Društvo
GRAĐANIMA BOSNE I HERCEGOVINE STIGLO UPOZORENJE IZ EU: "Varaju vas s peletom, obratite pažnju na..."
04. Maj 20240
Slična je cijena i ogrjevnog drveta, koja je prošle zimske sezone iznosila do 90 KM po kubnom metru, dok je danas i do 120 KM.
Ekonomija
04. Jan. 2022 04. Jan. 2022
0
Građani BiH proteklih dana svjedoče poskupljenju ogrjeva, radilo se o drvetu, peletu ili briketu, a razlog se krije u poskupljenju sirovine, koje u konačnici najviše osjete krajnji potrošači.
Cijena peleta po jednoj toni prošle godine bila je maksimalnih 300 KM, a sada njegova cijena iznosi i do 500 KM.
Slična je cijena i ogrjevnog drveta, koja je prošle zimske sezone iznosila do 90 KM po kubnom metru, dok je danas i do 120 KM.
Uz ovu računicu jedan penzioner teško da može zagrijati svoj prostor bez zaduživanja s obzirom na to da su mu potrebne minimalno tri penzije samo za energente u vidu drva, dok bi mu za zagrijavanje peletom trebalo dosta više.
Tim povodom razgovarali smo s Josipom Šakićem, privrednikom iz drvne industrije Srednjobosanskog kantona, usmjerenog na izvoz ka EU, koji je u razgovoru za Klix.ba kazao da je na tržištu došlo do porasta cijena sirovina i ostalog repromaterijala, cijene rada i struje, ali da pored toga tolika poskupljenja nisu opravdana.
“Ako gledamo 2020. godinu i drvno-prerađivačku industriju, proizvodnja je bila drastično smanjena zbog utjecaja pandemije koronavirusa. Sada, nakon lockdowna, je došlo do povećane potražnje gotovih proizvoda iz drvno-prerađivačke industrije pa je povećana proizvodnja. Mnogi su da bi nadoknadili minus iz prethodnog perioda primorani podizati i cijene svojih proizvoda. Sve se to odrazilo i na cijene peleta, ogrjevnog drva i briketa”, kazao je Šakić.
Jedan od proizvođača peleta nam je kazao da je veoma teško na tržištu nabaviti sirovinu od koje se pravi pelet te da je i cijena te sirovine danas viša nego prošlih godina.
Šakić kaže da je na povećanje cijena utjecao zakon ponude i potražnje.
“Cijena rada je porasla za desetak posto, energija ide do 20 posto, repromaterijali, ali to ne znači da proizvod treba poskupjeti čak 60 posto”, dodao je naš sagovornik.
Na kraju je kazao da je poskupljenjem sirovina i energenata na svjetskom tržištu došlo i do poskupljenja svih drugih proizvoda kod nas, ali da vjeruje da će uskoro doći do stabilizacije tržišta pa čak i do pada cijena proizvoda iz drvno-prerađivačke industrije.
Na kraju se postavlja pitanje šta predstavlja ekološko, a šta finansijski prihvatljivo grijanje građana BiH u današnjem vremenu, kada je u državi penzionera minimalna penzija manja od 400 KM, piše Klix.
Društvo
GRAĐANIMA BOSNE I HERCEGOVINE STIGLO UPOZORENJE IZ EU: "Varaju vas s peletom, obratite pažnju na..."
04. Maj 20240
Ekonomija
INSPEKTORI IZVRŠILI 26 KONTROLA U FBiH: Samo u jednom slučaju cijena peleta bila veća od 561,60 KM
14. Nov. 20220
Ekonomija
NA POMOLU JE NAJGORI SCENARIJ: Trenutna cijena peleta je od 650 do 750 maraka, proizvođači prijete gašenjem proizvodnje zbog…
01. Nov. 20220
Ekonomija
PANIKA NA TRŽIŠTU: Pelet u BiH razgrabljen uprkos visokim cijenama, na lageru ostale samo…
21. Jul. 20220
Zdravlje
ZABRINJAVAJUĆI REZULTATI ISTRAŽIVANJA: Manjak sna znatno povećava rizik od srčanog udara
Prije 5h0
Žena
REALITY ZVIJEZDA ODUŠEVILA TRANSFORMACIJOM: Nije Ozempic, ovo je moj recept!
Prije 5h0
Hronika
POVRIJEĐENO VIŠE OSOBA: Pogrebno vozilo iz BiH učestvovalo u teškoj saobraćajnoj nesreći u Austriji
Prije 5h0
Politika
AMBASADOR ZLATKO LAGUMDŽIJA: Jasno je da Dragan Čović u ovom trenutku koristi Milorada Dodika
Prije 5h0
Ekonomija
EKONOMIST ZORAN PAVLOVIĆ ZVONI NA UZBUNU: „Stanje je loše, 900.000 tona uglja smo izvezli u Srbiju...“
29. Apr. 20250
Ekonomija
MALU PEKARU PREKO NOĆI UNIŠTILA POZNATA FIRMA: Bila pred bankrotom, a onda se dogodilo čudo
29. Apr. 20250
Ekonomija
TAKO KAŽE IZVJEŠTAJ: Firma koja stoji iza najveće investicije u BiH poslovala s velikim gubitkom
30. Apr. 20250
Ekonomija
NERADNA NEDJELJA ĆE DOŽIVJETI IZMJENE: Premijer Nermin Nikšić objasnio kakve
Prije 13h0
trenutak ...
Komentari - Ukupno 0
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.