Vijesti
POTPREDSJEDNIK FBiH REFIK LENDO POVODOM 1. MAJA: "Naša zajednička odgovornost je da stvaramo ambijent u kojem će rad biti cijenjen i pošteno nagrađen"
Prije 4 min0
Nove bugarske vlasti jasno su se priključile sankcijama protiv Rusije. U srijedu je premijer Petkov otputovao u posjetu Kijevu. Bugarska se našla na listi „neprijateljskih zemalja" Moskve.
Ekonomija
28. Apr. 2022 28. Apr. 2022
0
Gazprom prestaje sa isporukama gasa Bugarskoj i tako dovodi tu zemlju u nepriliku. Na naplatu dolazi oslanjanje skoro samo na ruski gas. Iz Sofije pak kažu da neće zaustavljati tranzit gasa ka BiH, Srbiji i Mađarskoj.
„Kako smo poštovali sve trgovinske i pravne aspekte, jasno je da se sada gas koristi kao političko oružje", rekao je bugarski ministar energetike Aleksandar Nikolov novinarima u srijedu u Sofiji.
Nikolov je rekao da je snabdijevanje gasom „garantovano najmanje za mjesec dana", nakon što je Rusija uvela embargo na isporuke Bugarskoj i Poljskoj.
Ruski monopolista Gazprom to pravda odbijanjem dviju zemalja da gas plaćaju u rubljama. One su se pak pozvale na važeće ugovore prema kojima se plaćanje vrši u dolarima i eurima.
Tako se Bugarska našla u potencijalnom škripcu, pošto oko tri četvrtine gasa stiže iz Rusije. Potreba da se pribavlja više iz drugih izvora već godinama zabavlja političku scenu u ovoj balkanskoj zemlji, piše "Deutsche Welle".
Tako su 2019. potpisani ugovori grčkog i bugarskog državnog energetskog preduzeća o gradnji gasovoda između dviju zemalja, preko kojeg bi Bugarska dobijala gas iz Azerbejdžana. Bugarski premijer Kiril Petkov kaže da će radovi biti okončani u junu, a da će taj gas poteći par mjeseci kasnije.
Prema računici stručnjaka, tečni gas koji stiže preko Grčke koštat će najmanje dvadeset posto više od klasičnog gasa iz Rusije
Bez blokade gasa za BiH i Srbiju
Petkov optužuje svog prethodnika Bojka Borisova da ništa nije učinio da smanji zavisnost od ruskog gasa. „Nakon što smo dali milijarde za Turski tok, vidimo kuda nas je odvela politika GERB-a", rekao je Petkov o Borisovljevoj partiji koja je deset godina vladala zemljom.
Bugarska je uložila oko 1,5 milijardi eura u krak Turskog toka koji ide preko Balkana. Tim krakom Bugarska i zarađuje kao tranzitna zemlja, jer preko nje gas ide u BiH, Srbiju i Mađarsku.
„Sagradili su Turski tok za godinu dana, a dvanaest godina nisu mogli da završe gasni konektor sa Grčkom. Bugarska je dakle godinama svjesno činjena zavisnom od ruskog gasa, a sada vidimo koliki je to problem", kaže za DW poslanik i stručnjak za energetiku Martin Dimitrov.
Odluka Gazproma da uvede embargo donosi neizvjesnost i za Srbiju i Mađarsku. No ministar energetike Nikolov je odmah rekao da Bugarska neće ometati tranzit. „Bugarska nije Rusija", rekao je, „nećemo izazivati vještačke smetnje našim susjedima."
Martin Dimitrov također misli da Bugarska treba da ostane pouzdana tranzitna zemlja. „Bugarska mora da se ponaša kao dobar susjed i partner. Iako je Moskva jednostrano odlučila da se ne drži ugovora, mi moramo da se držimo svih međunarodnih sporazuma", rekao je on. „To znači da Bugarska ne treba da prekida tranzit ka BiH, Srbiji i Mađarskoj."
Potreba za alternativama
Dimitrov kaže da Sofija treba da traži odštetu od Gazproma: „Problem je u tome što Bugarska do kraja godine ima ugovor o isporukama ruskog zemnog gasa, koji je sklopljen u skladu sa svim normama međunarodnog prava. Moskva to krši jednostrano", kaže on.
Bugarske vlasti su već poručile da podržavaju ideju da Evropska komisija od sada pregovara o ugovorima za nabavku gasa u ime svih članica. „Osim toga, Bugarska mora čim prije naći alternative i početi kupovati azerbejdžanski gas i tečni gas. Mora da se nadoknadi ono što dugo nije rađeno", dodaje Dimitrov.
Nove bugarske vlasti jasno su se priključile sankcijama protiv Rusije. U srijedu je premijer Petkov otputovao u posjetu Kijevu. Bugarska se našla na listi „neprijateljskih zemalja" Moskve.
„Zaustavljanje gasa se može posmatrati kao pokušaj Rusije da izazove unutrašnju krizu u najslabijim od tih zemalja, kao što je Bugarska", kaže Martin Vladimirov iz Centra za istraživanje demokratije. „Ideja je da se tako naruši jedinstvena pozicija Evrope o Ukrajini."
Doduše, Bugarska, gdje je dobar dio stanovnika proruski orijentisan, do sada zvanično nije isporučivala oružje Ukrajini. O toj temi se žestoko debatuje, a uskoro bi parlament mogao da donese odluku. Ako ne teče gas ka Bugarskoj, da li će poteći oružje iz Bugarske?
Vijesti
POTPREDSJEDNIK FBiH REFIK LENDO POVODOM 1. MAJA: "Naša zajednička odgovornost je da stvaramo ambijent u kojem će rad biti cijenjen i pošteno nagrađen"
Prije 4 min0
Evropa
ŠTA SE DEŠAVA: U naletu automobila u centru Kopenhagena više povrijeđenih
Prije 14 min0
Politika
STEVANDIĆ OGORČEN SAOPĆENJEM AUSTRIJSKE AMBASADE: "Kažnjavaju nas jer smo pozvali Srbe da glasaju za drugu opciju!"
Prije 17 min0
Hronika
MUP KS OBJAVIO: Saobraćaj ponovo uspostavljen na tranzitu nakon saobraćajne nesreće
Prije 20 min0
Ekonomija
NEOČEKIVANA REAKCIJA: Svećenici iz cijelog svijeta digli glas protiv njemačke investicije u BiH
28. Apr. 20250
Ekonomija
KO ĆE NASLIJEDITI OGROMNO BOGATSTVO ENVERA MORALIĆA: Ovu ženu je najbogatiji Bosanac volio cijeli život, rodila mu 4 djece i odrekla se velike karijere zbog njega
27. Apr. 20250
Ekonomija
EKONOMIST ZORAN PAVLOVIĆ ZVONI NA UZBUNU: „Stanje je loše, 900.000 tona uglja smo izvezli u Srbiju...“
29. Apr. 20250
Ekonomija
U VRIJEME OTKAZANIH LETOVA: U pokušaju spašavanja turističke sezone vlast u RS-u poziva građane iz Federacije BiH...
28. Apr. 20250
trenutak ...
Komentari - Ukupno 0
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.