Društvo
LJEPOTE OD KOJIH ZASTAJE DAH: Čudesna rijeka oduševljava turiste, stižu sa svih strana
13. Jul. 20250
„Slobodna Bosna“ nastavlja serijal iz povijesti.
Jeste li znali
16. Maj 2022
1
Naša današnja priča vodi vas na bivši vojni aerodrom Željava, nekada najveći podzemni aerodrom i bazu JNA.
Željava se nalazi na granici Bosne i Hercegovine i Hrvatske, u blizini Bihaća, a kompleks je poznatiji kao Bihaćki aerodrom. U punoj funkciji je korišten od 1968. do 1992. godine, gradio se čak 15 godina, a uništen je aktiviranjem minsko-eksplozivnih sredstava prilikom povlačenja JNA.
U bazi je bio smješten 117. LAP (Lovačko-Avijacijski Puk) sa 124. i 125. eskadrilom, naoružan tada najsavremenijim avionima tipa MiG-21 različitih verzija i namjena. Na Željavi je također bila bazirana 352. izviđačka eskadrila koja nije bila u sastavu 117. LAP-a. Zbog svoje strateške namjene bila je izravno podređena Zapovjedništvu RZ i PZO.
Zapovjedništvo puka i izviđačke eskadrile bilo je smješteno u podzemnom dijelu objekta. Zapovjednik 117. LAP-a bio je po formaciji potpukovnik ili pukovnik, a izviđačke eskadrile major ili potpukovnik. U sastavu aerodroma bila je Zrakoplovna baza (razreda puka) koja je imala jedinice nižeg razreda; one su obavljale pozadinsko, odnosno logističko osiguranje i druge pomoćne i prateće poslove. Zapovjedništvo baze i pripadajuće jedinice bile su smještene u kasarni udaljenoj tri kilometra od aerodroma, sa skladištem goriva u Pokoju i skladištem raketa i bombi u Vedrom Polju.
Baza Željava je bila elitna u svakom smislu te riječi i služba u njoj smatrana je čašću i veoma značajnim mjestom u životopisu svakog ko je tamo radio. Samo najbolji su stizali na Željavu koja je, kao i Batajnica, bila aerodrom dežurnog tipa, s 24-satnim radom. Svi pripadnici baze imali su riješeno stambeno pitanje - svi pripadnici objekta stanovali su sa svojim obiteljima u Bihaću gdje je jedna gradska četvrt (’’Harmani’’) bio napravljen za potrebe aerodroma.
Kada se vojno-politička i sigurnosna situacija u Jugoslaviji toliko pogoršala da je bilo očigledno da će se aerodrom naći u bezizlaznom okruženju, s opasnošću da padne u neželjene ruke i bude iskorišten protiv onoga ko ga je do tada koristio, donesena je odluka da se on uništi. To je učinjeno 16. maja 1992. godine u pet sati i 30 minuta, s 50-ak tona eksploziva.
Piste su minirane u razmacima od 50 do 100 metara, u cik-cak rasporedu tako da se više nikada ne bi mogle koristiti za polijetanje aviona. Toga dana uništen je jedan od najmodernijh vojnih objekata u Europi vrijedan više od šest milijardi dolara.
(SB)
Društvo
LJEPOTE OD KOJIH ZASTAJE DAH: Čudesna rijeka oduševljava turiste, stižu sa svih strana
13. Jul. 20250
Hronika
POŽAR U KRAJINI: Eksplodirala plinska boca, jedna osoba povrijeđena
04. Maj 20250
Kultura
PODRŠKA LJUDIMA KOJI GODINAMA TRPE TEROR: Bihać dobija mural "Empatija" u znak solidarnosti s narodom Palestine
21. Apr. 20250
Sjećanje
"NIKADA SE NISMO POVLAČILI, IŠLI SMO SAMO NAPRIJED": Grad Bihać odao počast ratnim herojima iz diverzantske čete "Havarija"
19. Apr. 20250
Gastro
JESTE DA JE SEZONA, ALI MOŽE I ZAMRZNUTO: Napravite sladoled od bobičastog voća po ovom receptu, ne može jednostavnije
Prije 17 min0
Ekonomija
BH. GRAD SE PREPORODIO: Prihodi prešli milijardu KM, stiže 10 novih investitora
Prije 22 min0
Svijet
AMERIKANCI IMAJU ORUŽJE KOJE MOŽE ODJEDNOM DA SPRŽI CIJELO JATO DRONOVA: Ovo je Leonida!
Prije 26 min0
Politika
MINISTAR FORTO NA SASTANKU U BHANSA-i: "Svjesni smo ozbiljnih izazova koje je izazvala blokada računa uslijed Viaduct slučaja..."
Prije 27 min0
Jeste li znali
KOVAO RATNE PLANOVE S KARADŽIĆEM I MLADIĆEM, PA SE UBIO: Priznanje ratnog zločinca odjeknulo je u cijelom svijetu, evo šta je rekao…
Prije 16h0
Jeste li znali
DANI UBIJANJA: Član SDS-a prvi je osuđenik u Haagu, "pao" je u Njemačkoj, a danas slobodno živi u Srbiji…
14. Jul. 20250
Jeste li znali
KAKO PUTOVATI SVUDA SA MALOM PLATOM, A DA SE NE UNIŠTITE FINANSIJSKI: Učiteljica porijeklom iz BiH otkriva svoje savjete
14. Jul. 20250
Jeste li znali
OVO JE 10 NASRETNIJIH GRADOVA NA SVIJETU: Na listi nema ni jedan sa Balkana
13. Jul. 20250
trenutak ...
Komentari - Ukupno 1
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.