ANALIZA BBC-ja: Kako će Trump pokušati napraviti spin od hapšenja koje očekuje?

Zasad Republikanci, standardno, reagiraju na način koji odgovara Trumpu. Oni ponavljaju Trumpovu retoriku, osuđujući istragu u New Yorku kao nelegitimni politički napad.

  • Svijet

  • 23. Mar. 2023  23. Mar. 2023

  • 1

Predviđanje Donalda Trumpa da će ove sedmice biti uhapšen još se nije obistinilo. Dok se čeka na podizanje optužnice, bivši predsjednik radi na strategiji kojom bi izbjegao zatvor, ali i dao ogroman vjetar u leđa svojoj kampanji za povratak u Bijelu kuću.

To je težak zadatak, a čini se da se Trump, zabarikadiran u Mar-a-Lagu, pomirio s činjenicom da će postati prvi američki predsjednik protiv kojeg je podignuta optužnica. Ipak, jasno je da Trump neće šaptom pasti, piše BBC. Njegovi postupci u prošlim krizama mogu poslužiti kao koristan vodič za ono što bi moglo uslijediti.

Kada ga politički protivnici stjeraju u kut, Trump napada.

Tokom čitave predsjedničke kampanje 2016. godine, Trump je otvorenih ruku dočekao sukobe u trenucima kada bi drugi političari možda ustuknuli. Nakon što je oštro kritiziran zbog uvreda upućenih američkom ratnom heroju John McCainu, Trump je pojačao retoriku. Optužen je za seksualno uznemiravanje prije debate s tadašnjom protukandidatkinjom Hillary Clinton, nakon čega je održao press konferenciju u društvu žena koje su za seksualno uznemiravanje optužile njenog supruga, bivšeg predsjednika Billa Clintona.

Za vrijeme predsjedničkog mandata, ponašao se jednako. Dvaput je pokrenut postupak za njegov opoziv, pokrenuta je istraga specijalnog tužitelja u vezi s miješanjem Rusije u američke predsjedničke izbore, a manjih kontroverzi bilo je bezbroj.

“Ako Trump bude formalno optužen, scenarij će biti isti kao i prije”, kaže Bryan Lanza, republikanski strateg i Trumpov savjetnik. “Napad na pravosuđe bit će isti kao i dosadašnji napadi na politički sistem.”

Najbolja odbrana, kaže sportska izreka, je dobar napad.

Trump je već počeo napadati okružnog tužitelja s Manhattana, Alvina Bragga, karakterizirajući ga kao liberalnog tužitelja kojemu je jedini cilj politički se osvetiti bivšem predsjedniku.

U saopćenju objavljenom u ponedjeljak, na Bragga se referirao kao na “progresivnog aktivista”, “odmetnutog tužitelja” i “tiranina političke korektnosti koji je politizirao pravosudni sistem.”

Ti napadi će se vjerovatno nastaviti: ako se zaista podigne optužnica, Trump će tvrditi kako je on žrtva ljevičarske zavjere, što je česti motiv na kojeg se Trump redovito oslanjao tokom svoje političke karijere.

Novinarka Maggie Haberman iz New York Timesa kaže da je bivši predsjednik “bijesan i pun energije” zbog mogućeg hapšenja. Želi se pred javnošću prikazati kao prkosan, a sudski slučaj predstaviti kao napad na njegove pristaše.

Bivši predsjednik imat će barem dvije savršene prilike da u sljedećih nekoliko dana pripremi svoj protunapad. Jedan od njih je planirani skup u Wacou u saveznoj državi Teksas. Ako se išta može naučiti iz prošlosti, možemo zaključiti da je Trump na skupovima Trump bez ikakvog filtera, onaj koji napada, koji govori spontano, koji se hrani energijom svoje publike.

Druga prilika za Trumpa, ako optužnica zaista bude podignuta, bit će na dan kada će otići u New York kako bi ga policija procesuirala.

