Politika
KONTROLA "TOPI" RAZLIKU NA IZBORIMA: Pandurevićeva i Gavrić objavili podatke kako su se mijenjali glasovi u korist Karana
Prije 14 min0
SFF odražava duh Sarajeva i to je glavni razlog zašto je privlačan za toliko ljudi, kaže Magoda
Kultura
19. Maj 2023
0
Na ovogodišnjem marketu u okviru 76. filmskog festivala u Cannesu, u paviljonu Jugoistočne Evrope, upriličen je događaj pod nazivom „Film it in Sarajevo, Bosna i Hercegovina“, na kojem je predstavljen Sarajevo grad filma UNESCO-a, kao atraktivna snimajuća filmska destinacija, saopćila je press služba Sarajevo film festivala.
Događaju su prisustvovali brojni gosti, uključujući predstavnike međunarodnih filmskih festivala, filmske radnike i autore iz regije i svijeta.
Prisutne su pozdravili ministar kulture i sporta Kantona Sarajevo Kenan Magoda, gradonačelnica Sarajeva Benjamina Karić i direktor Sarajevo Film Festivala Jovan Marjanović.
- Sarajevo Film Festival odražava duh Sarajeva i to je glavni razlog zašto je privlačan za toliko ljudi. Tokom Festivala grad živi 24 sata dnevno – a cijeli grad živi Festival. Zahvaljujući njima, stimulišemo filmsku industriju da snima filmove u našem gradu i trudimo se da napravimo dobar posao za potencijalne investitore. Radimo na kapitalnim projektima, konstantno razvijamo turističku ponudu i tražimo poboljšane i nove turističke proizvode - poručio je Magoda.
Gradonačelnica Sarajeva Benjamina Karić rekla je kako Sarajevo Film Festival služi kao zajednička platforma za filmski biznis cijelog regiona, postavljajući visoke standarde u organizaciji festivala, promociji i prezentaciji filmova.
- Kao gradonačelnica Sarajeva ponosna sam što sam ovdje i što imam priliku pred međunarodnom filmskom publikom promovisati Sarajevo kao UNESCO grad filma. Grad Sarajevo je u najužem izboru za nagrade Global Production Awards, koje se dodjeljuju za izuzetan rad na podršci filmskoj i TV produkciji, što potvrđuje posvećenost Grada Sarajeva razvoju i promociji filmskog stvaralaštva - izjavila je Karić.
Direktor Sarajevo Film Festivala Jovan Marjanović rekao je da je cilj Festivala da Sarajevo ima jak proizvodni sektor kada je riječ o razvoju filmske industrije te naglasio da se, otkada je Grad Sarajevo 2019. godine postao nositelj UNESCO titule kreativnog grada filma, količina filmske i TV produkcije u Sarajevu povećala za 400 posto.
- Cilj nam je da Sarajevo i BiH budu generatori proizvodnje, s jakim proizvodnim sektorom, destinacija koje će privlačiti strane investicije i mjesto na kojem će se promovisati najbolje prakse. Cannes, također UNESCO grad filma najviše zahvaljujući velikom filmskom festivalu, prilika je za susrete s filmskim profesionalcima iz svijeta, predstavnicima evropskih fondova i investitorima, za razmjenu dobrih praksi i umrežavanje - rekao je Marjanović, saopćeno je.
Politika
KONTROLA "TOPI" RAZLIKU NA IZBORIMA: Pandurevićeva i Gavrić objavili podatke kako su se mijenjali glasovi u korist Karana
Prije 14 min0
Mini market
AMERIČKI PROMAŠAJ STOLJEĆA: Kako je CIA izgubila nuklearno oružje i ugrozila milione ljudi
Prije 16 min0
Hronika
PRIJETILI BRAČNOM PARU, PA NATJERALI MUŠKARCA DA OŠIŠA SUPRUGU: Sve se ovo odvijalo pred očima maloljetne djece
Prije 28 min0
Politika
STANIVUKOVIĆ KRENUO DODIKOVIM STOPAMA: Gradonačelnički milionski budžet podigao za 50 posto
Prije 31 min0
Kultura
ZORAN KESIĆ REKAO DA "HRVATI I SRBI MOGU ZAJEDNO VJEŽBATI RAFALEIMA IZNAD BOSNE": Govorio i o mržnji koja se...
16. Dec. 20252
Kultura
"ČUVAŠ LI MI DRAGU VILO TI KAD SE ŠEHER ZAMAGLI": Uskoro izložba u čast Halidu Bešliću
16. Dec. 20250
Kultura
POSLASTICA ZA FILMOFILE: Večeras "Noć kina" u Sarajevu, desetine filmova i besplatan ulaz za sve
16. Dec. 20250
trenutak ...
Komentari - Ukupno 0
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.