Ekonomija
IZ LOŠEGA U GORE: Cijene plina porasle 120 posto od početka godine...
20. Avg. 20260
Bečarević iznosi egzaktne pokazatelje zbog čega bi gas mogao pojeftiniti minimalno 10 do maksimalno 20 posto.
Ekonomija
05. Dec. 2022
0
Ukoliko od Nove godine ostane na snazi trenutna formula za izračunavanje cijene gasa moglo bi doći do pojeftinjenja gasa i to moguće u značajnom iznosu jer je došlo do pada cijene barela nafta, ali i pada odnosa dolara prema konvertibilnoj marki, istakao je za N1 Almir Bečarević.
Bečarević iznosi egzaktne pokazatelje zbog čega bi gas mogao pojeftiniti minimalno 10 do maksimalno 20 posto.
“U zadnjih mjesec dana pala je cijena značajno dok je u proteklih devet mjeseci je sa 120 pala na 85 dolara po barelu koja je cijena danas. Druga stavka koja utječe na cijenu gasa je dolar koji je također pao u odnosu na konvertibilnu marku što također znači da bi s početkom 2023. godine moglo doći do jefitinijeg gasa”, kazao je Bečarević.
S Novom godinom slijedi i novi ugovor te je Bečarević stava da bi trebalo ostati na ovoj formuli po kojoj bi i došlo do nove, povoljnije cijene gasa. Međutim, ukoliko ruski partner bude insistirao na novoj formuli doći će do totalnog kraha tržišta.
“Ako se bude formula promijenila da se cijena gasa formira na bazi prosjeka po cijeni sa berzi to je katastrofalno”, upozorio je Bečarević.
Podsjetimo od cijene gasa ovisi i cijena centralnog grijanja u sarajevskim toplanama.
Bečarević je na kraju kazao da pojeftinjenje gasa osvisi i od Vlade FBiH odnosno koliko će ući u značajnu kalkulaciju što bi bilo povoljno za korisnike pogotovo u hladnim mjesecima od januara do proljeća što će, prema Bečarevićevim riječima, značiti i dobitak za kućne budžete. Nova Vlada FBiH mora pod hitno angažovati struku, kaže Bečarević, da se pozabavi energetikom uključujući i gasom kao energentom.
Ekonomija
IZ LOŠEGA U GORE: Cijene plina porasle 120 posto od početka godine...
20. Avg. 20260
Ekonomija
KRENULO JE: Drastičan pad cijena plina, ali ni to nije sve...
16. Jun. 20260
Ekonomija
ENERGOINVEST UPUTIO ZAHTJEV: Traže povećanje cijena plina za...
06. Apr. 20260
Ekonomija
ENERGETSKI KOLAPS U EU: Deset dana rata koštalo Evropu dodatnih 2,5 milijardi eura
14. Mar. 20260
Svijet
UZBUNA U AMERICI: Iranska televizija objavila jeziv snimak o Barronu Trumpu, reagovala Tajna služba
Prije 9 min0
Hronika
OVO JE VOZAČ (26) OSUMNJIČEN ZA STRAVIČNU NESREĆU: Bez vozačke pokosio majku sa djecom, djevojčica (5)preminula
Prije 18 min0
Šareni svijet
PROGNOZA KOJE JE IZAZVALA BURU: Matematičar predviđa smak svijeta ove godine, datum pada na petak trinaesti
Prije 21 min0
Žena
J.LO ZNA KAKO PRIVUĆI POGLEDE: U bijeloj haljini i vrtoglavim platformama pokazala ljetni glamur (FOTO)
Prije 25 min0
Ekonomija
NEDŽAD BIĆO UPOZORAVA DA NAS ČEKA TEŠKA JESEN: "Hrana će značajno poskupjeti, jer ovisimo o uvozu, a uništavali smo domaću proizvodnju"
22. Avg. 20260
Ekonomija
MALO ČUDO NA JUGU BOSNE I HERCEGOVINE: Složna braća promijenila turističku mapu cijelog kraja...
24. Avg. 20260
Ekonomija
KAKO JE HAJRIZ BRČVAK ZARADIO PRVI MILION?: Ideja kojoj su se smijali promijenila mu je život
Prije 20h0
Ekonomija
PREDIZBORNO OTVARANJE: Zašto većina vozača neće koristiti novu dionicu autoputa u FBiH koja se otvara u ponedjeljak
22. Avg. 20260
trenutak ...
Komentari - Ukupno 0
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.