VOJNI ANALITIČAR IZ HRVATSKE: "Ne treba očekivati da će Rusi rasporediti vojsku prema Finskoj; Erdogan će dobiti određene ustupke"

"Predsjednik Erdogan pokušao je ovu situaciju iskoristiti za sebe i za promociju vlastitih interesa. Ne zaboravimo da se Turska pokušava postaviti kao posrednik u mirovnim pregovorima između ruskog agresora i ukrajinskih branitelja", kaže Akrap.

  • Regija

  • 21. Maj 2022  23. Maj 2022

  • 0

Vojni analitičar Gordan Akrap kaže da ne treba očekivati da će Rusi dovući naoružanje na finsku granicu, ali treba očekivati daljnje cyber napade te pokušaje prodora obavještajaca u tu zemlju.

Vezano uz zarobljene branitelje iz Azovstala, vjeruje da bi oni mogli biti isporučeni "trećoj strani". 

Snažna podrška ulasku Finske i Švedske u NATO - i to - neovisno o stranačkim preferencijama - kod HDZ-ovih glasača ona iznosi oko 80 posto, kod SPD-ovih 78 odnosno 73 posto, glasači Možemo - dvije zemlje u Savezu podupiru s oko 78 posto. Jeste li očekivali ovakvu podršku? 

- Nadamo sam se takvoj podršci. To pokazuje da su vodeći hrvatski mediji, uključujući i vaš medij, pokazali da su vjerodostojan izvor relevantnih i tačnih informacija. Pogotovo sada u ova posljednja dva i pol mjeseca ruske agresije na Ukrajinu. Nisu podlegli nizu pritisaka kojima su se pokušale unijeti rusko-propagandne i dezinformacijske aktivnosti. Ne samo u hrvatski, već i u europski prostor. Htjeli su unijeti duboke podjele unutar stanovništva.

Govoreći o posljedicama proširenja NATO-a - više od 40 posto ispitanika vidi ih kao jačanje Saveza i - sigurniju Europu! Onih koji smatraju da bi proširenje - nepotrebno isprovociralo Rusiju - ima manje od 6 posto. Od nuklearnog rata strahuje oko 6,5 posto ispitanika. Kako komentirate ove podatke - gdje uvelike prevladavaju koristi u odnosu na štetu?

- To pokazuje da je hrvatsko stanovništvo nastavilo politiku iz 90-tih kada smo se odlučili na samostalnost i suverenitet. Kao zemlja koja već tada najavila svoju kandidaturu za članstvo u Europskoj uniji i NATO savezu. Vidi se da je velika većina stanovništva svjesna da NATO savez nije napadački savez, djeluje odbrambeno i preventivno, dodaje. 

Predsjednik Zoran Milanović i dalje ustraje na vetu na ulazak dvije zemlje u NATO. Imamo i drugu situaciju gdje Turska koči to proširenje, postavlja uvjete - evo, prije pola sata je objavljeno kako je Erdogan razgovarao s liderima Švedske i Finske - te je pritom zatražio saradnju u borbi protiv terorizma - odnosno da prestanu pružati utočište osobama povezanim s Kurdistanskom radničkom partijom. Koliki su to problemi za nordijske zemlje - na putu u Savez?

- To nisu samo izazovi kojima se suočavaju samo nordijske zemlje, već se s time suočava i Savez u cjelini. Hrvatska pozicija je nešto jasnija. Kada pogledate pismo predsjednika koji je poslao u Savez, on odiše jasnim i nedvojbenim diplomatskim rječnikom. Predsjednik Erdogan pokušao je ovu situaciju iskoristiti za sebe i za promociju vlastitih interesa. Ne zaboravimo da se Turska pokušava postaviti kao posrednik u mirovnim pregovorima između ruskog agresora i ukrajinskih branitelja. Ima i snažnu ulogu u azerbajdžanskoj agresiji na Armeniju. Erdogan će dobiti određene ustupke, ali oni će biti kratkotrajni i neće moći s njima dugo, dugo mahati svojoj javnosti.

Nakon što je Finska najavila da će predati zahtjev za članstvo u NATO-u - susjedna Rusija im je - nakon struje prošle subote - jutros prekinula i izvoz plina. Šta mislite, do koje će mjere ići ruska odmazda?

- Finska i Švedska su svjesne od raspada SSSR-a prijetnje koja dolazi s istoka. Oni su jačali svoje odbrambene aktivnosti. Rusija već desetljećima energetske izvore koristi kao snažno nekinetičko oružje. Mogu reći za Finsku da je vrlo stabilna i sigurna država. Uspješno su razbili nekoliko ruskih obavještajnih punktova i operacija, tako da je izvjesno za očekivati da će Rusija nastojati nastaviti s obavještajnim prodorima kako u Finsku tako i u Švedsku. Dakle, cyber napadi, ali da će raspoređivati vojsku na finsku granicu, to ne treba očekivati.

Rusija je kasno sinoć proglasila pobjedu u Mariupolju, da su zauzeli Azovstal. Što će se sa zarobljenima dogoditi?

- Očekujem da će Rusija zarobljenike isporučiti trećoj strani, nakon što obavi pokušaj prikupljanja podataka za koje smatraju da bi im mogli pomoći u daljnjoj agresiji na Ukrajinu. 

(HRT)

Vezane vijesti

Komentari - Ukupno 0

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

  1. Lista komentara
  2. Dodaj komentar

trenutak ...