ČUVENA SRPSKA HISTORIČARKA LATINKA PEROVIĆ: "Dok god Srbija bude zarobljena velikodržavnim projektom da sve Srbe stavi u JEDNU DRŽAVU, nespojiva je s Evropom"

“U Srbiji imate jednu stranku koja dominira, koja drži institucije i neizbežno imamo situaciju da se to završi u ličnoj diktaturi, autokratskom režimu u kome o svemu odlučuje jedna partija i jedan čovek. To je ključno pitanje Srbije danas”, dodaje Perović.

  • Regija

  • 02. Avg. 2021  03. Avg. 2021

  • 0

Dok god Srbija bude zarobljena velikodržavnim projektom i dok bude gajila namjeru da sve Srbe stacionira u jednu državu, kao što je to bila namjera u ratovima 90-ih godina, ona je kao država neuskladiva sa Evropom i evropskim vrijednostima, riječi su ovo kojima je u intervjuu za N1 televiziju vanjskopolitičke strategije Srbije opisala povjesničarka i politologinja Latinka Perović.

Nekadašnja političarka u ekskluzivnom razgovoru osvrnula se na angažiranost vladajuće elite u Srbiji u namjeri kreiranja “dominantne pozicije” prema Bosni i Hercegovini, naglasivši da je to rezultat pretenzija ka izdvajanju onog što smatra da njoj u toj zemlji pripada.

Važna kretanja i nove generacije

“Angažovanost Srbije je velika (prema BiH) sa pretenzijama da dominira, a mislim da je i Hrvatska zainteresovana za deo hrvatskog korpusa u BiH. Smatram to normalnim susedskim odnosima, kao što se brinete o svojim sunarodnicima u drugim državama, tako razumem da su Srbija i Hrvatska zainteresovana za Bosnu. Ali ja sam blizu onom stanovištu, kako se u ratu govorilo, da je BiH i srpska i hrvatska i muslimanska, i da su to tri naroda koja unutar Bosne moraju da pronađu sporazum”, rekla je Perović, dodavši da se u državama proizišlim iz Jugoslavije događaju vrlo važna kretanja u kojima mogu riječ da vode i nove generacije.

Smatra da se u svim ovim nezavisnim državama proizišlim iz Jugoslavije događaju vrlo važna kretanja, koja smatra da su i generacijska jer dolaze od mladih ljudi.

“Jako verujem u tu unutrašnju mobilizaciju energija i ljudskih rezervi, to je za mene put evropeizacije svih tih zemalja. Vrlo je značajno da je Evropska unija otvorila vrata svim tim zemljama, da je dala merila i ogromna sredstva, ali ja bih ipak rekla da je težište na ljudima koji žive u tim zemljama, i da oni moraju da nađu način da pronađu mogućnost života da ostanu tu, a ne da iseljavaju”, poručila je Perović.

“Srbija nespojiva sa Evropom”

Dok god Srbija bude zarobljena veliodržavnim projektom i dok bude imala pretenziju da sve Srbe stavi u jednu državu, kao što je to htjela u ratovima 90-ih godina, ona je inkompatibilna sa Evropom i Evropskom unijom, smatra Perović, te dodaje:

“To je taj projekat neprestanog širenja: Srbija je svuda gde žive Srbi. Srpstvo je povezano sa pravoslavljem. I u tom smislu su te granice vrlo ambivalentne i neodređene – s jedne strane one dekoncentrišu Srbiju na njen unutrašnji razvoj, a u isto vreme druge zastrašuju. I to je glavni razlog nepoverenja”, objašnjava u razgovoru Perović, koja je glasila i za vrijeme Jugolsavije kritičarkom vlasti, što je nastavila i nakon 90-ih godina, posebno se pasionirano baveći kritikom nacionalizma u Srbiji.

Ona dodaje kako je čitava politika od 90-ih godina na vezi sa koncepcijom države koja obuhvata sve Srbe, a tu se – kako primjećuje – udružuje i vjerski element.

U Srbiji imate jednu stranku koja dominira, koja drži institucije i neizbežno imamo situaciju da se to završi u ličnoj diktaturi, autokratskom režimu u kome o svemu odlučuje jedna partija i jedan čovek. To je ključno pitanje Srbije danas”, dodaje.

Kad je riječ počinjenom zločinu genocida u Srebrenici, Perović podsjeća na jedinstvo cijeloga svijeta u kvalifikaciji zločina iz jula 1995. godine, ali i na odnos Srbije:

“Imate dva međunarodna suda koja su donela presude. Imate međunarodnu demokratsku javnost koja to osuđuje kao najveći zločin počinjen u Evropi nakon Drugog svetskog rata. i razmišljam – da li Srbija shvata koliko se ona poricanjem izoluje od sveta, koliko ide mimo sveta dok poriče evidentne činjenice”, komentira Perović.

Vezane vijesti

Komentari - Ukupno 0

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

  1. Lista komentara
  2. Dodaj komentar

trenutak ...