NE OSJEĆA SRAM NI STID: Dok majke u Srebrenici plaču za muževima i sinovima, zločinac Šešelj radi ODVRATNU stvar

Ovo je pravo lice današnje vlasti u Srbiji

  • Regija

  • 11. Jul. 2025  

  • 1

U Memorijalnom centru Potočari održana je komemoracija povodom 30. godišnjice genocida u Srebrenici, kada su snage bosanskih Srba ubile više od 8.000 bošnjačkih muškaraca i dječaka. U julu 1995. godine, hiljade Bošnjaka ubijene su u zoni koja je bila pod "međunarodnom zaštitom", a brojni članovi njihovih porodica još uvijek nisu pronašli posmrtne ostatke.

Istovremeno, predsjednik Srpske radikalne stranke (SRS) i ratni zločinac Vojislav Šešelj danas je ponavljao laži da se u julu 1995. godine u okolini Srebrenice dogodio ratni zločin strijeljanja ratnih zarobljenika, ali da to nije bio genocid. "Nijedna žena nije ubijena, nijedno dijete nije ubijeno," rekao je Šešelj na promociji drugog izdanja svoje knjige U Srebrenici nije bilo genocida, koju je u Knez Mihailovoj ulici u Beogradu organizirala Srpska radikalna stranka, piše Dnevno.hr.

U Potočarima će danas biti ukopana i dvojica mladića – Avdić Senajid i Mujić Hariz, obojica rođeni 1976. godine. Imali su samo 19 godina kada su im prekinuti snovi, mladost i životi. Njihovi posmrtni ostaci pronađeni su u masovnim grobnicama koje su bile premještane kako bi se sakrili tragovi zločina. Danas, tri decenije kasnije, konačno će biti ukopani onako kako zaslužuju – s imenom, dostojanstvom i molitvom.

Republika Srpska i dalje sistemski negira genocid

Genocid u Srebrenici potvrđen je pred Međunarodnim sudom pravde (ICJ), Međunarodnim krivičnim sudom za bivšu Jugoslaviju (ICTY), kao i Sudom Bosne i Hercegovine. Do sada je 54 osobe osuđeno na ukupno 781 godinu zatvora, uključujući pet doživotnih kazni. Među osuđenima su najviši vojni i politički lideri Republike Srpske i Vojske Republike Srpske: Ratko Mladić, komandant VRS – doživotna kazna zatvora, Radovan Karadžić, predsjednik RS – doživotna kazna zatvora, Vujadin Popović, načelnik bezbjednosti Drinskog korpusa – doživotna kazna zatvora, Ljubiša Beara, šef bezbjednosti Glavnog štaba VRS – doživotna kazna zatvora, Drago Nikolić, oficir za bezbjednost – 35 godina zatvora.

Trideset godina nakon genocida, borba za priznanje, pravdu i sjećanje još uvijek traje. U dijelovima Bosne i Hercegovine, posebno u entitetu Republika Srpska, i dalje se sistematski negira genocid. Generalna skupština Ujedinjenih nacija je prošle godine proglasila 11. juli Međunarodnim danom sjećanja na genocid u Srebrenici.

Poruka ovogodišnje godišnjice glasi: "Naša priča, naše obećanje." Preživjeli, porodice i mladi čuvari istine i sjećanja daju obećanje – da će čuvati istinu od zaborava, relativizacije i negiranja. Simbol cvijeta Srebrenice – bijele latice koje označavaju nevinost, sa zelenim krugom u sredini koji simbolizira nadu i život – danas će nositi hiljade ljudi.

Vezane vijesti

Komentari - Ukupno 1

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

  1. Lista komentara
  2. Dodaj komentar

trenutak ...