OGLASIO SE MUP SRBIJE: „Nismo uhapsili Kornjaču, kao što i BiH nije uhapsila Orića“

Međudržavni sporazum Republike Srbije i Bosne i Hercegovine o uzajamnom izručenju, takođe, ne dozvoljava izručenje svojih građana kada je u pitanju sumnja za krivično djelo ratnog zločona. Jasno je definisano da krivična djela ratnog zločina ne potpadaju pod sporazum, pojašnjavaju iz MUP-a Srbije.

  • Društvo

  • 21. Avg. 2021  

  • 1

"Ministarstvo unutrašnjih poslova Republike Srbije postupa isključivo u skladu sa zakonom, a ne po nalogu izdatom od strane bilo koje televizije, uključujući i televizije N1 Beograd ili Sarajevo".

Ovo su riječi kojim počinje odgovor koji je stigao iz MUP Srbije nakon novinarskog upita N1, a ne naloga, o tome da li je ili će MUP Srbije poduzeti bilo šta nakon što je na teritoriji Republike Srbije lociran Duško Kornjača bjegunac od pravde i optuženik za zločine protiv čovječnosti počinjene na teriroriji Bosne i Hercegovini, lice sa Crvene potjernice Interpola.

Nema zakonskog osnova za postupanje po potjernici BiH

“Ne postoji zakonski osnov za postupanje po potjernici BiH koja se odnosi na državljanina Republike Srbije, Duška Kornjaču. Naime, pozitivno zakonodavstvo Republike Srbije, osim u slučaju saradnje sa Haškim tribunalom, ne dozvoljava izručenje osumnjičenih za ratne zločine”, odgovor je MUP-a Srbije.

Međudržavni sporazum Republike Srbije i Bosne i Hercegovine o uzajamnom izručenju, takođe, ne dozvoljava izručenje svojih građana kada je u pitanju sumnja za krivično djelo ratnog zločona. Jasno je definisano da krivična djela ratnog zločina ne potpadaju pod sporazum, pojašnjavaju iz MUP-a Srbije.

“Odgovor na pitanje zašto srpska policija nije uhapsila Duška Kornjaču, za kojim je Bosna i Hercegovina raspisala potjernicu, jedanak je odgovoru na pitanje zašto policija BiH nije uhapsila Nasera Orića iako je za njim Srbija raspisala potjernicu”, rekli su iz MUP-a Srbije.

Interpol: Mi ne hapsimo, to čine nacionalni policijski službenici

Ovom odgovoru prethodio je jučerašnji odgovor za N1 Interpola.

“Mnoge zemlje članice INTERPOL-a smatraju Crvenu potjernicu valjanim zahtjevom za privremeno hapšenje, posebno ako su povezane sa zemljom koja je zatražila zahtjev putem bilateralnog sporazuma o izručenju. U slučajevima hapšenja na temelju Crvene potjernice, to čine nacionalni policijski službenici u zemljama članicama INTERPOL-a”, izjavili su za N1 iz Interpola .

Podsjećamo, optuženika, a ne osumnjičenika, kako to navode iz MUP-a Srbije, za ratni zločin, Duška Kornjaču, umjesto istražnih organa Srbije, pronašao je bosanskohercegovački novinar Avdo Avdić sa portala Istraga.ba. Kornjača je slobodno radio živio na adresi Teskelijina na broju 6, u stanu broj 17 u Novom Sadu.

Prema današnjim riječima predsjednika Srbije, Aleksandra Vučiča, Kornjača radi kao “ugledni ljekar”.

Vezane vijesti

Komentari - Ukupno 1

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

  1. Lista komentara
  2. Dodaj komentar

trenutak ...