Politika
ZAGREB KREIRA POLITIKU OHR-a: Visoki predstavnik postao redovni gost hrvatskih zvaničnika, interesi Bosne i Hercegovine mu u drugom planu
21. Dec. 20252
Po njegovim riječima, prisvajanje tuđe kulturne baštine je skandalozno, ali se očito uklapa u hegemonističku politiku širenja tzv. srpskog sveta.
Regija
21. Jan. 2022 21. Jan. 2022
11
Srbija će zbog otimanja hrvatske kulturne baštine snositi posljedice u pristupnim pregovorima s EU-om, izjavio je u petak hrvatski ministar vanjskih i europskih poslova Gordan Grlić Radman.
Žestoke kritike hrvatskih dužnosnika i kulturnih ustanova izazvao je srbijanski zakon o kulturnom nasljeđu po kojoj izdanja dubrovačke književnosti pripadaju i srpskoj i hrvatskoj kulturi.
“Otimanje hrvatske kulturne baštine nije niti u skladu s europskim vrijednostima i s perspektivom za koju se Srbija opredijelila i zasigurno će imati određene konsekvence kada se budu otvorila određena poglavlja koja su s time u vezi ključna, poput obrazovanja”, izjavio je Grlić Radman novinarima u Puli.
Dodao je da je zbog toga hrvatski veleposlanik u Beogradu prosvjedovao kod srbijanske vlasti.
Po ministrovim riječima, prisvajanje tuđe kulturne baštine je skandalozno, ali se očito uklapa u hegemonističku politiku širenja tzv. srpskog sveta, piše Hina.
“To je nama u 21. stoljeću nerazumljivo i neprihvatljivo i to vrlo oštro osuđujemo”, istaknuo je Grlić Radman.
U Srbiji je 23. decembra 2021. izglasan Zakon o kulturnom nasljeđu kojim su u staru i rijetku bibliotečnu građu svrstana i izdanja dubrovačke književnosti koja pripadaju “i srpskoj i hrvatskoj kulturi, zaključno s 1867. godinom”.
Politika
ZAGREB KREIRA POLITIKU OHR-a: Visoki predstavnik postao redovni gost hrvatskih zvaničnika, interesi Bosne i Hercegovine mu u drugom planu
21. Dec. 20252
Vijesti
GRLIĆ - RADMAN SA SCHMIDTOM: Razgovarali o izbornom zakonodavstvu i zastupljenosti Hrvata u BiH
20. Dec. 20252
Politika
VELIKI ALARM ZA BIH: Zagrebačka konferencija uvela novi jezik za tiho razaranje države
16. Dec. 20251
Politika
EDIN GEKIĆ, PREDSJEDNIK SDP-a SBK: Miješanje Gordana Grlića Radmana u proširenje rudnika Gračanica je spin i manipulacija HDZ-a
16. Dec. 20250
Vijesti
OSTAVKA DIREKTORA ŽELJEZNICA RS: Evo koja nova fotelja čeka Slađana Jovića
Prije 7 min0
Društvo
PROMOCIJU ORGANIZOVALO BOŠNJAČKO NACIONALNO VIJEĆE: U Skoplju predstavljena poštanska marka s likom Alije Izetbegovića
Prije 18 min0
Estrada
BEĆIROVIĆ ODAO PRIZNANJE DINI MERLINU: Umjetnost koja spaja i nadilazi granice (FOTO)
Prije 22 min0
Kultura
DRAMA BH. PISCA DAMIRA OVČINE: "Kad sam bio hodža" 28. decembra na Likovnoj akademiji
Prije 23 min0
Regija
DONESENA ODLUKA: Sa ovog univerziteta se više ne priznaju diplome
25. Dec. 20250
Regija
BURNE REACKIJE SARAJLIJA NA IZJAVU HRVATSKOG POLITIČARA: "Ako muslimani ne slave Božić, uzimaju li božićnicu?"
23. Dec. 202510
Regija
ALBANIJA NABAVILA ORUŽJE KOJE JE SPASILO UKRAJINU NA POČETKU RATA: "Jačamo odbrambene kapacitete"
24. Dec. 20250
Regija
VUČIĆ PRIZNAO PORAZ: "Nije se desilo ono što smo očekivali dolaskom Trumpa, BiH je na NATO putu"
Prije 20h0
trenutak ...
Komentari - Ukupno 11
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.