Kultura
MANJINA KOJA JE SVE MANJA: "Karahasan je najviše čitan na njemačkom jezičkom području, a najmanje u vlastitoj zemlji"
01. Jun. 20230
Na posljednjem ispraćaju bh. akademika pojavio se veliki broj građana.
Vijesti
26. Maj 2023 26. Maj 2023
0
U haremu Alipašine džamije u Sarajevu klanjana je dženaza bosanskohercegovačkom književniku, dramatičaru, esejistu i romanopiscu Dževadu Karahasanu.
Na posljednjem ispraćaju bh. akademika pojavio se veliki broj građana. Dženazu je predvodio reisu-l-ulema Islamske zajednice u BiH Husein ef. Kavazović.
Dževad Karahasan je preminuo je 19. maja u 70. godini života kada je izgubio bitku sa opakom bolešću.

Karahasan je jedan od najznačajnijih bh. književnika, čije su knjige prevedene na 17 jezika. Od 2008. bio je domaći član, a od 2012. godine dopisni član Akademije nauka i umjetnosti Bosne i Hercegovine. Bio je i član Njemačke akademije za jezik i umjetnost.
Danas je održana i komemoracija povodom njegove smrti u Akademiji nauka i umjetnosti Bosne i Hercegovine u Sarajevu. Akademici su biranim riječima govorili o velikom čovjeku i najprevođenijem bosanskohercegovačkom piscu, pored Ive Andrića, kako je o njemu kazao dopisni član Odjeljenja za umjetnost Akademije Mile Stojić.
"Sjećam se da je ispravljao mnoge profesore. Šalio se, sličio je romantičnom pjesniku. Precizna logika i emocije bile su karakteristika njegovog govora. Nije mario sa savremene trendove, težio je ka umjetnosti i svim svojim djelima. Bavio se kazalištem, tokom agresije na BiH pomagao je u Vojnoj bolnici, učio je njemački jezik i šta sve ne...", prisjetio se Stojić.
Kultura
MANJINA KOJA JE SVE MANJA: "Karahasan je najviše čitan na njemačkom jezičkom području, a najmanje u vlastitoj zemlji"
01. Jun. 20230
Kultura
JEDAN OD NAJZNAČAJNIJIH EVROPSKIH AUTORA: Upis u online knjigu žalosti i sjećanja na književnika Dževada Karahasana
27. Maj 20231
Kultura
OPROŠTAJ OD AKADEMIKA KARAHASANA NA ANUBiH: Pripadao je kategoriji vrhunskih mislilaca, spajajući istok i zapad (FOTO)
26. Maj 20230
Kultura
"SB" NA KOMEMORACIJI KNJIŽEVNIKU DŽEVADU KARAHASANU: "Iza ovog čovjeka ostala je beznadežna sredina, jasno nam je ko nas je napustio" (FOTO)
25. Maj 20230
Svijet
EKSPLOZIVAN IZVJEŠTAJ CNN-a: Bivši savjetnik Donalda Trumpa pokušao srušiti papu, pomagao mu je...
Prije 15 min0
Društvo
NEČUVENO: Bošnjački povratnici u četiri sela kod Foče duže od 30 godina nakon rata čekaju na...
Prije 28 min0
Politika
MIA KARAMEHIĆ ABAZOVIĆ NAJAVLJUJE VELIKE PROMJENE: "Konačno je otklonjena dugogodišnja sistemska diskriminacija..."
Prije 40 min0
Regija
NAKON TRAGEDIJE KOJA JE POTRESLA SRBIJU: Oglasio se Novak Đoković, objavio fotografiju...
Prije 50 min0
Vijesti
PUTOVANJA SA BH. LIČNOM KARTOM PO REGIONU: Nemojte da vas zavara to što vam se dokument ne pečati, kontrole se provode...
11. Feb. 20260
Vijesti
HAOS U ZGRADI NA MARINDVORU: Čovićev zet Davorin Primorac stavio se iznad zakona, ignorisao zahtjeve za saslušanjem
11. Feb. 20260
Vijesti
OŠTRA PORUKA BIVŠEG VISOKOG PREDSTAVNIKA: "Prestanite čekati strance, sami sebi krojite sudbinu ili priznajte da nećete državu"
11. Feb. 20261
Vijesti
LOŠE VIJESTI ZA DODIKA: Nakon sastanka s Komšićem, oglasio se State Department...
13. Feb. 20260
trenutak ...
Komentari - Ukupno 0
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.