Regija
SPREMA SE NOVA KARTA SVIJETA: Bosna na njoj ima izmijenjeni oblik
29. Avg. 20250
Kadri Simson, povjerenik EU-a za energetiku kaže da je u toku razvoj plana za nepredviđene situacije koji podrazumijeva potpuno skidanje s ruskog plina, a navodno bi uključivao njegovu kontroliranu raspodjelu.
Ekonomija
11. Jun. 2022 11. Jun. 2022
0
Evropa je u velikoj opasnosti od nestašice plina ove zime, posebno ako se niske temperature poklope sa znakovitim rastom potražnje u Kini, upozorio je Faith Birol, izvršni direktor Međunarodne energetske agencije (IEA). On kaže da bi energetska kriza nastala zbog ruske invazije na Ukrajinu mogla poprimiti puno šire razmjere u nadolazećoj zimi. Krizu bi, prema njegovim riječima, najviše trebali osjetiti korisnici industrijskog plina, zbog čega će se možda morati racionalizirati korištenje resursa ako se na vrijeme ne poduzmu potrebni koraci za poboljšavanje učinkovitosti. "Ako budemo imali oštru i dugu zimu i ako ne poduzmemo, ili ne budemo zahtijevali dodatne mjere, ne bih isključio mogućnost da će doći do kontrolirane raspodjele prirodnog plina u Evropi, počevši od velikih industrijskih postrojenja", rekao je Birol u intervjuu za "Financial Times".
Objasnio je da nacionalne vlade trebaju smanjiti potražnju za energijom poboljšanjem učinkovitosti, ali i da potencijalna nestašica plina neće imati tolike razmjere ako kineska ekonomija ne bude radila uobičajenim tempom. Posljednjih mjeseci ograničenja koja je uveo Peking u sklopu svoje politike o postizanju nulte stope covida usporila su ekonomski rast i smanjila potražnju za energijom u Kini, ali se zemlja sada polako otvara.
Mnoge kontinentalne europske zemlje u velikoj mjeri ovise o ruskom plinu i smatraju da Kremlj koristi energente kao oružje kojim izvršava pritisak na zemlje što podržavaju Ukrajinu. Gazprom, ruski energetski div u vlasništvu države, već je ukinuo isporuke Poljskoj, Bugarskoj i Finskoj, a od prošle sedmice i Nizozemskoj i Danskoj, zbog toga što nisu blagonaklono reagirale na ruske zahtjeve da se transakcije obavljaju u rubljima.
Ovakve crne slutnje šefa IEA-e dolaze nakon što su Njemačka i Austrije već prije iskazale strah od nestašice plina sljedeće zime. Njemačka je rekla u martu ove godine da će ga, ako dođe do njegove nestašice, zatvoriti dijelovima industrije kako bi se osigurale potrebne količine za domaćinstva.
Birolovim pesimističnim predviđanjima pridružio se danski ministar zaštite klime Dan Jørgensen, rekavši da će možda biti potrebna racionalizacija korištenja plina ako se on prestane uvoziti iz Rusije.
Kadri Simson, povjerenik EU-a za energetiku, također je rekao da je u toku razvoj plana za nepredviđene situacije koji podrazumijeva potpuno skidanje s ruskog plina, a navodno bi uključivao njegovu kontroliranu raspodjelu.
Na konferenciji IEA-e u Danskoj, na kojoj su učestvovali ministri i predstavnici vlada iz najmanje 20 zemalja, rečeno je da bi svijet mogao smanjiti godišnju potrošnju energije do 2030. za količinu trenutne kineske potrošnje i to poboljšanjem izolacija zgrada i sistema klimatizacije.
Birol je istaknuo da bismo povećanje učinkovitosti, kao preduvjet za energetsku sigurnost, trebali postići većom upotrebom obnovljive energije i 'iskorištavanjem postojećih naftnih i plinskih polja', umjesto novim velikim projektima s fosilnim gorivima koji bi se mogli odužiti do 2040-ih i 2050-ih te možebitno značiti 'opraštanje od naše međunarodne klimatske politike'. Ali upozorio je da će izrazito visoke cijene nafte nanijeti štetu mnogim ekonomijama, prenosi Tportal.hr.
Regija
SPREMA SE NOVA KARTA SVIJETA: Bosna na njoj ima izmijenjeni oblik
29. Avg. 20250
Evropa
NIMALO HIPOTETIČKO PITANJE IZ AMERIČKE ANALIZE: Da li je Evropa spremna da se sama brani?
05. Maj 20250
Svijet
OZBILJNA PRIJETNJA TURIZMU: Europljani masovno otkazuju putovanja u Ameriku
12. Apr. 20250
Svijet
OSVRT BOŠKA JAKŠIĆA: "Pred liderima posustale Evrope je ozbiljan izazov, umjesto da nagađaju šta bi Trumpa usrećilo…"
09. Mar. 20250
Svijet
VELIKI ZAOKRET DONALDA TRUMPA PREMA RUSIJI: Najavio drugu fazu sankcija
Prije 15 min0
Hronika
TEŠKA NESREĆA U BiH: Dijelovi motocikla rasuti po cesti, saobraćaj obustavljen
Prije 15 min0
Sport
SLOVENIJA SRUŠILA ITALIJU: Nevjerovatni Dončić ubacio 42 poena!
Prije 24 min0
Politika
"NE ZANIMA NAS VLAST SA NiP-om!": Stranka za BiH neće u eventualnu novu vladu USK!
Prije 28 min0
Ekonomija
PREMINUO UGLEDNI BH. PODUZETNIK: On je osnivač holdinga koji uključuje neke od najvećih bh. firmi
04. Sep. 20250
Ekonomija
NAJVEĆI BANKROT U AUSTRIJI UZDRMAO NAJBOGATIJEG NIJEMCA: "Nasjeo sam na vrhunskog lopova"
05. Sep. 20250
Ekonomija
OBAVLJENA VELIKA TRGOVINA DIONICAMA: Misteriozni investitor stekao udio u bh. proizvođaču haubica i topova
05. Sep. 20250
Ekonomija
KAMIONDŽIJE OTKRILE NAJČUVANIJU POSLOVNU TAJNU: "Niko ne pominje da ovo može da te zadesi"
Prije 21h0
trenutak ...
Komentari - Ukupno 0
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.