DRAMA NA ISTOKU EVROPE: Desetine hiljada ljudi zaglavljeni u šumama i močvarama, prijeti neviđena humanitarna kriza!

Bjeloruske vlasti uopće se ne brinu za njihov smještaj ili bilo kakvu pomoć, poput šatora, odjeće, hrane ili medicinske brige, piše danas "Jutarnji list".

  • Svijet

  • 14. Okt. 2021  

  • 2

Stanje na granici Bjelorusije s Poljskom, Litvanijom i Latvijom zbog migranata postaje sve alarmantnije i prijeti velikom humanitarnom krizom.

Naime, Bjelorusija je odobrila studentske vize za stanovnike Sirije, Iraka, Afganistana (a baš se njihov broj povećava) te nekih sjevernoafričkih država, koji organizirano stižu u Minsk odakle ih se također u organizaciji vojske i policije prebacuje do granice te tri članice EU, piše zagrebački "Jutarnji list".

Nitko tačno ne zna koliko je migranata u Bjelorusiji, ali smatra se da ih je na desetine hiljada, koji su zaglavljeni u šumama i močvarama na granici.

Bjeloruske vlasti uopće se ne brinu za njihov smještaj ili bilo kakvu pomoć, poput šatora, odjeće, hrane ili medicinske brige, te su praktički prepušteni sami sebi, a zima stiže, pa mnogi upozoravaju da bi moglo doći do velike humanitarne katastrofe.

Bjeloruski despot Aleksandar Lukašenko, koji "transferom migranata" želi kontrirati, trucirati i nauditi EU zbog izolacije i sankcija kojima je izložen, želi se što prije riješiti migranata uoči zime koja na tim područjima zna biti vrlo oštra, kako i sam ne bi došao u velike probleme. No, mnogi tamošnji analitičari kažu da bi mogao upasti u jamu koju je kopao drugima. Posljednjih je dana uočen dodatni pritisak iz Bjelorusije, pa Vilnius najavljuje podizanje zaštitne ograde i upozorava Bruxelles da bi efikasno osiguranje vanjskih granica EU u Litvaniji koštalo najmanje pola milijarde eura.

Poljska je već počela gradnju visokih ograda, kopanje kanala, postavljenje bodljikave žice te kamera i savremene opreme za lakše uočavanje nelegalnih prelazaka granice, a sve to će koštati više od 350 miliona eura. Poljska je uvela izvanredno stanje na područjima na cijeloj dužini bjeloruske granice od oko 400 kilometara, a dovela je i dodatne vojne snage te zabranila ulazak na to područje novinarima, ali i humanitarnim i nevladinim organizacijama. Litvanijai Latvija također najavljuju pojačane mjere i slanje dodatnih vojnih i policijskih snaga na granicu.

Samo u posljednja dva mjeseca zabilježeno je da je tom "Lukašenkovom rutom" u Njemačku stiglo više od četiri hiljade migranata. Zato je europska povjerenica za unutarnje poslove i migracije Ylva Johansson pozvala ambasadore Poljske, Litve i Latvije.

"Vrlo sam zabrinuta za stanje ljudi, među kojima ima i djece, koji su zaglavljeni na granicama s Bjelorusijom", rekla je Johansson.

Komentari - Ukupno 2

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

  1. Lista komentara
  2. Dodaj komentar

trenutak ...