ZAŠTO KINA I RUSIJA PROIZVODE KRIZU U EVROPSKOJ UNIJI: Evo kako se sve održava na Bosnu i ostatak regiona

Albanija, Bosna i Hercegovina, Srbija, Crna Gora, Republika Sjeverna Makedonija i Kosovo godinama se bore za članstvo u Europskoj uniji.

  • Svijet

  • 11. Okt. 2021  

  • 0

Rastući utjecaj Rusije i Kine na Zapadnom Balkanu potaknuo je krizu u Bruxellesu i podijelio čelnike Evropske unije.

Zemlje Zapadnog Balkana vrše pritisak na pridruživanje EU, ali neki dužnosnici u Bruxellesu oklijevaju u tome. Slovenski premijer Janez Janša potvrdio je svoju želju da sve zemlje Zapadnog Balkana budu primljene u EU do 2030. tokom jučerašnje neformalne radne večere uoči summita o Zapadnom Balkanu.

Albanija, Bosna i Hercegovina, Srbija, Crna Gora, Republika Sjeverna Makedonija i Kosovo godinama se bore za članstvo u Europskoj uniji.

Njihovi su zahtjevi godinama odbijani, a Francuska i Holandija su među zemljama koje su najviše oklijevale u podržavanju proširenja, piše portal Brinkwire.

Međutim, očekuje se da će posljednji sastanak EU -a, koji počinje danas, potvrditi težnje ka proširenju EU -a.

Predsjednik Evropskog vijeća naglasio je kritičan razlog za to.

Rusija i Kina pokušavaju izgraditi utjecaj u regiji, pojačavajući argumente za članstvo u EU.

Čini se da je Charles Michel sada za to da EU zauzme "agresivniji" stav u regiji, naglašavajući važnost pomoći EU za nade Zapadnog Balkana.

Unatoč trenutnim naporima Rusije i Kine da prodube svoju uključenost na Balkanu, naglasio je da je Europa daleko najveći ulagač u regiji.

Slovenski premijer Janša iskoristio je konferenciju kako bi naglasio važnost proširenja EU za blok, rekavši: "Ako se EU ne proširi, drugi će."

Prema dužnosniku Evropskog vijeća, sada je "idealno vrijeme" za EU da se potvrdi.

Usprkos tome, dužnosnici EU -a izjavili su da sastanak Zapadnog Balkana nije "samit o proširenju", a predsjednica Europske komisije Ursula von der Leyen izjavila je da su svih šest zemalja članice EU.

"Želimo ih u Europskoj uniji, mi smo jedna evropska porodica", izjavila je Von der Leyen na sastanku.

"Dijelimo istu historiju, ideale i, što je najvažnije, vjerujem da dijelimo istu sudbinu."

Čelnici EU -a potvrdit će svoju "predanost procesu proširenja", prema nacrtu dokumenta koji će biti službeno predstavljen kasnije danas, ali napredak će "ovisiti o vjerodostojnim reformama partnera, poštenim i strogim uvjetovanjima i načelu vlastitog".

Vezane vijesti

Komentari - Ukupno 0

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

  1. Lista komentara
  2. Dodaj komentar

trenutak ...