JADRANKA KOSOR TVRDI: "Pelješki most neće štetiti Bosni i Hercegovini, a Hrvatska ima pravo…”

"...povezati svoj teritorij."

  • Mini market

  • 28. Jul. 2021  28. Jul. 2021

  • 1

Bivša premijerka Republike Hrvatske Jadranka Kosor govorila je za N1 o Pelješkom mostu, koji danas otvara Republika Hrvatska, čemu je prethodio višegodišnji spor s našom državom.

Prije deceniju, 2011. godine, kao premijerka Republike Hrvatske, na stalne upite novinara postoji li ipak alternativno rješenje za most, izjavili ste kako Pelješki most ide dalje. Da li se smatrate premijerkom koja je najzaslužnija što Hrvatska danas otvara Pelješki most?

- Pelješki most je most nekoliko generacija. I da, to je europski most. Ideja o građenju je hvaljena i osporavana kroz desetljeća. U vrijeme žestoke gospodarske krize, kad sam ja 2009. preuzela vođenje Vlade Republike Hrvatske, ali i prije toga, jedan dio hrvatske javnosti bio je žestoko protiv gradnje tog mosta sredstvima državnog proračuna, dakle novcem svih građana Hrvatske. Kriza u kojoj smo se borili za isplatu plaća i mirovina, zaustavila je mnoge infrastrukturne projekte, jer novca, jednostavno, nije bilo. No, 2011. godine, kad sam u lipnju bila na svečanosti u Bruxellesu na kojoj je proglašen završetak pregovora Republike Hrvatske za Europsku uniju, jasno sam rekla da Pelješki most ide i mora ići dalje sredstvima EU. Ulaskom Hrvatske u EU, otvorio se prostor za financiranje Pelješkog mosta i ja mislim da sam svojim potpisom na Pristupni ugovor Hrvatske za EU širom otvorila vrata ostvarenju te sjajne ideje. Jer smo tada dobili jamstvo da za uloženi jedan euro, simbolično govoreći, možemo dobiti tri iz europskih fondova. Dakle, da Hrvatska nije u EU, ne bismo dobili 357 milijuna eura bespovratno za gradnju Pelješkog mosta. A da pregovore za EU nisam završila, naravno sa svojom vladom, nikada ne bismo bili članica EU. Samo nastojim da te činjenice razni brisači povijesti ne izbrišu iz memorije naroda.

Hrvatska, ko god bio na vlasti, mora "gurati" evropsku perspektivu BiH

Hrvatska je imala dugo godina spor. Bosna i Hercegovina je bila protiv, zbog našeg dijela teritorije. Koja je Vaša uloga, koji argumenti za? Stojite li i danas iza njih?

- Ja sam sigurna i danas, kao i uvijek, da o svim problemima sa susjedima treba razgovarati. Problem je što stvarnog dijaloga između naše dvije države već dugo nema. Pelješki most neće štetiti Bosni i Hercegovini, dapače. A Hrvatska ima pravo povezati svoj teritorij. Da nije tako, vjerujte, 357 milijuna eura bespovratno EU ne bi uložila u taj projekt. Inače, i danas mi je žao što potpisani Sporazum o granici između predsjednika Tuđmana i Izetbegovića 1999. godine nikada nije ratificiran.

Jesmo li mi u BiH oštećeni ovim hrvatskim rješenjem?

- Ne. Samo je važno da hrvatska politika, tko god bio na vlasti, “gura” europsku perspektivu Bosne i Hercegovine. Iskreno i djelotvorno.

“Ne očekujem pozive ni priznanja”

Premijer Plenković je jučer izjavio: ‘Bit će pozvani svi, nek' se grintavci ne sekiraju.’ Ko su to svi i ko bi trebao biti pozvan? Da li ste možda očekivali da budete pozvani na otvaranje?

- On često ismijava i ponižava neistomišljenike pa me ne zanima na koga je mislio. No, pristojno bi danas bilo reći da zasluge za Pelješki most imaju mnogi. Samo to. Budući da se radi o nacionalnom projektu, tamo je danas trebao biti pozvan i predsjednik Republike Milanović, kao što sam ja na potpisivanje Pristupnog ugovora za EU 2011. godine pozvala predsjednika Josipovića. A kad me već pitate, ne očekujem ni pozive ni priznanja, jer sam najveće priznanje dobila kad sam 9. prosinca 2011. godine potpisala Pristupni ugovor za EU, kojim je Republika Hrvatska de facto postala članica EU. Taj potpis u temeljima je Pelješkog mosta.

Vezane vijesti

Komentari - Ukupno 1

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

  1. Lista komentara
  2. Dodaj komentar

trenutak ...