Sport
ŠTA GOD DA SE DESI U FINALU EUROPA LIGE: Amorim ostaje na klupi Uniteda
Prije 14 min0
Tokom jednog dana čovjek 900 puta proguta hranu, piće ili vlastitu slinu i pritom upotrebljava čak 26 mišića. Zamislite život u kojem je ta radnja izrazito bolna i često nemoguća. Teško, gotovo nemoguće zamisliti prosječnom čovjeku.
Zdravlje
10. Mar. 2022 10. Mar. 2022
1
Disfagija kao pojam možda nije dovoljno poznat, ali se kao poremećaj javlja kod velikog broja ljudi, pa je važno jačati informiranost o disfagiji kako bi se što ranije prepoznala i čim prije počelo s njenim liječenjem.
Šta je disfagija?
Disfagija je poteškoća gutanja.
Stanje u kojem gutanje izaziva bol ili je potpuno onemogućeno.
Često se javlja kao posljedica težih bolesti poput tumora usta i grla, moždanog udara ili Parkinsonove bolesti.
Češće pogađa stariju populaciju, ali disfagiju mogu imati i djeca.
U posljednje vrijeme često se javlja i kao posljedica izloženosti respiratoru kod težih slučajeva zaraze koronavirusom.
"Sve je započelo kada sam tijekom jednog sasvim običnog dana, dok sam sjedila i gledala TV, doživjela moždani udar. Na sreću, hitna pomoć je brzo došla te sam na vrijeme došla u bolnicu. Kada sam se probudila nakon operacije, medicinske sestre su mi dale lijek da ga popijem u obliku tablete i tada se dogodila blokada - nisam mogla progutati vodu, a kamoli tabletu i tu je počela moja borba s disfagijom. Nakon što su utvrdili poteškoću s gutanjem, ugradili su mi sondu preko koje sam dobivala sve lijekove, hranu i tekućinu", ispričala je Dragica Džaić, penzionerka iz Velike Gorice.
Šta i kako jesti kada patite od disfagije?
Hrana se prilagođava stepenu otežanog gutanja.
Hrana se potpuno usitni poput kaše.
Ako je hrana rijetka ili je u pitanju piće, dodaje se poseban zgušnjivač namijenjen osobama s poteškoćom gutanja.
Šta kaže struka?
U službenom časopisu italijanskog društva za otorinolaringologiju objavljeno je istraživanje, provedeno na 73 pacijenta u dobi od 40 do 80 godina koji su bili podvrgnuti operacijama u području glave i vrata te su se posljedično suočili s disfagijom.
Istraživanje je provedeno na uzorku pacijenata koji su još uvijek radno aktivni; gotovo 50 posto njih bilo je mlađe od 60 godina.
Nakon hirurškog zahvata utvrđeno je da su nižeg samopouzdanja i s ograničenim društvenim odnosima te posljedičnom sklonošću izolaciji, što su direktno pripisali razvijenoj disfagiji.
Iz tog je razloga izuzetno važna osviještenost o disfagiji, čime bi se smanjio osjećaj izoliranosti i olakšale svakodnevne situacije povezane s hranjenjem.
Najveći izazov - kasna dijagnostika
Kada bi se prvi simptomi disfagije prepoznali na vrijeme moglo bi ih se uspješno kontrolirati i tako omogućiti kvalitetniji život oboljelim osobama.
Nažalost, često se dogodi da se disfagija dijagnosticira kasno, u puno težem obliku što rezultira velikim pogoršanjem kvalitete života.
Poseban izazov je sama priprema hrane koja za bolesnike s disfagijom treba biti usitnjena u kašasti oblik, no za olakšavanje prehrane postoje i gotovi pripravci.
(Zadovoljna.hr)
Sport
ŠTA GOD DA SE DESI U FINALU EUROPA LIGE: Amorim ostaje na klupi Uniteda
Prije 14 min0
Svijet
BERNIE SANDERS DIREKTNO: "Trump svakodnevno potkopava naš ustav, to je diktatura"
Prije 18 min0
Hronika
KOD OPĆINE BRATUNAC: Ekshumirani posmrtni ostaci jedne žrtve proteklog rata
Prije 20 min0
Ekonomija
DEBLOKIRAN RAD AGENCIJE KOJOM RUKOVODI ČOVIĆEV ZET: Vijeće ministara pozajmilo BHANSA-i 60 miliona KM
Prije 26 min0
Zdravlje
NEKAKO S PROLJEĆA: Sušeno "zlato" s planinskih livada dostiže cijenu od 50 KM po kilogramu, a svježe...
12. Maj 20250
Zdravlje
NEOČEKIVANO OTKRIĆE: Ovi lijekovi smanjuju rizik od opake bolesti mozga...
13. Maj 20250
Zdravlje
NEVJEROVATNO OTKRIĆE: Stručnjaci tvrde da se može predvidjeti nečiji oporavak od raka analizom jedne fotografije...
12. Maj 20250
Zdravlje
UPOZORENJE STRUČNJAKA: Ova hrana izuzetno negativno utječe na mozak, posebno...
Prije 11h0
trenutak ...
Komentari - Ukupno 1
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.