na mandat od četiri godine i rukovodstvo saveza. Po prijedlogu novog Statuta, u Skupštini FSS prvi put bi trebalo da bude i predstavnik fudbalera kog određuje Sindikat profesionalnih fudbalera, koji je priznat od strane Međunarodnog saveza profesionalnih fudbalera (FIFPro).

Novica Tončev FOTO: Printscreen/YouTubeNovica Tončev (Printscreen)

Tončev je rekao da je suština promjena da svako ko ispunjava uslove, pa i političar, može da se kandiduje za poziciju u FSS, ali da u slučaju izbora mora da napusti prethodnu funkciju.

On je naglasio da to važi za sve, pa i za njega, koji je trenutno predsjednik Fudbalskog saveza regiona Istočne Srbije sa sjedištem u Nišu, član Skupštine FSS, član Izvršnog odbora FSS, ministar i funkcioner SPS.

"Ako rešim da se kandidujem u Fudbalskom savezu, onda ću da izađem iz Vlade. Ili neću da se kandidujem u FSS, a ostaću u Vladi. Ja ću pravila da poštujem", rekao je Tončev.

Predloženi statut između ostalog propisuje uslove da je kandidat za članstvo u FSS aktivan u fudbalskoj organizaciji, da nije osuđivan za krivična djela, da nema poziciju u političkoj stranci (član glavnog odbora, predsjedništva, izvršnog organa), kao i da ne obavlja javnu funkciju (ministar, član parlamenta, gradonačelnik, odbornik i slično).

Osoba koja aplicira trebalo bi da ispuni i kriterijum da na pomenutim političkim dužnostima nije bila u posljednjih godinu dana koje prethode kandidaturi.

Mirko Poledica, predsjednik Sindikata profesionalnih fudbalera Srbije Nezavisnost (SPFN), kaže za RSE da je najvažnije da propisi zažive u praksi.

"Živimo u zemlji u kojoj politika o svemu odlučuje i nisam optimista da će se u fudbalu desiti radikalne promene", ističe Poledica.

On dodaje da su savezi i klubovi već bili u obavezi da poštuju Zakon o sportu, koji kaže da nosilac političke funkcije ne može biti član sportske organizacije. Ovaj akt, koji je Skupština Srbije usvojila početkom februara 2016, ministar omladine i sporta Vanja Udovičić između ostalog je opisao kao želju države da se funkcije u sportu više ne tretiraju jedino kao beneficije i apostrofirao uvođenje principa "jedan čovjek - jedna funkcija".

U maju 2016. za predsjednika Fudbalskog saveza Srbije, koji je proistekao iz Fudbalskog saveza Jugoslavije osnovanog 1919, izabran je Slaviša Kokeza, član Glavnog odbora i potpredsjednik beogradskog odbora vladajuće Srpske napredne stranke. Na funkciji u FSS bio je do pred kraj marta ove godine, kada je podnio ostavku nakon što su ga mjesec dana ranije saslušali nadležni organi Srbije zbog sumnje u povezanost sa ekstremnim navijačima beogradskog Fudbalskog kluba Partizan, osumnjičenim za ubistva, otmice i trgovinu drogom.

Slaviša Kokeza FOTO: Star sportSlaviša Kokeza (Foto: Star sport)

Od tada je fotelja prvog čovjeka srpskog fudbala u beogradskoj ulici Terazije 35, sjedištu FSS, upražnjena do izbora novog.

Kokeza je do ključne pozicije u srpskom fudbalu stigao nakon dolaska na vlast Srpske napredne stranke 2012. U decembru te godine izabran je za potpredsjednika Upravnog odbora Fudbalskog kluba Crvena zvezda, a od decembra 2014. bio je predsjednik Fudbalskog saveza Beograda. Avgusta 2015. podnio je ostavku na funkciju u Zvezdi, nakon što je mjesec dana ranije izabran za potpredsjednika Izvršnog odbora Fudbalskog saveza Srbije.

Najnoviji primjer miješanja politike u ovdašnji fudbal je činjenica da je FSS početkom jula poništio svoju odluku donijetu polovinom juna da od iduće sezone sa 16 na 14 klubova skrati Super ligu, kasnije i na 12, nakon što je predsjednik države i SNS Aleksandar Vučić izjavio da Srbija mnogo ulaže u izgradnju stadiona i da bi manji broj klubova u takmičenju prvog ranga značio ukidanje fudbala u manjim mjestima, poput Vranja, Zaječara i Leskovca.

Aleksandar Vučić Foto: ATA Images/Antonio AhelAleksandar Vučić (Foto: ATA Images/Antonio Ahel)

"Vučić je tu odluku doneo i ljudi koji vode naš fudbal su je sproveli. Zapravo, čitav aparat Fudbalskog saveza je samo ispostava srpske politike. Oni su tu samo da dignu ruke i urade ono što im se kaže", kaže Mirko Poledica iz SPFN, prenosi Direktno.rs.

Vezane vijesti

Komentari - Ukupno 0

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

  1. Lista komentara
  2. Dodaj komentar

trenutak ...