Ekonomija
TURISTIČKI BUM U BIH: Kanton Sarajevo bilježi historijski rast u prvom kvartalu
05. Apr. 20260
U uslovima krize, naročito izazvane ratnim sukobima, smatra da nije nemoguće da ekonomija sklizne u recesiju.
Ekonomija
11. Apr. 2022 11. Apr. 2022
1
Evropska banka za obnovu i razvoj korigovala je ekonomski rast Crne Gore sa 5,7 na 3,7 posto, a razlog je, kako je pojašnjeno, što turizam gubi goste zbog ratnog sukoba između Ukrajine i Rusije
Ekonomski analitičar Vasilije Kostić ocjenjuje da je prognoza Evropske banke očekivana i opravdana.
„Mislim da je sasvim očigledno da ekonomija usporava i da će se to nastaviti u budućem periodu u onoj mjeri ukoliko se ratni sukobi budu pojačavali. Čak mislim da ukoliko se ratni sukob održi u intenzitetu u kojem je sada, da se može desiti da to bude praćeno još intenzivnijim padom ekonomske aktivnosti“, kazao je Kostić za Radio Crne Gore.
U uslovima krize, naročito izazvane ratnim sukobima, smatra da nije nemoguće da ekonomija sklizne u recesiju.
„Nadam da se to neće desiti zato što je nivo tražnje, uprkos svim ovim tendencijama, značajan i vjerujem da će tražnja održati ekonomiju da ona ne sklizne u recesiju“, rekao je Kostić, prenosi RTCG.
Za Kostića, prognoza da će Crna Gora od turizma zaraditi milijardu eura je optimistična, naročito u uslovima neizvjesnosti kada, kako kaže, imamo na snazi ratni sukob, nastabilnu političku situaciju u Crnoj Gori, rastuću inflaciju.
Kostić je saglasan sa procjenom crnogorskog turističkog udruženja da ćemo, bar prema sadašnjim najavama o dolasku turista iz Skandinavije i sa Bliskog Istoka, produžiti sezonu, ostvariti prihode, ali kako zaključuje, teško je nadoknaditi gubitak od 140.000 posjetilaca iz Rusije i 110.000 turista iz Ukrajine
Svijet
NEVJEROVATNO: Donald Trump i njegova admistracija rat u Iranu sve više opravdavaju sa...
Prije 18 min0
Mini market
„NE POSTOJI POLITIČKO SARAJEVO...“: Burne reakcije nakon istupa Željke Cvijanović, članice Predsjedništva BiH...
Prije 34 min0
Društvo
NA MOLERA SE ČEKA I PO TRI MJESECA: Krečenje stana od 50 kvadrata košta...
Prije 42 min0
Vijesti
BURNO U NEW YORKU: Iranski ambasador pri UN-u zatražio od Vijeća sigurnosti da odmah preduzme mjere nakon što je predsjednik Donald Trump otvoreno priznao da su...
Prije 54 min0
Ekonomija
HAOS U NAJAVI: Crne prognoze iz EU-a; Ovo će biti dugotrajna kriza, pripremamo se za...
04. Apr. 20260
Ekonomija
IMA JEDNU MANU: Izgrađena brza cesta u BiH koja od nigdje vodi ka ničemu, a tako će biti sve dok... (VIDEO)
05. Apr. 20260
Ekonomija
JERLAGIĆ ZAINTRIGIRAO JAVNOST: "Razmišljam da preuzmem propale energetske projekte u FBiH!" (VIDEO)
06. Apr. 20260
Ekonomija
IZMJENE U IZGRADNJI AUTOPUTA PREMA SRBIJI: Umjesto cijele dionice, u promet ide samo dio
Prije 11h0
trenutak ...
Komentari - Ukupno 1
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.