Vijesti
DANIEL SERWER ŠOKIRA: "Amerika više neće čuvati suverenitet BiH; Trump će podijeliti Kosovo" (VIDEO)
09. Nov. 20243
"Odnos Amerike prema Srbiji se svodi na politiku popuštanja. Ne mislim da će se to mijenjati dok je u Srbiji aktuelna diplomatska postava", ocijenio je Serwer.
Regija
31. Avg. 2023
3
Amerika favorizuje Beograd. Ne mislim da će se politika popustljivosti prema zvaničnoj Srbiji mijenjati bez jačeg pritiska, ocijenio je u razgovoru za Pobjedu profesor Univerziteta "John Hopkins" “ u Vašingtonu Daniel Serwer.
Nedavno je američki ambasador u Srbiji Christopher Hill rekao da ne misli da ministar odbrane Srbije Miloš Vučević pokušava da destabilizuje region porukom da će se „priznanje Kosova obiti o glavu Crnoj Gori i Sjevernoj Makedoniji – isto kao što je Ukrajini i svima koji su Kosovo promovisali kao nezavisnu državu“.
Serwer smatra da Hill, izostankom reakcije na skandalozne izjave državnog vrha, personifikuje blagi pristup Amerike prema Srbiji.
"Odnos Amerike prema Srbiji se svodi na politiku popuštanja. Ne mislim da će se to mijenjati dok je u Srbiji aktuelna diplomatska postava", ocijenio je Serwer u razgovoru za Pobjedu.
On je ukazao i na to da Vašington ćuti o mnogim stvarima koje se tiču Srbije: korupciji na visokim nivoima, srpskim prijetnjama upotrebom sile, napadu na NATO trupe koji finansira Beograd, Vučićevom odbijanju da se posveti primjeni sporazuma koji je nedavno postignut u dijalogu Beograda i Prištine…
Odgovarajući na pitanje koji su razlozi za takav stav, Serwer ocjenjuje da je to prevashodno– pitanje za Hilja i specijalnog izaslanika SAD Gabriela Escobara.
"Moj utisak je da su i Hil i Eskobar uvjereni da su priveli Srbiju Zapadu uprkos ubjedljivim i jasnim dokazima koji svjedoče suprotnom. Čini se i da prioritet daju tome da Srbija dozvoli da isporuke oružja dođu do Ukrajine", kazao je Server.
Vrh SAD i EU neće dozvoliti dramatične promjene.
Pismo koje je ovog mjeseca potpisalo skoro 60 visokih parlamentaraca Evrope i američkog Kongresa i Senata, a u kojem se traži promjena ,,meke politike“ prema Srbiji u odnosu na Kosovo, za Serwera nije dovoljno jak pritisak.
"Zvaničnici koji čine dio zakonodavne vlasti su poslali pismo. Oni žele dramatičnu promjenu u aktuelnom pristupu prema Srbiji, ali nema naznaka da će to dobiti od zvaničnika izvršnih vlasti SAD i EU", ocijenio je Serwer.
Za to će, smatra on, biti potrebno mnogo više pritiska.
Serwer smatra da je inicijativa ,,Otvoreni Balkan“, koju ambasador Hill otvoreno promoviše, mrtvo slovo na papiru.
"Ne mislim da bi to mnogo ponudilo Americi. Podrška ,,Otvorenom Balkanu“ bila je dio politike popustljivosti", ocijenio je Serwer.
On se osvrnuo i na otvoreno pismo bivšeg ministra vanjskih poslova Crne Gore i prvog crnogorskog ambasadora u Vašingtonu Miodraga Vlahovića koji je ambasadoru Hillu uputio otvoreno pismo poručujući mu da ,,Pax Americana“ na našim prostorima ne daje rezultate.
"Istina je sasvim drukčija: politika koju Vi promovišete izaziva vrlo loše posljedice. Ona destabilizuje Zapadni Balkan. Ona stvara i održava krize i sprečava da se neka otvorena pitanja i antagonizacije konačno počinju rješavati. Za primjere, sigurni smo, znate više i bolje od nas: situacije u Bosni i Hercegovini, na relaciji Srbija – Kosovo i dešavanja i trendovi u našoj Crnoj Gori. Zato je Vaša politika duboko pogrešna. Ona prijeti da sasvim kompromituje višedecenijski pozitivni i djelotvorni angažman Sjedinjenih Država na našim prostorima", naveo je Vlahović, između ostalog, u otvorenom pismu upućenom Hilu.
"Ambasador Vlahović je apsolutno u pravu", kratko je zaključio profesor Serwer.
Vijesti
DANIEL SERWER ŠOKIRA: "Amerika više neće čuvati suverenitet BiH; Trump će podijeliti Kosovo" (VIDEO)
09. Nov. 20243
Politika
PROFESOR DANIEL SERWER UPOZORAVA: "Ako Trump pobijedi, na Balkanu će Vučić i Dodik pokušati da..."
04. Nov. 20242
Regija
AMERIČKI PROFESOR DANIEL SERWER RAZOTKRIO VUČIĆA: "Nada se reizboru Trumpa da bi ponovo započeo razgovor o podjeli Kosova; Dodik mu odrađuje važan posao..."
27. Okt. 20240
Mini market
PROFESOR DANIEL SERWER UPOZORAVA: Sukobi na Balkanu su mogući ukoliko pobijedi Trump
19. Avg. 20240
Estrada
ŽIKI JAKŠIĆU JE PRIJE MANJE OD MJESEC NAGLO POZLILO: Nakon toga uslijedio je tajac o njegovom...
Prije 8 min0
Ekonomija
AUSTRIJA VAPI ZA ŠKOLOVANOM RADNOM SNAGOM: Kinezi i Bosanci dobili najviše dozvola za rad
Prije 8 min0
Hronika
POŽAR NA BRDU FORTICA IZNAD MOSTARA JOŠ JE AKTIVAN: "Vjerovatno ga neko namjerno pali"
Prije 18 min0
Evropa
NAJVEĆA EVROPSKA LUKA PRETVARA SE U TVRĐAVU: Stiže vojska i oružje, sve se sprema za mogući rat sa Rusijom
Prije 23 min0
Regija
"I GRĐE SMO OD TEBE ODAVDE ISPRATILI U ZABORAV": Grad u Srbiji u koji "Vučić ne smije da dođe"
13. Jul. 20250
Regija
KUHA S DRUGE STRANE DRINE: "Ako Aleksandar Vučić to ne uradi - onda slijedi 'Dan D' koji svi pominju..."
Prije 12h0
Regija
NE OSJEĆA SRAM NI STID: Dok majke u Srebrenici plaču za muževima i sinovima, zločinac Šešelj radi ODVRATNU stvar
11. Jul. 20251
Regija
AMERIKANAC ZGROŽEN NAVIKOM HRVATA: "Grozno je koliko ih to radi, čak i žene sa djecom"
13. Jul. 20250
trenutak ...
Komentari - Ukupno 3
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.