Haberman kaže da je Trump opsjednut takozvanim “perp walkom” – tradicijom u kojoj se optuženika paradira u javnosti pored gomile novinara na putu prema sudu. Zbog opreznosti po pitanju osiguranja, moguće je da se to neće dogoditi, ali mnogo je vjerovatnije da će se jedna druga tradicija ipak ispoštovati: press konferencija na stubama suda.

To bi bivšem predsjedniku, kojemu pravne drame u New Yorku nisu nepoznanica, pružilo priliku da se iskali nad svojim suparnicima, predstavi sebe kao žrtvu liberalne elite i osigura si naslovnice u novinama širom zemlje.

Takvi motivi već se upotrebljavaju u pozivima za doniranje njegovoj predsjedničkoj kampanji. Pozivi su dosegli vrhunac otkad je Trump preko vikenda izjavio da će biti optužen za zločin.

“Ako se ovom politički motiviranom gonjenju ne suprotstavimo, doći će dan kada neće napadati mene, već vas”, piše u jednom mailu. Washington Post citirao je jednog Trumpovog savjetnika koji je rekao da je kampanji od subote donirano više od milion i pol dolara.

Zasad Republikanci, standardno, reagiraju na način koji odgovara Trumpu. Oni ponavljaju Trumpovu retoriku, osuđujući istragu u New Yorku kao nelegitimni politički napad.

“Nekoliko reportera me već pitalo hoću li zbog podizanja optužnice povući podršku Trumpu”, rekao je republikanski senator iz Ohija, JD Vance. “Moj odgovor je: nema šanse. Politički motivirano gonjenje samo ojačava poziciju podrške Trumpu. Jednostavno rečeno, država ne postoji ako pravda ovisi o politici.”

Ta strategija nije održiva za Trumpove političke rivale, koji moraju pojačati napore kako bi skrenuli pozornost s bivšeg predsjednika. Nije slučajno da je guverner Floride, Ron DeSantis – vjerovatno najopasniji Trumpov protivnik za republikansku nominaciju – prvi put direktno kritizirao Trumpa upravo ove sedmice.

U prošlosti su se direktni napadi na Trumpa pokazali kao velike greške – izgledali su kao očajnički potezi koji su samo očvrsnuli podršku koju je Trump imao među glasačima. Novi napadi pretvorili bi se u metaforičko valjanje u blatu i mogli bi samo dodatno pojačati njegovu poziciju.

“Ako se optužnica protiv njega podigne, njegova pozicija će postati nedodirljiva”, kaže Lanza.

Dugoročno gledano, Trumpova situacija ipak nije bez rizika.

Čak i ako stavimo po strani mogućnost osuđujuće presude i zatvorske kazne, njegovi pravni problemi – koji ne staju samo na optužbama iz New Yorka, već uključuju i aktivne istrage u Georgiji i istragu federalnog posebnog tužitelja – naglašavaju karakteristike koje su mnogim Republikancima odbojne. DeSantis nije bez razloga kritizirao upravo Trumpove ratoborne statuse na društvenim mrežama i njegov nedostatak samokontrole.

Čitava priča mogla bi i zadominirati njegovom predizbornom kampanjom. Njegov tim morat će reagirati na događaje u New Yorku nad kojima nemaju nikakvu kontrolu: Trump će se na sudu morati pojavljivati u terminima koji će potencijalno biti u koliziji s republikanskim debatama.

Ako Trump zaista i uspije svladati sve te prepreke i još jednom postati republikanski kandidat za predsjednika, pravni problemi bit će mu veliki uteg u borbi s protukandidatom iz redova Demokratske stranek .

“Na kraju krajeva, optužnice nikome ne pomažu”, rekao je u intervjuu za ABC News bivši guverner New Jerseya, Chris Christie. “Donald Trump nije neko tko bi mogao dobiti izbore za Republikance", prenosi N1.

I dok je Trump dosad uspio preživjeti skandale koji bi pokopali druge kandidate, sreća ne traje zauvijek, a ponekad i najbolji politički instinkti zakažu kada se promijene okolnosti.

Čak i najčvršći brod može potonuti u nepoznatim vodama.

Vezane vijesti

Komentari - Ukupno 1

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

  1. Lista komentara
  2. Dodaj komentar

trenutak ...