Kultura
U ATELJEU FIGURE U SARAJEVU: Promovisana knjiga o novinaru Vlastimiru Mijoviću
12. Maj 20230
Vlastimir Mijović je rođen u Foči, 1956. godine. Osnovnu školu, gimnaziju i Fakultet političkih nauka — odsjek žurnalistike, završio je u Sarajevu, u kojem je živio od 1964. godine.
Društvo
15. Jan. 2022 15. Jan. 2022
0
Sahrana Vlastimiru Mijoviću, dugogodišnjem bosanskohercegovačkom novinaru i analitičaru, obavit će se u ponedjeljak u 13 sati na groblju Bare.
Mijović je preminuo 13. januara 2022. godine u 65. godini života, nakon što je izgubio bitku sa bolešću.
Komemoracija će biti održana isti dan u Vijećinici s početkom u 11 sati.
Vlastimir Mijović je rođen u Foči, 1956. godine. Osnovnu školu, gimnaziju i Fakultet političkih nauka — odsjek žurnalistike, završio je u Sarajevu, u kojem je živio od 1964. godine.
Tokom trideset godina profesionalnog rada u novinarstvu, djelovao je u raznim medijima.
Karijeru je započeo 1979. godine, kada je bio novinar u Našim danima (aktuelni magazin Dani), a 1980. godine je postao urednik unutrašnje politike ovog lista. Od 1981. do 1985. godine, bio je glavni i odgovorni urednik lista Naši dani (najmlađi u povijesti SFR Jugoslavije). Od 1985. do 1988. godine bio je glavni i odgovorni urednik lista Mladost iz Beograda, a nakon toga prelazi i postaje politički komentator dnevnog lista Oslobođenje. Tu novinarsku funkciju obavlja od 1988. do 1990, a od 1990. do 1995. djeluje kao stalni Oslobođenja iz Moskve.
FOTO: Facebook: Vlastimir Mijović - sahrana
Od 1995. do 1996. godine, djeluje kao glavni i odgovorni urednik lista Oslobođenje, izdanje za inostranstvo, čije se sjedište nalazilo u Ljubljani. Godine 1996. postaje zamjenik glavnog urednika magazina Svijet, a tokom 1996. i 1997. pomoćnik je glavnog i odgovornog urednika dnevnog lista Oslobođenje. Od 2000. do 2001. bio i odgovorni urednik lista Poslovnih novosti, a od 2001. do 2003. glavni i odgovorni urednik dnevnog lista na engleskom jeziku Bosnia Daily. Od 2003. do 2005. glavni i odgovorni urednik lista Poslovne novosti. Od 2005. do 2007. godine bio je glavni i odgovorni urednik mjesečnog magazina Strogo pov, da bi od 2007. do 2008. godine bio glavni i odgovorni urednik dnevnog lista Oslobođenje.
Također, od 1997. do 2000. bio je urednik i voditelj 70-minutnih političkih talk-show emisija Argumenti i Otvorena vrata na tadašnjoj TV BiH, koje su u toj kategoriji bile najgledanije u Bosni i Hercegovini i emitovane u prime-time terminu. Tokom 2005. bio je izvršni čelnik za komunikacije i koordinaciju programa FTV.
U svojoj karijeri, napisao je više hiljada novinskih tekstova u, osim pomenutih, listovima Svijet, Danas, NIN i Duga, Delo i Mladina, Slobodna Dalmacija, Walter, Business magazine, Globus. Od 1979. godine do danas objavio je više stotina izvještaja i komentara na radio stanicama Slobodna Europa (Prag), Radio svoboda (na ruskom jeziku) (Prag), BBC na ruskom jeziku (Moskva), Radio Deutsche Welle, Radio Sarajevo, Radio Bosne i Hercegovine.
Za svoj novinarski angažman dobio je priznanje Novinar godine 1998, u izboru Udruženja novinara Bosne i Hercegovine, piše RS.
Kultura
U ATELJEU FIGURE U SARAJEVU: Promovisana knjiga o novinaru Vlastimiru Mijoviću
12. Maj 20230
Društvo
RIJEČI KĆERKE LUNE SLAMAJU SRCE: “Moj tata Vlastimir Mijović bio je…”
17. Jan. 20222
Vijesti
“SB” NA KOMEMORACIJI DOAJENU BH. NOVINARSTVA: Emotivnim porukama prijatelji se oprostili od Vlastimira Mijovića, pogledajte detalje…(FOTO)
17. Jan. 20220
Vijesti
ODLAZAK DOAJENA BH. NOVINARSTVA: Nakon teške bolesti preminuo Vlastimir Mijović
13. Jan. 20225
Evropa
BROJ UMRLIH DALEKO VEĆI OD BROJA ROĐENIH U EU: Evo šta je jedini pokretač rasta populacije u Evropi
Prije 12 min0
Sport
POJAČANJE U TIMU S KOŠEVA: Za FK Sarajevo poznati fudbaler potpisao dvogodišnji ugovor (VIDEO)
Prije 20 min0
Regija
NENAD ČANAK, OTVORENO: "Vučić u svojoj paranoji više ne vjeruje ni policiji nego angažuje kriminalce i presuđene ubice" (VIDEO)
Prije 31 min0
Društvo
DIREKTAN UDAR NA SLOBODU MEDIJA: Media centar Islamske zajednice u BiH najoštrije osuđuje napad na novinara Avdu Avdića
Prije 47 min0
Društvo
BANJALUČKI PSIHOLOG SRĐAN PUHALO: „Dok Vučić brani Beograd, izgubio je...“
17. Avg. 20250
Društvo
NESLAVNO 11. MJESTO ZAUZELA BiH: Najdrastičniji primjer u svijetu
17. Avg. 20250
Društvo
SRAMOTNO!: Osvanuo novi mural ratnog zločinca Ratka Mladića u Banjoj Luci, povratnici uznemireni
18. Avg. 20250
Društvo
DRAMA NA NEBU: Mostarski air-traktor gasio požar pa završio u Dubrovniku...
17. Avg. 20250
trenutak ...
Komentari - Ukupno 0
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.