Društvo
UDIK APELUJE: "Apelujemo na Srbiju da izruči Duška Kornjaču, osumnijčenog za ratni zločin nad Bošnjacima Čajniča"
19. Maj 20240
Tužilaštvo Bosne i Hercegovine podiglo je 28. maja 2015. optužnicu protiv Duška Kornjače, rođenog 1960. godine u BiH, za zločine protiv čovječnosti na području Čajniča. Njega su novinari sarajevskih medija locirali u Novom Sadu.
Društvo
24. Avg. 2021
0
U Srbiji se protiv Duška Kornjače ne vodi postupak po optužnici iz Bosne i Hercegovine, saopštilo je Tužilaštvo Srbije za ratne zločine za Radio Slobodna Evropa (RSE).
Što se tiče pitanja da li postoji pravni osnov za njegovo izručenje Bosni i Hercegovini, Tužilaštvo Srbije za ratne zločine navelo je da je nakon uvida u spise predmeta utvrđeno da je Duško Kornjača državljanin Srbije i da u njoj ima prijavljeno prebivalište.
“U skladu sa važećim pozitivnim pravnim propisima Republika Srbija ne izručuje svoje državljane Bosni i Hercegovini”, navodi se u odgovoru Tužilaštva.
Tužilaštvo Bosne i Hercegovine podiglo je 28. maja 2015. optužnicu protiv Duška Kornjače, rođenog 1960. godine u BiH, za zločine protiv čovječnosti na području Čajniča. Njega su novinari sarajevskih medija locirali u Novom Sadu.
U pisanom odgovoru Tužilaštva za ratne zločine u Srbiji precizira se da su ta institucija i Viši sud u Beogradu, Odjeljenje za ratne zločine, u nekoliko posljednjih godina udovoljavali zahtjevima i zamolnicama Tužilaštva BiH i Ministarstva pravde BiH u vezi sa predmetom protiv Duška Kornjače.
„Jedna od tih zamolnica odnosila na saslušanje okrivljenog Duška Kornjače 10.9.2014. godine“, navodi se u odgovoru Tužilaštva, prenosi RSE.
BiH optužuje Kornjaču za, kako se navodi u optužnici, organizovanje nezakonitog zatvaranja nesrpskih civila, koji su ubijani i fizički zlostavljani, dok su imovina i ustanove namijenjene vjerskim potrebama nesrpskog stanovništva uništeni.
Tužilaštvo je u optužnici navelo da je Kornjača koordinirao aktivnosti vojnih i policijskih snaga na području Čajniča, da bi cjelokupno nesrpsko stanovništvo iz tog grada bilo deportovano van teritorije bosanskohercegovačkog entiteta Republika Srpska.
Po podizanju optužnice, bosanskohercegovačko tužilaštvo saopštilo je da će u predmetu Duška Kornjače sarađivati sa pravosuđem i Tužilaštvom Srbije jer je optuženi njen državljanin nastanjen u Novom Sadu.
Njegov predmet iz Bosne i Hercegovine aktuelizovan je 19. avgusta 2021. kada ga je na vratima stana na novosadskoj adresi novinarska ekipa iz Sarajeva snimila mobilnim telefonom.
Govoreći o slučaju Duška Kornjače, predsjednik Srbije Aleksandar Vučić je na televiziji Hepi rekao da Srbija ne može da ga uhapsi.
„U Bosni i Hercegovini znaju da to nije formalno-pravno moguće“, rekao je Vučić.
Vučić je prethodno naveo da Srbija ne štiti nijednog zločinca, ali da čuva pravni poredak i principe.
„Kao što Bosna i Hercegovina Srbiji ne može da izruči tražene za ratne zločine, to ne može ni Srbija“, dodao je Vučić.
Društvo
UDIK APELUJE: "Apelujemo na Srbiju da izruči Duška Kornjaču, osumnijčenog za ratni zločin nad Bošnjacima Čajniča"
19. Maj 20240
Vijesti
UTOČIŠTE PRONAŠLI U SRBIJI: Avdo Avdić posjetio nekoliko ratnih zločinaca na kućnoj adresi (VIDEO)
22. Avg. 20211
Društvo
OGLASIO SE MUP SRBIJE: „Nismo uhapsili Kornjaču, kao što i BiH nije uhapsila Orića“
21. Avg. 20211
Društvo
ALEKSANDAR VUČIĆ BIJESAN: “Po kom zakonu tražite od mene da hapsim Srbe? NEĆU IZRUČITI DUŠKA KORNJAČU, ne možete mi ništa”
21. Avg. 202110
Vijesti
DODIKOV BOŠNJAK DŽEVAD GALIJAŠEVIĆ IMA NEŠTO DA KAŽE: "Ramo Isak ogledalo načina na koji Bošnjaci vide politički sistem"
Prije 9 min0
Zdravlje
AKO GA NE PIJETE; ODMAH POČNITE: Analiza je pokazala da kefir ima tri puta više dobrih bakterija od...
Prije 18 min0
Vijesti
MILAN BLAGOJEVIĆ ZATRESAO RS: "Ovaj Zakon i sudije omogućavaju pljačku!"
Prije 20 min0
Ekonomija
NAKON PUNIH 12 GODINA OŽIVLJENA PROIZVODNJA: Posao dobilo 18 radnika
Prije 22 min0
Društvo
PRIVUKAO PAŽNJU ZBOG SVOJE BURNE PROŠLOSTI: Bilal Bosnić ima 18 djece, od kojih većina studira i bilježi zapažene uspjehe
29. Jun. 20250
Društvo
SRĐAN PUHALO O BEOGRADSKOM PROTESTU I JOŠ PONEČEMU: "Nisu ni Srbi što su nekad bili..."
29. Jun. 20250
Društvo
RIGOROZNA PRAVILA: Pušači koji putuju u Hrvatsku moraju obratiti posebnu pažnju kako ne bi dobili ogromnu kaznu
30. Jun. 20250
Društvo
PROSTITUCIJA "CVJETA" U SARAJEVU: Djevojke dolaze iz Brazila, Kine, Rusije, Filipina...; u oglasima su neke navele i "radno vrijeme"
30. Jun. 20250
trenutak ...
Komentari - Ukupno 0
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.